Tata. Człowiek, mit, legenda, Mifflin Lowe

Autor: Mifflin Lowe
Tytuł: Tata
Pełny tytuł: Tata. Człowiek, mit, legenda
Tytuł oryginalny: Dad: The Man, the Myth, the Legend
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 32

Tata – silniejszy niż Wielka Stopa, odważniejszy niż nordycki bóg, a do tego świetny kucharz i pomysłodawca zabaw. Tata zawsze w porę uratuje z opresji, a wieczorem utuli do snu. Tylko mama czasem ma inne zdanie na temat odważnych czynów taty. Jednak czy można mieć lepszego idola niż tata?

Tata. Człowiek, mit, legenda Mifflin Lowe to piękna książka, w której głównym bohaterem i narratorem w pierwszej osobie jest pewien chłopiec. Podziwia on swojego tatę i wymienia zalety, jakie ten posiada. Książka mówi o tacie, który w oczach syna jest kimś wyjątkowym. Dziecko chwali jego odwagę, sprawność, szybkość, pomysłowość, siłę. Razem bawią się i pokonują wszystkie przeszkody.

Trzeba pamiętać, że to syn jest narratorem, więc wszystkie sytuacje są opowiadane z jego perspektywy. Na przykład kiedyś zaatakował go wąż, a ojciec go uratował. Tak naprawdę był to tylko wąż ogrodowy, ale dla dziecka jawił się jak potwór. Urocze jest jednak, gdy narrator wspomina, jak to dobrze mieć właśnie takiego tatę. Jest w swoich opiniach szczery i przytacza wiele sytuacji, które mają potwierdzić jego słowa. To zapatrzony w tatę maluch, który nie może oprzeć się wrażeniu, że mężczyzna jest wyjątkowy.

Książka ma piękne ilustracje. Są kolorowe, a postacie nie są kanciaste. Dużo tu barw ciepłych i miłych dla oka – czerwieni, żółci i zieleni. Nie brakuje też szczegółów. Podobają mi się rozkładówki, które są bogato ilustrowane, a tekst umieszczono na nich w sprytny sposób, wpisując go jakby w obrazek.

To ciepła, piękna opowieść o tym, jak dzieci widzą swoich rodziców. O mamach mamy wiele pozycji, o ojcach dopiero zaczyna się pisać. Dobrze, że tym razem widzimy relację syna i taty, bo jest wyjątkowa. Myślę, że także czytelnicy będą mieli do opowiedzenia wiele rzeczy o swoich tatusiach, a ta pozycja im to umożliwi, bo na końcu znajduje się kartka na notatkę.

Tata. Człowiek, mit, legenda to książka dla dzieci, która zachwyci ilustracjami, ale też pokaże, kim może być tata i jakie ma supermoce. To pozycja idealna do wspólnego czytania i rozmowy. Sprawdzi się nie tylko w okolicach Dnia Ojca, choć wtedy szczególnie ją polecam.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

 

6 komentarzy:

 1. Rzeczywiście, o relacjach ojca z synem rzadko się czyta a warto wiedzieć więcej na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko powstają książeczki o tej tematyce, więc tym bardziej jestem ciekawa tej propozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam tę książkę już wcześniej i muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie jej pojawienie się. Niestety, niewiele książek pokazuje relację między ojcem a synem, która przecież jest tak ważna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że może być ciekawa. Przeważnie w ksiązkach dla dzeci piszą o mamach, a o tatach nie, są pomijani. Mnie wychował tata i zawsze zwracałam uwagę na takie rzeczy, że o ojcach się nie mówi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fakt że o mamach jest sporo pozycji a o tacie jakoś nie do końca... Super że powstała taka książka i chętnie dołączę ją do naszej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się to, że coraz więcej książek powstaje też o ojcach dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!