Pięknie się różnimy, Tracey Turner

Autor: Tracey Turner
Tytuł
: Pięknie się różnimy
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 48

Każdy z nas jest inny i to dobrze! W pewnej szkole uczniowie codziennie przekonują się o różnicach między sobą. Na pierwszy rzut oka widać odmienności w wyglądzie – różne kolory włosów czy skóry, ale też różna sprawność fizyczna. Ale to nie koniec! Odmienne są wierzenia i kultury, pochodzenie, a także modele rodziny. A co jeszcze może nas różnić?

Pięknie się różnimy to książka Tracey Turner, która wydana została w serii Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć. Książka podejmuje tematykę różnic między ludźmi i serwuje młodym czytelnikom bardzo szerokie spektrum tego zjawiska.

W książce położono nacisk na ilustracje. To one odgrywają tu dużą rolę – jak to w pozycji dla dzieci. Przedstawiają dzieci, rówieśników czytelników, ale czasem też pokazują rodziny lub aktywności i czas spędzany razem. Obrazki przedstawiające dzieci są bajkowe – nie mają ostrych krawędzi i kanciastych kształtów, są ładne, kolorowe i pasują do tej pozycji. To rysunki przyjemne dla oka, ale dalekie od realistycznych przedstawień człowieka – mam na myśli, że nie są jak kadry z filmów, lecz jak typowe obrazki w książce dla dzieci.

Tekst wpleciony jest w ilustracje. Jest go niewiele, a narracja czasem jest pierwszoosobowa. Dzięki temu, że głos oddano bohaterom, możemy dowiedzieć się pewnych rzeczy z ich perspektywy. Każda rozkładówka poświęcona została innemu tematowi, a wokół niego poznajemy inne postacie, które samodzielnie opowiadają o tym, o czym właśnie czytamy. Ponieważ to książka skierowana do dzieci, nie ma tu zbyt skomplikowanych i długich zdań, ale też nie potraktowano tematyki infantylnie. Tekst stara się bardzo szczegółowo i szeroko omówić temat. Wyjaśnia pewne rzeczy z perspektywy dzieci, ale nie traktuje ich jako coś dziwnego, raczej daje nam przekaz „tak jest i już”.

Ogromnym plusem jest pokazanie różnorodności w bardzo szerokim sensie. Na przykład podczas omawiania modeli rodzin w książce pojawiają się pary jednopłciowe, ale też rodziny patchworkowe czy dzieci, które zostały adoptowane. Dobrze również, że pokazano różne niepełnosprawności – nie tylko bohatera na wózku, lecz także z protezą czy osobę z problemami słuchowymi. Dzięki temu naprawdę ma się wrażenie, że podczas tworzenia tej pozycji autorka podeszła na poważnie do zaprezentowania różnorodności.

Przyznam, że nie spodziewałam się tak dobrze zrobionej książki dla dzieci. Myślałam, że pokazane będą różne osoby pochodzące z innych krajów, ewentualnie jedna osoba z niepełnosprawnością. Tymczasem przeczytałam bardzo ciekawą pozycję, która przedstawia bardzo dużo różnic – w wyglądzie, pochodzeniu, zainteresowaniach, sprawności itd. Byłam zachwycona wyglądem i tematyką tej pozycji. Z czystym sumieniem polecam tym rodzicom, którzy chcą pokazywać dzieciom różnorodność świata i uczyć szacunku, tolerancji i zrozumienia, a przede wszystkim tego, że odmienność nie jest niczym złym czy gorszym.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

12 komentarzy:

 1. o kurcze bedziemy musiały ją poznac z moją siostrzenicą :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że to świetna książeczka, jak i cała seria Akademii Mądrego Dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję poznać ten tytuł. Jestem przekonana że znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że już od małego uczymy dzieci, że bycie innym nie jest niczym złym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książeczka jest cudowna i pokazuje jak pięknie można się różnić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o ten tytuł na pewno znajdzie swoich odbiorców i ja także znajdę się w tym gronie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie, że książka spełnia obietnice z tytułu, z pewnością każdy młody człowiek powinien ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Urocza książeczka, dzieci mają frajdy co nie miara zdecydowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że to ciekawa propozycja dla dzieci i chętnie się na nią skuszę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 10. To lektura obowiązkowa nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłuch, każdy powinien ją poznać!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka jest cudowna. Bardzo podoba mi się ta wzmianka o osobach niebinarnych i homoseksualnych. Dzieci powinny się uczyć o takich rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka raczej nie dla mnie, brak dzieci na szczęście....

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!