Muminek i nowy przyjaciel

Tytuł: Muminek i nowy przyjaciel
Tytuł oryginalny: Moomin and the New Friend
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 32

Podczas spaceru Muminek i Ryjek znajdują list w butelce. Postanawiają odnaleźć właściciela tej wiadomości. Wyruszają więc na przygodę, przeprawiając się przez wodę. Migotka ma jednak wątpliwości, czy to dobra decyzja. Boi się, że Muminek zapomni o niej, a jej miejsce zajmie nowy przyjaciel…

Muminek i nowy przyjaciel to opowieść na podstawie twórczości Tove Jansson. Jest to tytuł z serii Opowiadani z Doliny Muminków.

Historia kręci się wokół podróży, na którą udają się Muminek oraz Ryjek. Po znalezieniu listu w butelce obaj chcą sprawdzić, kto jest jego nadawcą. Podróż nie jest łatwa, ale udaje się dotrzeć na miejsce. Tu czekają na bohaterów kolejne problemy.

Podoba mi się wątek przyjaźni, który zaprezentowano w tym tomie. Muminek jest otwarty i koleżeński, dlatego bez wahania rusza w odwiedziny do autora listu, mimo że nie wie, kto nim jest. W obliczu problemów przyjaciele potrafią współpracować, mają wspólny cel i dążą do jego realizacji.

Ciekawy jest też temat zazdrości. Panna Migotka nie chce, by Muminek miał nowego przyjaciela. Boi się, że przez to ona pójdzie w odstawkę. Opowieść pokazuje jednak, że można mieć kilku przyjaciół i nikt na tym nie ucierpi. Bardzo podobała mi się ta puenta, myślę, że trafi do odbiorców.

Książka skierowana jest do młodego czytelnika. Nie ma tu dużo treści, a tekst wydrukowano  dużą czcionką. Ułatwi to czytanie tym, którzy dopiero uczą się tego zajęcia. Wiele miejsca poświęcono na ilustracje, które dobrze są dopasowane do treści. Są dynamiczne, ale niezbyt skomplikowane. Pasują doskonale do tego, jak zapamiętałam Muminki z dzieciństwa, z wieczorynki oglądanej przed pójściem spać.

Muminek i nowy przyjaciel to krótka opowiastka z morałem, która spodoba się dzieciom. Można czytać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Piękne ilustracje są dodatkowym atutem tego wydania.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

8 komentarzy:

 1. no nie wiem. "na podstawie"? Każdy autor powinien mieć własna opowieść

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się to, że każda historia o Muminkach zawsze ma jakiś morał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książeczka o przygodach Mumminków, dzięki której mam wiele pięknych wspomnień z dzieciństwa. Cieszę się, że dzięki takim książeczkom Muminki wciąż są pamiętane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna część z Muminkami, którą muszę zamówić. Uwielbiam je od dziecka i mam do nich sentyment.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś nie przepadałam za Muminkami, ale po zapoznaniu się z biografią twórczyni tych stworków, polubiłam je. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadal bardzo lubię historie o Muminkach, gdyż są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę wreszczie zacząć kupować dzieciom książki o muminkach. Przecież to najlepsza bajka ever.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakos nigdy nie byłam wielka fanka Muminków. Bajke ogladalam i uwielbiałam Buke :) podstawowa ksiazke czytalam, ale te wszystkie 'na podstawie..' to już nie jest to samo

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!