Dobrostan, Agnieszka Maciąg

Autor: Agnieszka Maciąg
Tytuł: Dobrostan
Pełny tytuł: Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 344

Jak żyć bez lęków i w zgodzie ze sobą? Czy pieniądze dają czy nie dają szczęścia? Czy rozwój duchowy wyklucza zarabianie? Jak pozbyć się blokad i czerpać pełnię energii? Czy narzekanie nam w czymś pomaga? Jak doświadczyć przebudzenia i zmienić swoje życie na lepsze? Receptę na to wszystko ma Agnieszka Maciąg.

Agnieszka Maciąg jest modelką, aktorką, dziennikarką i autorką książek. Na swoim koncie ma tomik poezji i kilka poradników dotyczących życia w szczęściu i zgodzie ze sobą. Najnowsza jej pozycja, Dobrostan, to także poradnik, który podsumowuje pewne rzeczy i daje wskazówki czytającym, jak żyć.

W pozycji znajdziemy opisy różnych sytuacji życiowych autorki. Na swoim doświadczeniu buduje ona opowieść, która ma pokazać, jak udało jej się dokonać przebudzenia i osiągnąć szczęście. Nie znaczy to, że wcześniej nie była szczęśliwa – jednak dopiero po odrzuceniu zmartwień i wsłuchaniu się w swoje pragnienia, osiągnęła spokój i równowagę i odkryła, co w życiu liczy się naprawdę, co jest ważne.

Autorka przekonuje, że do pełni szczęścia wcale nie trzeba ani luksusowych dóbr, ani góry pieniędzy. Chodzi o życie w zgodzie ze sobą, o zachowanie równowagi, praktykowanie wdzięczności. W książce znajdziemy afirmację, mundry i formuły, które mają nam w tym pomóc.

Wiele jest rzeczy w tej książce, które należy pochwalić. Na przykład praktyka wdzięczności czy nauka empatii, a także asertywność – to na pewno przyda się w codziennym życiu każdego z nas. Także pozytywne myślenie może mieć dobry wpływ na nasze samopoczucie. Są jednak momenty w tej książce, że czuję się niekomfortowo, czytając ją. Mam wrażenie, że autorka jest zbyt uduchowiona i choć nie jest nachalna w przekazywaniu swoich przekonań, nie zawsze treści tej książki do mnie trafiały.

Na uwagę zasługuje wydanie tej pozycji. Pod względem graficznym jest piękna. Zaczynając od okładki, które błyszczy się i mieni delikatnie, ma ciepłe, kobiece barwy, a na wnętrzu kończąc. W środku dostaniemy kolorowe, ładne fotografie, które nijak mają się do samej treści, jednak pasują do koncepcji wydania – nie są krzykliwe, mają uspokoić myśli i odprężyć czytelnika. Atrakcyjnie wyróżniono też cytaty i strony z mudrami czy afirmacjami.

Dobrostan spodoba się tym, którzy szukają poradnika, bodźca do zmiany, drogowskazu ku nowemu życiu. To lekka pozycja, napisana dość sprawnie, pełna nienachalnie podsuwanych rad, które mogą zmienić nasze życie. Do mnie nie do końca trafiła, ale może to jeszcze nie jest dobry czas na tę lekturę.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

13 komentarzy:

 1. Czasami dana książka może stać się dla nas drogowskazem i impulsem do wprowadzenia zmian.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska29 lipca 2021 21:02

  Na pewno znajdzie swoich zwolenników, na tego typu książki musi być odpowiedni czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytam poradników, szczególnie tych opartych na doświadczeniach autora. Podane tam są jedynie dowody anegdotyczne, które nie pomogą każdemu. No ale inni może coś z takich książek wyniosą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam już kilka poradników tym stylu, ale żaden jeszcze mnie nie zachwycił. Jednak myślę, że ten mógłby mi się spodobać. Czuję, że zmotywyje mnie do zmian na lepsze w moim życiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem sięgam po poradniki, co któryś do mnie przemawia swoją treścią.

   Usuń
 5. Bardzo ciekawa książka, którą na pewno warto poznać. gdyby wszyscy stosowali się do wskazówek w niej zawartych, z pewnością byłoby na świecie więcej szczęśliwych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo rzadko czytam poradniki, jednak ta propozycja mnie zainteresowała wiec mozę niebawem po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubie poradnikow, ale wiem,ze to prawdziwa gratka dla niektorych :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Agnieszka Maciąg jest bardzo popularna, więc pozycja na pewno będzie super.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nazwisko autorki na pewno zna większość Polaków, będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadza się szata graficzna jest bardzo ładna, taka oryginalna i nie powtarzalna

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa pozycja, coraz wiecej sie teraz mowi o "dobrostanie", choc jakos nie moge sie przekonac do tego tlumaczenia konceptu wellness...

  OdpowiedzUsuń
 12. raczej unikam poradników, bardzo mnie drażnią, ale do tego mam jakiś pozytywny stosunek :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!