Przyjaciele, Benji Davies, Linda Sarah

Autor: Benji Davies, Linda Sarah
Tytuł: Przyjaciele
Wydawnictwo
: Znak emotikon
Liczba stron: 32

Bert i Emi to najlepsi przyjaciele. Ich ulubioną zabawą jest wchodzenie na Wzgórze, gdzie siedzą w kartonowych pudełkach. Bawią się, że są astronautami lub królami, a czasem piratami. Pewnego dnia ktoś chce dołączyć do ich zabawy. Czy nowy członek grupy wpłynie na jej dynamikę?

Przyjaciele to pozycja dla dzieci autorstwa Benijego Davisa i Lindy Sarah. Davies jest znany polskim czytelnikom z książek takich jak Mój wieloryb czy Lato u babci. Tym razem wraca z nową propozycją, w której mamy do czynienia z przyjaźnią.

Książka pokazuje zmianę w grupie przyjaciół. Nowy członek powoduje zazdrość jednego z dzieci. Czuje się porzucone, opuszczone i samotne. Cała paleta emocji w tak małym człowieku jest niepokojąca i dodatkowo powoduje zagubienie. To nowe zmartwienie jest jednak krótkotrwałe, bowiem dzieci uczą się, że trzeba dawać szansę innym, poznawać się lepiej, by móc tworzyć nowe relacje z innymi ludźmi.

Książka jest niezwykle oszczędna w treści. Tekstu jest niedużo, nie ma tu zresztą potrzeby, by tworzyć rozbudowaną opowieść. Proste zdania i krótkie opisy, jednowątkowa historia sprawiają, że pozycja ta dotrze do małych czytelników. O emocjach, które czuje główny bohater, nie mówi się wprost. Nie są nazwane. Dorośli od razu rozumieją, o co chodzi chłopcu, jednak dla dzieci może to być nie do końca jasne. Warto więc po lekturze omówić sytuację, która wydarzyła się na kartach książki.

Przyjaciele to niewielka objętościowo książka, w której bardzo ważne są ilustracje. Są piękne i wpadają w oko. Są kolorowe, chociaż w momentach smutku obraz jest nasycony raczej przygnębiającymi barwami, co wypada świetnie. Graficznie pozycja jest niezwykle atrakcyjna.

Przyjaciele to urocza książka dla dzieci. Myślę, że najlepiej sprawdzi się podczas wspólnego czytania z rodzicami.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

 

7 komentarzy:

 1. Czytałam inne książeczki tego autora i także bardzo przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o twórczość tego autora za każdym razem jest super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam styczność z innymi książkamin Daviesa i po tę również chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydawnictwo Znak ma wiele przepięknie wydanych książeczek dla dzieci. My już niestety nie jesteśmy na bieżąco. Hania ma już 11 lat, więc czyta raczej mangi i komiksy dla starszych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka prezentuje się bardzo ładnie, jestem ciekawa jak wyglądają ilustracje w środku. Całość wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie mieliśmy okazji poznać twórczości tego autora. Z przyjemnością sprawię dzieciom tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna książeczka. Bardzo lubię takie propozycje dla najmłodszych. Ta również mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!