Dziedziniec cudów, Kester Grant

 


Autor: Kester Grant
Tytuł: Dziedziniec cudów
Tytuł oryginalny: The Court of Miracles
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 376

Nina jest utalentowaną włamywaczką, która trafia pod opiekę Gildii Złodziei. Tu rozwija swoje umiejętności pośród innych przestępców i odnajduje nową rodzinę. Gdy jej młodziutka przyjaciółka, Ettie, wpada w oko przywódcy Gildii Ciała, Nina wie, że musi ją chronić. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Ettie musi znaleźć swoje miejsce pośród przestępczych półświatków – dość silne, by uchronić ją przed Tygrysem, który zrobiłby z niej prostytutkę. Czy Ninie uda się uratować przyjaciółkę?

Dziedziniec cudów Kester Grant to pierwszy tom serii młodzieżowej, w której główną bohaterką jest młoda złodziejka Nina. Narracja pierwszoosobowa pozwala lepiej poznać główną bohaterkę. Możemy zajrzeć w jej myśli i uczucia. Nina jest nazywana Czarną Kotką. To zwinna i sprytna dziewczyna, która ma wiele szczęścia w życiu. Na szczęście w powieści nie wszystko spada jej z nieba, musi pokombinować i się wysilić, dzięki czemu czytelnik nie nienawidzi jej za wyjątkowo sprzyjający los.

Główny wątek powieści to próba ukrycia przyjaciółki Niny, Ettie. Dziewczyna wpada w oko groźnemu mężczyźnie, który nie ma wobec niej dobrych zamiarów. Nina szuka rozwiązania, kombinuje i naraża samą siebie na niebezpieczeństwo, by tylko zapewnić ochronę Ettie. Dziewczyna udaje się do innych gildii, by prosić o pomoc. Dostaje do wykonania trudne zadania, ale jest przebiegła i zmotywowana.

W powieści nie da się nie zauważyć wątków historycznych. Mamy tytułowy Dziedziniec cudów, czyli miejsce, gdzie we Francji spotykali się różni złoczyńcy. Tu żyły niziny społeczne, które nie miały szans na godne życie. Pisał o nim Wiktor Hugo w książce Katedra Marii Panny w Paryżu. Oprócz tego wspomina się o rewolucji francuskiej i przedstawia nastroje społeczne. Dzięki Ninie i jej zdolnościom wchodzimy nie tylko między żebraków i złodziei, ale też mamy okazję przysłuchiwać się rozmowom na królewskim dworze. To jednak nie jest powieść historyczna, lecz alternatywna wersja historii, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem.

Książka jest świetnie wydana. W tekście znajdziemy francuskie zwroty, które wyjaśniono w przypisach, a ich pojawienie się dodaje powieści klimatu. Przed częściami wydrukowano cytaty z Księgi dżungli. Są też przypowieści oznaczone kursywą, rozpoczynające kolejne rozdziały książki. Nawiązują do ważnych wydarzeń i nieco wprowadzają nas w tematykę, która będzie poruszana na kolejnych stronach. Mają też ozdobne, ale bez przesady, karty.

Minusem powieści jest na pewno fakt, że w lepszy sposób nie oznaczono upływu czasu. Nie mamy na przykład napisu „dwa lata później”. Po prostu musimy wychwycić to w trakcie czytania, co powoduje czasem zaskoczenie lub dezorientację – przynajmniej ja tak miałam momentami.

W Dziedzińcu cudów nie brakowało akcji, były momenty pełne napięcia i zaskoczenie pod koniec. Główna bohaterka była dobrze zbudowana i chociaż miała ogrom szczęścia w tym, co robiła, musiała się napracować, nie liczyła na cud. Historia została sprytnie wpleciona w fabułę, a przedstawienie Gildii było przemyślane i aż czasem czułam niedosyt scen z nimi. Książką pochłonęłam w jeden wieczór, nie mogłam się oderwać. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

12 komentarzy:

 1. Kupuję w Taniej Książce, a książka pewnie spodoba się dla młodzieży :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja uwielbiam wątek romantyczny! A wyznanie Montenprasse, gdy rozdzielali się w siedzinie Tygrysa, było cudowne! I chociaż z początku cięzko było mi się wbić w akcję, to potem nie mogłam się oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada sie calkiem przyjemna lektura:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że czasami podczas lektury tej książki można poczuć dezorientację.

  OdpowiedzUsuń
 5. super że tyle emocjo przewija się w tej książce, jednak to chyba niestety nie moje klimaty
  Dobrego wieczoru

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła książki wydaje się na prawdę interesująca. Cenię powieści, które wywołują tak wiele, czasem skrajnych emocji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że mam ten tytuł w planach, bardzo mnie zaciekawił już podczas zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię książki od których nie mogę się oderwać. Ta zapowiada się bardzo obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię tą księgarnię internetową, mają świetny wybór i dobre ceny. O tej książce nie słyszałam wcześniej, ale przyznaję, że mnie zaciekawiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka to prawdziwa gratka dla korektora - naprawdę osobiście samo wydanie jej mnie zachwyca!

  OdpowiedzUsuń
 11. Już koleżanka mi o niej opowiadała i zainteresowała, teraz ty chwalisz. Trzeba sprawdzić ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie. Mogłabym się skusić na tę książkę nawet dziś, jednak mam spore zaległości i na razie nie chcę sobie dokładać ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!