ROXY, Jarrod Shusterman, Neal Shusterman

Autor: Jarrod Shusterman, Neal Shusterman
Tytuł: ROXY
Tytuł oryginalny: ROXY
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 416

Isaac i Ivy to rodzeństwo. On jest sportowcem, ona nieszczególnie przykłada się do nauki i nie potrafi się skupić. Gdy Isaac ulega kontuzji, zbawieniem okazują się leki przeciwbólowe, które nie tylko łagodzą cierpienie fizyczne, lecz także przynoszą ukojenie psychiczne. Ivy natomiast daje się w końcu namówić rodzicom na wizytę u lekarza i przyjmowanie środków, które sprawiają, że zaczyna nadrabiać braki w nauce, świetnie idzie jej wykonywanie wszystkich zadań, a dodatkowo czuje się tak dobrze jak nigdy. W tym samym czasie w życiu rodzeństwa pojawiają się Roxy i Addison, którzy zakładają się o to, kto pierwszy z nich pociągnie za sobą na dno brata lub siostrę…

ROXY Jarroda i Neala Shustermanów to powieść młodzieżowa. Zdawać by się mogło, że to Isaac i Ivy są głównymi postaciami. Tymczasem o tym, co się wokół nich dzieje, dowiadujemy się z trzecioosobowej relacji narratora. Roxy i Addison otrzymują narracje pierwszoosobowe, więc zaczynamy podejrzewać, że to oni są tu znacznie ważniejsi.

Fabuła opowiada o dwójce młodych ludzi, którzy zaczynają przyjmować leki. Każde z nich ma do tego inny powód. On leczy kontuzję, ona próbuje zmienić swoje życie. Wszystko zaczyna jednak wymykać się spod kontroli – Isaac łyka tabletki jak cukierki, nie tylko po to, by pozbyć się bólu, lecz także dlatego, że bez nich czuje się źle psychicznie. Ivy natomiast korzysta z mocy proszków, które pozwalają jej się skupić. Nigdy nie była bardziej produktywna. Oboje zaczynają uzależniać się od medykamentów. Ten upadek następuje stopniowo. Bohaterowie wmawiają sobie, że potrafią się ograniczać i przestać stosować tabletki, ale tak naprawdę obsesyjnie myślą o nich i nie zawahają się przed niczym, by zdobyć cenne środki.

Obserwujemy też innych bohaterów – Roxy i Addisona. Są oni uczestnikami Imprezy – wydarzenia, na które ściągają tłumy, a każdy z uczestników zaprasza osobę towarzyszącą. Już na wstępie możemy domyślić się, że jest to iluzja, to miejsce nie istnieje, jest tylko fantazją. Impreza to nierealne wydarzenie, na którym spotykają się różnego rodzaju używki – narkotyki, leki, dopalacze, alkohol. W tej roli autorzy obsadzili postacie, które zachowują się jak ludzie, jednak są całkowicie nieprawdziwi. To oni przyprowadzają na Imprezę tych, którzy są uzależnieni. Często doprowadzają do ich śmierci, lecz dla nich to tylko zabawa, a każdy zgon czy przedawkowanie traktują jak sukces, budujący ich popularność.

Pomiędzy rozdziałami dostajemy też krótkie przerywniki dotyczące drugoplanowych bohaterów. Są nimi różne używki i leki pod postaciami ludzi, które odwiedzają „prawdziwe” osoby. Dostajemy zatem dodatkowe historie osób spoza kręgu Isaaca i Ivy, które w różny sposób nadużywają leków czy innych środków, by poczuć się dobrze. Odkrywanie, kto jest kim w tym fikcyjnym świecie, jest fascynującą i przerażającą zabawą dla czytelnika.

Jak to zwykle w powieściach Shustermana bywa, otrzymujemy trudną i mocną historię, w której głównymi bohaterami są młodzi ludzie. Widzimy, jak uzależniają się od leków i jak staczają się na dno. To temat ważny i często lekceważony, bo wydaje się, że uzależnienie to narkotyki, tymczasem leki są równie niebezpieczne. Pokazanie, jak kuszą – niczym ludzie – jest niesamowite.

ROXY to książka, po której spodziewałam się wiele i dokładnie tyle dostałam. Narracja poprowadzona jest w ciekawy sposób, oddanie głosu używkom, które są w tej powieści istotami na wzór ludzi, to strzał w dziesiątkę. Jeśli szukacie książki młodzieżowej z trudnym, ale ważnym motywem, która zwraca uwagę na problem uzależnień, musicie sięgnąć po tę pozycję. Napisana w bardzo dobry sposób i dająca do myślenia.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

8 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ważne przesłanie tej książki. Miło spędziłam z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem przekonana czy to książka dla mnie. Mam jednak kogoś, kogo z pewnością zainteresuje więc puszczam post dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze przyznać, że dopiero u Ciebie dowiedziałam sie o tej książce, ale to wystarczyło abym ją zamówiła!

  OdpowiedzUsuń
 4. Również uważam, że to dobry tytuł. Czytałam przy okazji premiery :) Takie książki są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jest mi obcy styl pisania Neala Shustermana i bardzo go lubię. Ten tytuł również mam na uwadze, ciekawi mnie jak radzi sobie w duecie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematycznie ta książka jest bardzo ważna. Warto polecać dalej takie ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak byłam nastolatką uwielbiałam takie powieści, teraz z wielką fascynacją czytam wojenne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno nie czytałam żadnej książki z tego wydawnictwa. Ta może być ciekawa. W wolnej chwili muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!