Extasia, Claire Legrand

Autor: Claire Legrand
Tytuł: Extasia
Tytuł oryginalny:
Extasia
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 464

Młoda dziewczyna zostaje wybrana na świętą w swojej rodzinnej wiosce. Przyjmuje imię Amity i liczy na to, że dzięki swojemu poświęceniu odkupi grzechy bliskich. Wiele lat temu świat upadł właśnie przez kobiety, także jej matka zgrzeszyła i zapłaciła za to wysoką cenę. Nowa święta jest szansą na to, że przestaną umierać mężczyźni, którzy od jakiegoś czasu znajdywani są zamordowani w okrutny sposób. Jednak wybór nowej świętej nie będzie zbawieniem, jak myślała Amity i wszyscy mieszkańcy wioski…

Extasia Clare Legrand to książka fantastyczna dla młodzieży, chociaż i dorośli mogą po nią sięgnąć bez obaw o infantylność czy okrojone wątki. Pierwszoosobową narratorką jest główna bohaterka, która na początku powieści przyjmuje imię Amity. Dzięki temu poznajemy lepiej jej uczucia, myśli i obawy, a także pragnienia.

Główna bohaterka jest nastolatką wychowaną w mocno religijnej społeczności Przystani. Jest cicha i pokorna, dobra i oddana. Na ogół przestrzega zasad, a jej życiowe plany są proste – zostać świętą i odkupić grzech matki, pomagać starszyźnie, wyjść za mąż za przyjaciela. Wszystko jednak zmienia się po namaszczeniu na świętą. Amity zaczyna dostrzegać wokół siebie nowe rzeczy, które niepokoją ją, lecz także zaburzają cały dotychczasowy światopogląd dziewczyny. Z posłusznej ojcu i wierze zaczyna zmieniać się w buntowniczą i przebiegłą dziewczynę, która posługuje się sprawnie kłamstwem i pragnie zemsty za czyny, które przyniosły jej bliskim cierpienie.

Akcja powieści przenosi nas do przyszłości. Widzimy pozostałości ludzkości – grupę mieszkańców Przystani, którzy zawierzyli swoje życie Bogu. Ich religia różni się jednak od znanego nam chrześcijaństwa. Pojawiają się obrzędy, które przepełnione są brutalnością, a kobiety nie mają w tym świecie niemal żadnych praw, nawet te, które są święte. Wszystkiemu winne są ich przodkinie, które wiele lat temu doprowadziły do upadku świata, jak twierdzi starszyzna Przystani.

Fabuła kręci się wokół tajemniczych zgonów mężczyzn z wioski. Amity chce poszukać rozwiązania i zaprzestać tych okrutnych praktyk, znaleźć tego, kto się ich dopuszcza. Podejrzewa, że to diabeł. Okazuje się, że obok Przystani ukrywa się grupa kobiet, które czerpią magiczne moce z extasii – siły umożliwiającej im na przykład kierowanie zwierzętami czy latanie. Kobiety twierdzą, że Amity jest jedną z nich, ona też podejrzewa, że drzemią w niej tajemnicze moce, które może wykorzystać do swojej misji.

W książce znajdziemy wiele fantastycznych wątków. Po pierwsze mamy czarownice, które zgromadzone są w siostrzaną grupę poszukującą diabła. Sam diabeł odgrywa tu ważną rolę – kobiety nie boją się go, raczej traktują jego odnalezienie jako wzywanie i misję. Oprócz tego mamy do czynienia z relikwiami, które próbuje odnaleźć bohaterka. Nie są one święte, lecz mają moc, której potrzebuje. Dodatkowo pojawia się motyw czarów, a zaklęcia są związane z intencjami, co wypada bardzo dobrze. Wątek czerpania mocy z extasii, która jest jakby opiekunką czarownic, niewidzialnym bytem, które może odpowiedzieć na ich wezwanie, bardzo mi się podobał. Nie zabrakło też motywu duchów.

Mocną stroną powieści jest wątek roli kobiet w społeczeństwie. Według legend to one doprowadziły do upadku świata, dlatego teraz są traktowane gorzej niż mężczyźni. Nie brakuje znęcania się, poniżania, a wszystko to w imię religijnego fanatyzmu, który nijak ma się z wyznawaniem Boga. Podobało mi się siostrzane związanie czarownic, lecz i w tej grupie następowały rozłamy i nie zawsze kobiety potrafiły dojść do porozumienia. Jednak Amity i jej koleżanki stały się sobie bardzo bliskie, jednoczył je jeden cel. W książce nie zabrakło też wątku miłosnego LGBTQ+, ale przedstawiono go na marginesie, nie jest nachalny i nie on jest tu najważniejszy, ma jedynie dopełniać obrazu głównej bohaterki, która buntuje się przeciw temu, co wmawiano jej, że może i wypada jej robić.

Nie do końca podobało mi się natomiast zakończenie. Większość fabuły skupiała się na wiosce, w której żyła Amity, a potem dostaliśmy jeszcze jedną scenerię akcji, która – mimo iż się jej spodziewałam – nie bardzo mi pasowała. Chyba bardziej podobał mi się mroczny i duszny klimat Przystani, w której Amity mogła zostać złapana na wymykaniu się nocą z domu, a surowe religijne obrzędy sprawiały, że miałam ciarki na plecach.

Extasia to książka fantasy dla młodzieży, w której wiele się dzieje – nie brakuje okropności, lecz także akcji i zaskoczeń, a motywy czarów i uczuć są dobrze wyważone. Gdyby nie końcówka, byłabym zachwycona, jednak ostatnie rozdziały trochę zepsuły mi odbiór tej powieści. Ogólnie jednak cieszę się, że przeczytałam, bo była to przemyślana opowieść, która wciągnęła mnie w swój świat atmosferą i wątkiem czarownic.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

10 komentarzy:

 1. Czasem lubię literaturę młodzieżową sobie poczytać, a z Twojego opisu wynika, że akcja mogłaby mnie wciągnąć. Jak trafię na nią w bibliotece, to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę tej książki. Jest się czym zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że mnie zachwyci ten tytuł jak innych czytelników. ;)

   Usuń
 3. Jestem zachwycona tym wydaniem. To jedna z lepszych książek, które czytałam w ostatnim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż nie jestem wielka fanką fantastyki to ta ksiazka bardzo mnie zaciekawiła i z przyjemnością ją poznam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam osobę, którą ta książka może nieźle wciągnąć i z pewnością będzie zachwycona. Podeślę jej ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie mroczne klimaty, już nawet mam książkę gdzieś w stosach. Teraz tylko czas na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię książki z dreszczykiem, jednak jakoś fabuła tej książki nie do końca mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Powiem Ci, że bardzo mi się ta książka spodobała i koniecznie muszę ją przeczytać. Może być fajna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Siostra czytała tę książkę i była bardzo zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!