Zagrajmy! – Timeline: Wynalazki, Frédéric Henry

Autor: Frédéric Henry
Tytuł
: Timeline: Wynalazki

Producent: Rebel
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-8

Sprawdź, jak dużo wiesz o wynalazkach. Czy pierwsza była żarówka czy korkociąg? Czy najpierw wynaleziono samochód czy szczepienia? Takie i inne dylematy staną przed tobą w rozrywce w Timeline: Wynalazki autorstwa Frédérica Henry.

Timeline: Wynalazki to gra karciana, w której każdy uczestnik otrzymuje na początku konkretną liczbę kart. Na środku stołu wykłada się jedną kartę, a potem zawodnicy muszą dokładać swoje, ustalając jednocześnie przedział czasowy wynalazków. Mogą przesuwać karty, by zrobić miejsce dla swoich. Na odwrocie każdego wynalazku jest informacja o dacie. W ten sposób uczestnik może zobaczyć, czy poprawnie podał rok.

Gra składa się ze 109 dwustronnych kart. Z jednej strony mamy wynalazek bez daty, z drugiej z datą. Karty są malutkie, więc łatwo pomieszczą się na stole nawet w przypadku długich ciągów. Są porządnie wykonane, a przekrój tematyczny wynalazków i odkryć jest naprawdę duży. Są tu wydarzenia historyczne, maszyny, narzędzia, ale też dzieła kultury. Niektóre pochodzą z odległych czasów, inne są nam bliższe.

Timeline: Wynalazki wcale nie polega na zapamiętywaniu dat, lecz na ocenie, które rzeczy zdarzyły się wcześniej lub później. Wymaga to pewnej dozy sprytu i szczęścia, a także logicznego myślenia. Niektóre lata powstania mogą zaskoczyć podczas rozgrywki. Rozpiętość tematyczna jest natomiast tak duża, że nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek był w stanie zapamiętać lata tylu wynalazków.

Bałam się trochę tej gry, bo jestem kiepska z historii i zupełnie nie mam pamięci do dat i wydarzeń. Bawiłam się jednak dobrze, bo okazało się, że to raczej gra dla ryzykantów, osób, którą lubią analizować. Wymaga skupienia i odwagi w strzelaniu. Dostarcza wiedzy i jest źródłem ciekawostek.

Jeśli lubicie gry, które czegoś uczą, musicie sięgnąć po Timeline: Wynalazki. Z tej serii wyszły jeszcze dwa tytuły, więc można zmieniać sobie rozgrywkę i dowiadywać się nowych rzeczy.

6 komentarzy:

 1. Gry które czegoś uczą za każdym razem niewątpliwie są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam gry, a ta się zapowiada niezwykle ciekawie. Muszę nabyć przed przyjazdem siostry.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio coraz częściej gramy w różnego typu gry, ale o tej nigdy nie słyszałam. U nas hitem są Cyklady oraz Via Magica.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za grami tego typu. W naszym domu królują Scrabble, Chińczyk, Warcaby, Zgadnij kto to :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo lubię gry które czegoś uczą i mamy ich bardzo dużo w swojej kolekcji. To chętnie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, nie słyszałam jeszcze o tej grze. Może być bardzo ciekawa. Muszę ją koniecznie zamówić.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!