Plotka, Lesley Kara

Autor: Lesley Kara
Tytuł: Plotka
Tytuł oryginalny
: The Rumour
Wydawnictwo
: Otwarte
Czas trwania: 8 godz.

Joanna i jej syn przeprowadzają się do małego miasteczka, w którym kobieta kiedyś mieszkała. Na miejscu bohaterka dowiaduje się, że podobno w mieście ukrywa się morderczyni – znana z tego, że w dzieciństwie zabiła. Joanna podłapuje tę plotkę i nie może przestać o niej myśleć. Zbiera strzępki informacji i przekazuje dalej, aż w końcu opowieść zaczyna żyć własnym życiem i sprawia, że kolejne osoby są podejrzewane o bycie Mary Bell, morderczynią.

Plotka Lesley Kara to thriller oparty na prawdziwej historii. Główną bohaterką i narratorką jednocześnie jest Joanna. Kobieta sama wychowuje syna, a ze względu na jego dobro postanawia przeprowadzić się z Londynu do nadmorskiej miejscowości, gdzie łatwiej im będzie zacząć wszystko od nowa. Joanna jest miła i towarzyska, ale nie jest przesadnie wylewna i otwarta. Plotka na temat Mary Bell sprawia, że kobieta zaczyna drążyć ten wątek. Staje się on dla niej obsesją.

Fabuła skupia się na plotce. Widzimy, jak zaczyna nabierać rozpędu, a każdy dokłada do niej coś od siebie. Mieszkańcy raz są przekonani, że morderczynią jest jedna z kobiet, by za chwilę swoje podejrzenia skierować w inną stronę. Mimo silnych argumentów przeciw i tak zaczynają gnębić pewne osoby, które nie mają nic wspólnego z całą sprawą. Pomówienia potrafią zniszczyć życie kobiet, które obierane są na celownik przez tłum.

Joanna z jednej strony ma wyrzuty sumienia, ponieważ to głównie za jej sprawą plotka nabiera rumieńców, z drugiej jednak chce dotrzeć do prawdy. Pragnie dowiedzieć się więcej na temat morderczyni, chociaż nie ma dowodów, że ta żyje w tym samym miasteczku. Mimo wszystko ogląda dokumenty na jej temat i przegląda wycinki z prasy, a potem ma wrażenie, że rozpoznaje jej rysy w osobach sobie bliskich. Przez te podejrzenia traci zaufanie kobiet ze swojego otoczenia, a jednocześnie nie może odpuścić, mimo że wie, że krzywdzi i siebie, i innych.

Rozwiązanie sprawy jest zaskakujące, chociaż przyznam, że zaczynałam mieć podejrzenia co do tego, jak ta historia się potoczy. Ostatnie rozdziały mają bardzo dużo akcji – nagle z plotkowania i spotkań z koleżankami, Joanna trafia w sam środek machiny napędzanej nienawiścią. Może trochę to przekombinowane, ale dzięki temu pojawiają się akcja, więc nie ma co narzekać.

Lektorką audiobooka jest Laura Breszka. Przyznam, że właśnie ze względu na nią sięgnęłam po tę powieść. Lektorka w fenomenalny sposób przeczytała inną książkę, której słuchałam przed Plotką, więc chciałam sprawdzić inny tekst w jej interpretacji. Nie zawiodłam się. Breszka potrafi zainteresować, nie robi zbędnych dłużyzn, a bohaterowie są jak żywi. Nadaje ich wypowiedziom emocje, ale nie przesadza z tym, więc nie mamy sztuczności. Bardzo podobało mi się to nagranie i chętnie jeszcze kiedyś sięgnę po coś, co czyta ta lektorka.

Plotka to powieść, która była całkiem nieźle napisana, a wątek plotkowania i tego, co może przynieść, podobał mi się. To thriller, po których powinni sięgnąć ci, którzy lubią opisy wewnętrznych przeżyć bohaterów, a także opowieść, która potrafi zaskoczyć. Nie spodziewajcie się jednak co kilka stron zwrotów akcji, bo to nie ten tym powieści – nie ma tu strzelanin i pościgów, trup nie ścieli się gęsto, a jednak atmosfera bywa napięta, a fabuła potrafi wciągnąć.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

7 komentarzy:

 1. Ciekawa jestem czy by mi się ten audiobook spodobał. Nigdy nie słuchałam żadnej książki i nie jestem pewna, czy udałoby mi się skupić.

  OdpowiedzUsuń
 2. No ja wolę, gdy w thrillerach trochę więcej się dzieje i nie ma zbyt dużej ilości opisów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie wiem czy będę chciała zapoznać się z tym thrillerem. Jeszcze się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tą pozycją. Ostatnio lubię sięgać po thrillery i kryminały, więc sobie zapiszę tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam audiobooki, bo dzięki nim nie męczę wzroku. Koniecznie muszę zapisać sobie ten tytuł. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po dobry thriller.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się pomysł na wątek z plotkowaniem. Plotki mogą wywołać niezłe zamieszanie. Z przyjemnością poznam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Plotka zawsze potrafi zdziałać wiele złego. Jestem ciekawa tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!