Atlas miejsc literackich, Cris Oliver, Julio Fuentes

Autor: Cris Oliver, Julio Fuentes
Tytuł: Atlas miejsc literackich
Tytuł oryginalny: Atlas de los lugares literarios
Wydawnictwo: Format
Liczba stron: 136

Literatura kreuje nie tylko bohaterów, których chcielibyśmy spotkać w realnym świecie, lecz także rzeczywistość, która fascynuje lub przeraża. Miejsca takie jak Narnia, Hogwart, Kraina Oz, Fabryka Willy’ego Wonki rozpalają wyobraźnię czytelników. Są magiczne i wyjątkowe.

Cris Oliver zebrał kilkanaście znanych miejsc, w których rozgrywała się akcja powieści. W Atlasie miejsc literackich znajdziemy krótkie opisy m.in. Krainy Czarów, Ziemiomorza, Planety B-612, Panem czy Nowego Pekinu. Autor pokazuje rzeczywistości wykreowane przez popularnych autorów – takich jak Pullman, Doyle, Tolkien, Collins. Sięga po miejsca nie tylko z literatury fantastycznej – obok Hogwartu jest bowiem opis Londynu Sherlocka Holmesa.

Opisy są ciekawie skonstruowane – przypominają trochę przewodnik turystyczny. Każdy ma cztery strony. Zaczyna się od tytułu i informacji, skąd pochodzi charakteryzowane miejsce – z jakiej książki i kto ją napisał. Potem następuje krótki szkic na temat danego miejsca – ogólne fakty o tym, jak się w nim żyje i co robił w nim główny bohater. Na drugiej karcie umieszczono ilustrację przypominającą schematem mapę – są napisy dotyczące najważniejszych punktów. Kolejne dwie strony to opis miejsca i punktów turystycznych, propozycje do zwiedzania i dane na temat tego, co można zobaczyć i robić w tym świecie. Nie brakuje nawiązań do literatury – tego, co robili bohaterowie w powieściach. Na zakończenie opisu pojawiają się ciekawostki w różnej formie.

Ilustracje wykonał Julio Fuentes. Są piękne! Autor korzysta z ograniczonej palety barw, ale w niczym to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Ma to swój urok i jest spójne z całą szatą graficzną. Ilustracje są klimatyczne i doskonale oddają miejsca, które uwieczniono na kartach tego atlasu.

Muszę przyznać, że o wielu miejscach opisanych w tym zbiorze słyszałam. Z przyjemnością czytałam opisy, przypominałam sobie książki. Autor ma bardzo przyjemny styl pisania – jest zabawnie, zadziornie, interesująco. Nawet o miejscach przerażających – jak Panem – potrafi pisać tak barwnie i ciekawie, jak robią to przewodniki turystyczne, zachwalające wakacyjne kurorty.

Atlas miejsc literackich to idealny zbiór dla osób, które kochają literaturę. Odnajdziecie tu zbiór znanych z innych dzieł miejsc, wybierzecie się w nostalgiczną podróż i będziecie się po prostu świetnie bawić podczas tej lektury.

Pozycję przeczytałam dzięki Wydawnictwu Format.

 

11 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze tej pozycji, ale na pewno świetnie się w niej odnajdę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dosłownie nie znam tej ksiazki, jednak wydaje się byc ciekawa. Moze akurat by mi się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po raz pierwszy słyszę,a dokładnie to czytam o tali wydaniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska25 lipca 2021 09:45

  Z przyjemnością szukałabym literackich światów w tym wydaniu. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wydanie z naprawdę ciekawą treścią na pewno zachęcają do sięgnięcia po to wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo intrygująca książka, napisana inaczej niż wszystkie inne, chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja, sądzę, że mogłabym się w niej odnaleźć - mam ją teraz na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo lubię takie atlasy, pokazują, że tak naprawdę wszędzie można czerpać inspiracje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie propozycja czytelnicza dla mnie, chętnie sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chetnie zapoznam sie z atlasem, na pewno proponuje on wspaniale literackie podroze! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale świerny,nietypowy pomysł! Niektórych z tych literackich miejsc nie miałam jeszcze okazji poznać - a taka lektura z pewnością zachęciłaby mnie do sięgnięcia po oryginalne powieści :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!