Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń, Tim Harford

Autor: Tim Harford
Tytuł: Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 384

Statystyka kojarzy nam się z różnego rodzaju spisami i badaniami, których efekty przedstawia się za pomocą wykresów i liczb. Naukowcy stosują różne metody, by dowieść swoich teorii bądź przedstawić opinię publiczną szerszemu gronu. Co jednak, jeśli są też w stanie sfałszować te wyniki? Czy stosują je, by siać dezinformację? A może wykorzystują jako podparcie niewygodnych stwierdzeń?

Jak ogarnąć wiat i odróżnić fakty od wyobrażeń to pozycja popularnonaukowa dotycząca nauk społecznych w szerszym rozumieniu, a statystyki w rozumieniu węższym. Tim Harford postanowił napisać książkę, w której pokazuje, jak można wykorzystać wyniki badań i liczby, by manipulować faktami i przeinaczać znaczenia.

Wpływ na dane mogą mieć na przykład uczucia bądź doświadczenia, które posiadamy. Czasem zapominamy też o sprawdzeniu kontekstów badań lub wyników albo przyjmujemy liczby za pewnik, z którym nie można dyskutować. Okazuje się jednak, że wszystko podlega interpretacji i to od niej – między innymi – zależy, jak zrozumiemy badania statystyczne.

Autor zwraca się wielokrotnie do czytelnika, jest świadomy jego obecności. Podczas lektury ma się wrażenie, że jesteśmy na wykładzie. Styl Harforda jest całkiem przyjemny, ale przez trudny temat są fragmenty zawiłe, w których sporo szczegółów. To dobrze, że autor przytacza badania i wnioski z różnych przeprowadzonych eksperymentów, ale czasem tekst był przez to nieco nużący. Ogólnie jednak nie jest to pozycja naukowa, nastawiona jest raczej na odbiorcę przeciętnego, który ma mieć przyjemność z przeczytanej lektury, więc nie jest trudna i naszpikowana przesadnie skomplikowanymi danymi. Gdy autor przytacza pewne fakty, tłumaczy je cierpliwie i objaśnia, by czytelnik zrozumiał, o co mu chodzi.

Najważniejszy przekaz, jaki wyniosłam z tej pozycji, to ten, by nie ufać ślepo wynikom badań. Liczby to tylko suche dane, trzeba mieć na uwadze wiele innych czynników, które doprowadziły do tego, że dostajemy właśnie taki a nie inny wynik. Pokazano też, jak łatwo manipulować danymi, serwować je w innym kontekście i przeinaczać. Mamy się tego strzec, przed tym przestrzega nas autor – nie chce, byśmy dali się nabrać.

Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń to pozycja popularnonaukowa, która spodoba się osobom ciekawym świata, otwartym na nowe informacje i zainteresowanym działaniem mediów i nie tylko. To książka, która dostarczy ciekawostek i otworzy oczy na to, jak łatwo liczby mogą stać się elementem propagandy i manipulacji.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

 

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że w przypadku tego wydania tekst czasami jest nieco zawiły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po poradniki nie sięgam, bardzo rzadko mi się zdarza. Nie potrafię się w nich odnaleźć więc zrezygnowałam z ich zamawiania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami sięgam po poradniki, ale tylko takie których tematyka jest dla mnie interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam tytuł mnie zaciekawił, jednak gatunek tej książki coś czuję że nie jest to propozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że zapowiada się bardzo interesująca książka, chociaż nie jest ona w gatunku po który sięgam często :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o niej, jednak nie czytałam I raczej tez nie przeczytam. Nie interesuje mnie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!