FC Bayern. Nieopowiedziane historie piłkarskiej superpotęgi, Christian Falk

Autor: Christian Falk
Tytuł: FC Bayern
Pełny tytuł: FC Bayern. Nieopowiedziane historie piłkarskiej superpotęgi
Wydawnictwo
: Otwarte
Liczba stron: 440

FC Bayern to niemiecki klub piłki nożnej, który wielokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Niemiec. O jego zawodnikach mówi się szeroko poza granicami Niemiec. Jakie sekrety skrywa? Jak układa się współpraca piłkarzy i trenerów? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami szatni? O tych rzeczach wie między innymi Christian Falk, autor książki FC Bayern. Nieopowiedziane historie piłkarskiej superpotęgi.

Christian Flack jest dziennikarzem sportowym, który zajmuje się głównie opisywaniem sukcesów i porażek niemieckiej drużyny FC Bayern. Jest też autorem książki, w której opowiada o swojej pracy i przybliża niektóre sytuacje znane z mediów, pokazując je od nieco innej strony.

Wiele uwagi poświęca autor relacjom z Bastianem Schwensteigerem. Mówi o tym, jak zaczął się konflikt między nimi i jaki on miał wpływ na dalszą karierę dziennikarską Falka. Opisuje kolejne lata swojej pracy, rozpoczynając od debiutu na łamach czasopisma. Mówi o meczach i wywiadach, rozmowach z piłkarzami i pomysłach na sesje zdjęciowe. Zdradza kulisy powstania swoich artykułów, a także przytacza fragmenty rozmów z zawodnikami, ich zwierzenia i relacje. Przez wiele lat poznał on piłkarzy i zaprzyjaźnił się z niektórymi z nich, dlatego w książce nie brakuje ludzkiego oblicza gwiazd futbolu, takiej ich odsłony, której nie znamy z ekranów telewizorów.

W książce głównym tematem nie jest – wbrew pozorom – klub FC Bayern. Pierwsze skrzypce gra autor, Falk, który opisuje swoje dzieje na polu dziennikarstwa sportowego. Z jego karierą bezpośrednio łączą się losy klubu sportowego, zawodników i trenerów, ale czytając tę pozycję, nie można nie oprzeć się wrażeniu, że cała ta sportowa otoczka jest gdzieś z boku. Owszem, jest tu sporo ciekawostek, wiele faktów, odniesień do wywiadów i meczów, jednak to właśnie zachowanie Falka, relacje z zawodnikami, sposoby na dotarcie do nich są tu najważniejsze i – co tu kryć – najciekawsze.

Nie jestem fanką piłki nożnej, nie śledzę z zapartym tchem wszystkich możliwych zawodów i turniejów, ale przyznaję, że pozycję tę czytało mi się dobrze. Na pewno jest w tym duża zasługa stylu autora – jest lekki, nieskomplikowany, płynnie się to czyta. Nie ma w nim maniery, widać też, że radzi sobie z dłuższą formą wypowiedzi niż artykuł.

FC Bayern to nie jest do końca pozycja dotycząca klubu sportowego. To zbiór doświadczeń dziennikarza sportowego, który wielokrotnie stykał się z piłkarzami. Może właśnie to sprawia, że czyta się dobrze, nawet gdy nie jest się kibicem.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

 

8 komentarzy:

 1. Kibicem nie jestem, ale lubię od czasu do czasu sięgnąć po coś w tym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska30 lipca 2021 15:07

  Taka relacje dziennikarza piłkarskiego na pewno okaże się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. W ogóle nie interesuje mnie piłka nożna. Książka wyłącznie dla jej fanów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj nie jestem miłośniczką piłki noznej, ale mysle ze znam osoby, które by po nią sięgneły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie za często sięgam po pozycje o piłce nożnej, jednak wiem komu ją polecić, skoro nie trzeba być fanem.

  OdpowiedzUsuń
 6. sama nie jestem fanką piłki nożnej, ale nie wiem, co mnie czeka za parę lat, kiedy mój młodszy podrośnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem fanką piłki nożnej, dlatego pewnie książka nie znajdzie się w mojej domowej bibliotece, ale za to mam komu ją polecić. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!