Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji, Iwona Wierzba

Autor: Iwona Wierzba
Tytuł: Jak sobie poczynamy
Pełny tytuł: Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji
Wydawnictwo: Albus / Storybox.pl
Czas trwania: 14 godz. 40 min

Jak w dawnych czasach wyglądało pożycie małżeńskie? Czy wstrzymywano się z seksem aż do ślubu? W jaki sposób zapobiegano ciąży? Do których bóstw modlono się, by począć potomka? Kto stał na straży moralności i jak w różnych okresach historii podchodzono do kwestii cielesności, nagości i intymności? Sprawdźmy!

Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji Iwony Wierzby to dowcipnie przedstawiona historia seksualności i antykoncepcji. Autorka omawia temat w miarę chronologicznie, pokazując nie tylko zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni wieków, lecz także obrazując dane zagadnienie różnymi faktami z historii.

W pozycji nie brakuje odniesień do kultury czy religii, które miały i mają różne znaczenie dla kwestii seksualności człowieka. Podejście ludzi zmieniało się, a wpływ miały na to chociażby czasy, władcy i wpływy. Na przykład w starożytności bogowie mieli liczne potomstwa, które płodzili pod różnymi postaciami – taki przykład mógł zachęcać wiernych do eksperymentowania i odrzucania cnotliwego podejścia do życia.

Autorka podejmuje różne tematy, skupiając się ciągle wokół aktu seksualnego. Opowiada o kwestii dziewictwa, aborcji, wierności małżeńskiej, relacji homoseksualnych, wielożeństwa, a także antykoncepcji. Przybliża zagadnienie, które jest bardzo szerokie. Podróżując wraz z Iwoną Wierzbą przez wieki, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo różne było podejście do seksu i zabezpieczania się. To ciekawe zerknąć, co o tych kwestiach sądzili nasi prapraprzodkowie, wiele wieków temu. Książka ta to też kompendium wiedzy na temat kultury i moralności.

Autorka ma ciekawy styl. Jej teksty są zabawne, czasem nieco ironiczne, wiele w nich faktów, a jednak przedstawionych tak, że nie nudzą, nie przytłaczają. Można wiele wynieść z jej pozycji, które są zawsze bardzo dobrze napisane, a także bogate w wiedzę, którą zebrać w takim wydaniu pewnie nie było łatwo. Podoba mi się, że tym razem temat i sposób jego przedstawienia jest skierowany do dorosłych czytelników, ale nie znaczy to, że jest to książka wulgarna. Autorka nie boi się nazywać rzeczy po imieniu, nie owija w bawełnę, ale też nie szokuje słownictwem.

Lektorką audiobooka jest Donata Cieślik. Dobrze interpretuje tekst, co nie jest nigdy łatwe, gdy przychodzi do czytania pozycji popularnonaukowych. Ma miły, ciepły głos, w którym da się wyczuć nutkę ironii w odpowiednich fragmentach. Pasowała idealnie do tego tekstu.

Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji to świetna pozycja, której słuchałam z zapartym tchem. Była pouczająca i ciekawa. Koniecznie wysłuchajcie!

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

8 komentarzy:

  1. Skoro tak polecasz to może raczej polecę ją siostrze na czas jazdy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dość taka kobieca tematyka. Może być ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że moja córka z zainteresowaniem po nią sięgnie, podsunę jej ten tytuł pod rozwagę. :)

      Usuń
  3. Tematycznie wymyka się moim zainteresowaniom, ale jako źródło ciekawostek pewnie się sprawdzi. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię zasłuchać się w ciekawym audiobooku, umila mi podróż, gdy jadę sama.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobrze, że lektorka została dobrze dobrana do tej publikacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super wpis. Wszystkie informacje bardzo przydatne

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!