Myśli, które zmieniły świat. Albert Einstein. Teoria względności, Carl Wilkinson

Autor: Carl Wilkinson
Tytuł: Myśli, które zmieniły świat. Albert Einstein. Teoria względności
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 64

Kto z nas nie słyszał o Albercie Einsteinie i jego słynnym równaniu e=mc2? Ten naukowiec ma na koncie wiele odkryć, które zmieniły świat na zawsze. Za swoje dokonania otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Dziś najbardziej znany jest ze zdjęcia, na którym pokazuje język do aparatu, ale też z licznych teorii, wśród których jest m.in. teoria względności.

O Albercie Einsteinie możemy przeczytać w biografiach. Niedawno na rynku ukazała się książka, która zbiera jego dokonania i serwuje je młodszemu gronu odbiorców. W ramach serii Myśli, które zmieniły świat pojawiła się bowiem pozycja Albert Einstein. Teoria względności autorstwa Carla Wilkinsona.

Książka przybliża młodym czytelnikom postać Einsteina. Dowiadujemy się, jak wpadał na swoje teorie i jak nad nimi pracował. Obserwujemy go w młodości i potem, gdy jest już poważanym naukowcem. Dużo miejsca poświęca się samym teoriom i odkryciom Einsteina. W książce znajdziemy opisy teorii, które przedstawiono w dość jasny sposób – chociaż to fizyka, a ona bywa naprawdę trudna i skomplikowana.

Książka ma całkiem sporo tekstu. Jest wydrukowany niewielką czcionką, co trochę mi przeszkadzało podczas lektury. Ułożono go ładnie w kolumnach, a tytuły podrozdziałów zgrabnie wyszczególniono ozdobnym fontem. Przypomina to nieco wygląd menu – na górze ozdobnie napisany tytuł, a poniżej drobniejszym drukiem kolejne fakty i wiadomości.

Ilustracje w książce są bardzo ładne, a co najciekawsze – spójne kolorystycznie. Dużo tu beży, błękitów i odcieni niebieskiego, niewiele natomiast innych barw. Podobało mi się to, jak wyglądają postacie, ale też te karty, na których zaprezentowano teorie Einsteina. Mimo że ilustrowane, nie odstają niczym od tego, co możemy oglądać w podręcznikach. Są szczegółowe i dokładnie wyjaśnione.

Fizyka i zagadnienia, które są poruszane w tej książce, nie należą do łatwych. Jednak zgodnie z tym, co znajdziemy na okładce, warto dać dzieciom szansę na samodzielną próbę zrozumienia tych tematów. Jeśli otrzymają dostosowaną do ich możliwości i wiedzy książkę, być może będą w stanie zrozumieć więcej, niż nam się wydaje.

Albert Einstein. Teoria względności to książka prezentująca ważną postać dla świata nauki. W pozycji znajdziemy też opisy teorii, które są jego autorstwa. Wszystko podane w nieco lżejszej formie, ale nie w infantylny sposób. To książka popularnonaukowa dla dzieci, w której jest masa ciekawostek i informacji, a do tego pięknie wydana. Może ma nieco za duży format jak na mój gust, ale można ją śmiało czytać przy stole czy biurku.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

 

8 komentarzy:

 1. Niektóre książki faktycznie mają za duży format, ale dobrze, że treść to rekompensuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka interesuje się takimi książkami, więc ta propozycja będzie idealna dla niej. Zapisuję na listę prezentów urodzinowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mogłabym ją dać poczytać mojemu synowi. Fajnie się zapowiada. Będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka, idealna dla osób, które są żądne wiedzy i cały czas chcą się dokształcać. Widać, że książka jest na prawdę ładnie wydana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama chętnie bym przeczytała dla przypomnienia tej ważnej dla nauki postaci :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba ta książka. Świetna lektura dla młodych czytelników. Postać Einsteina jest fascynująca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Młodzi pewnie słyszeli o tym wielkim uczonym, dobrze by poczytali też o nim...

  OdpowiedzUsuń
 8. To jedna z tych książek od których nie sposób się oderwać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!