Powtórka z Disneya - Toy Story

Andy ma ulubioną zabawkę – jest nią kowboj Chudy. Chudy myśli, że tak już będzie zawsze, a ich przyjaźni nic nie zagrozi. Jednak podczas urodzin chłopiec otrzymuje całkiem nową zabawkę, a jest nią Buzz Astral – astronauta, bohater filmu, który podbija kina. Buzz nie rozumie, że jest zabawką, ale podoba mu się, że Andy poświęca mu tyle uwagi. To natomiast denerwuje Chudego, który czuje się porzucony. Kowboj chce się pozbyć Buzza, ale nie podejrzewa, jakie konsekwencje będzie miał ten czyn.

Toy Story jest jedną z pierwszych serii filmowych stworzonych przez Pixar i Disneya. Pierwszy film pełnometrażowy miał premierę w 1995 roku. Został stworzony całkowicie przy użyciu techniki komputerowej, a na tamte czasy był niezwykle nowatorski. W polskiej wersji językowej usłyszymy Roberta Czebotara, Tomasza Koniecznego, Jana Kulczyckiego, Krzysztofa Krupińskiego, Tomasza Sapryka, Edytę Jungowską, Emiliana Kamińskiego czy Jarosława Boberka.

Akcja filmu rozgrywa się w kilku lokalizacjach, ale skupia się przede wszystkim na zabawkach jako bohaterach. W animacji mówią, chodzą, mają swoje ulubione zajęcia, ale także zawierają przyjaźnie i podkochują się w sobie. Gdy widzą je ludzie, są nieruchome, ożywają dopiero, gdy są sami. Przewodnikiem tej grupy jest Chudy. Jest on lalką kowboja, wieloletnim przyjacielem chłopca o imieniu Andy. Przy okazji przewodzi innym zabawkom, dba o nie, ale też chwali po skończonej zabawie.

Film opowiada o zazdrości Chudego, który od zawsze był ulubioną zabawką Andy’ego. Szeryf nie może poradzić sobie z faktem, że teraz to Buzz jest wiernym kompanem przygód chłopca. Drażni go uwielbienie, którym obdarzają astronautę inne zabawki, a także to, że sam Astral ma się za prawdziwego bohatera, a nie zabawkową replikę. Zazdrosny kowboj przypadkowo pozbywa się Buzza, ale potem próbuje go odnaleźć. Po drodze mają wiele przygód.

W filmie poruszono kilka wątków, które są bardzo ważne. Po pierwsze temat zazdrości i odsunięcia na bok – Chudy zachowuje się trochę jak starsze rodzeństwo, gdy w domu pojawia się maluch, a rodzice poświęcają im mniej czasu. Interesujący jest także motyw przyjaźni. Początkowo Chudy i Buzz są sobie nieprzychylni, potem ich relacja się zmienia. Jest też pokazane, jak należy dbać o zabawki, a to na pewno wątek, który przypadnie do gustu rodzicom.

Toy Story nie jest moją ulubioną animacją, ale i tak obejrzałam tę serię z przyjemnością. Pokazuje ważne motywy: lojalność, przyjaźń, dorastanie, uczy, czym jest zazdrość i współpraca. To na pewno ogromny plus tych animacji.

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się to, że te animacje ukazują tak ważne wartości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Film bardzo lubiłam, a moje dzieciaki w ogóle nie są nim zainteresowane. Trochę szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas tą animacją brat jest bardziej zafascynowany, ja mogę obejrzeć, ale nie mam czegoś takiego, że muszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest to jedna z moich ulubionych nowocześniejszych bajek Disneya. Moje dzieci też bardzo ją lubią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Któż nie lubi Toy Story? To było całe moje dzieciństwo! Oglądałam ją kilkanaście razy jak nic :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest mega bajka. Nie umiem zliczyć ile razy ją oglądałam. Kocham te zabawki i ich przygody.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!