O pszczołach i ludziach, Lotte Moller

Autor: Lotte Moller
Tytuł: O pszczołach i ludziach
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 224

Pszczoły są dla ludzi bardzo ważne. Dzięki nim możemy cieszyć się owocami i plonami. Nie możemy pozwolić sobie na wyginięcie tych owadów. Od wieków relacja ludzi i pszczół była bardzo ważna, nie tylko ze względu na produkcję miodu, lecz także ze względu na związaną z nimi symbolikę pracowitości. O związku człowieka i tego owada pisze Lotte Moller w książce O pszczołach i ludziach.

Autorka jest znaną szwedzką pisarką, która od lat pasjonuje się pszczelarstwem. Sama posiadała ule, obserwowała pszczoły, zbierała miód. Oprócz tego jeździła na różnego typu spotkania miłośników pszczelarstwa i spotykała się z ludźmi, którzy mieli własne pasieki. Będąc w różnych miejscach świata, szukała pszczelarzy i rozmawiała z nimi, próbowała różnych rodzajów miodów, obserwowała różne gatunki owadów, zbierała ciekawostki i informacje, a nawet przyglądała się konfliktom na tle pszczelarstwa.

W książce znajdziemy wiele wspomnień autorki o jej doświadczeniach z pszczelarstwem. Opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda w tej dziedzinie i relacjonuje spotkania z ludźmi. Tekst podzielono na miesiące, jednak nie opisuje się w nich zbyt szczegółowo tego, co należy robić przy ulach w danym czasie. Pory roku i upływający czas są natomiast dla autorki pretekstem do snucia opowieści. To historie ludzi i owadów, opowieści o różnorodności pszczelarstwa i sposobów zdobywania miodu. Mnie szczególnie w pamięć zapadły wątki wyspy, na której zachował się czysty gatunek pewnej pszczoły, a także wspominki na temat popkulturowego pokazania tych owadów na przykład w Pszczółce Mai.

Nie zabrakło też całej gamy opowiadań o różnych zachowaniach pszczół. Autorka przytacza wypowiedzi hodowców i charakterystyki gatunków, kreśląc przed czytelnikiem obraz tak szczegółowy, że aż zaskakujący. Dla większości z nas pszczoła kojarzy się z pracowitością. Tymczasem są też gatunki, które wyróżniają się łagodnością bądź większą agresją, takie, które lubią mieszać się z innymi rojami, i te, które odznaczają się wyjątkową odpornością. Zaskoczyło mnie, jak bardzo różnorodne są pszczoły.

Książka jest przepięknie wydana. Już sama okłada przyciąga wzrok soczystym kolorem żółci, która kojarzy się z miodem. W środku znajdziemy piękne tytuły rozdziałów, które wyglądają, jakby były odbite na starej maszynie drukarskiej – zarówno krojem pisma, jak i czasem niezbyt mocno wsiąkniętym tuszem. Oprócz tego książka jest bogato ilustrowana. Są tu zarówno zdjęcia pszczelarzy, jak i pszczół, a także cała masa rycin i ilustracji, które nawiązują do tematu książki. Niektóre są bardziej współczesne, inne to historyczne zbiory, a całość jest genialnym dopełnieniem tego tekstu.

O pszczołach i ludziach to pozycja popularnonaukowa, ale napisana w lekkim, momentami wręcz wspomnieniowym stylu. Autorka zna się na temacie, który podejmuje, sięga do źródeł, przytacza wypowiedzi innych i prezentuje sytuacje z branży. Podobała mi się ta pozycja, wyniosłam z niej wiele ciekawostek, a wydanie mnie zachwyciło.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

9 komentarzy:

 1. Super, że wydanie jest zachwycające, a na lekturę tych ciekawostek chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam jakoś w zwyczaju po sięganie tego typu książek, jednak ta mnie do siebie przyciąga i z ogromną przyjemnością się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie to nie kupuję książek popularnonaukowych, ale mam w domu kilka pozycji, które mnie zainteresowały. Ta też wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to idealna pozycja dla osób, które nie zdają sobie sprawy jak ważna dla naszego istnienia jest przyroda, szczególnie łąki i mieszkające na nich pszczoły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie nie mam jej w planach, ale nie mówię nie w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już gdzieś czytałam o tej książce i choć na ogół nie czytam tego gatunku, to ta książka mnie do siebie przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam tę książkę w zapowiedziach i przyznaję, że ma ona w sobie coś magicznego. Na pewno będę chciała po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam książek z tego gatunku jednak ta jest bardzo dla nas ważna i podoba mi się

  OdpowiedzUsuń
 9. Za bardzo nie mam ochoty czytać takich książek. Za pewne bardso bym się przy niej nudziła

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!