As pik, Faridah Àbíké-Íyímídé

Autor: Faridah Àbíké-Íyímídé
Tytuł: As pik
Tytuł oryginalny:
Ace of Spades
Wydawnictwo: Must Read
Liczba stron: 480

Chiamaka i Devon chodzą do prywatnej szkoły średniej. Oboje zostają wybrani na prefektów – dla niego to duże zaskoczenie, ona pracowała na tę pozycję latami, więc jest zadowolona. Niedługo po rozpoczęciu przez nich ostatniej klasy w szkole pojawia się anonimowy hejter, który wysyła do uczniów sms z sekretami ich kolegów. Skryty pod pseudonimem „As” opowiada o najbardziej wstydliwych rzeczach, biorąc na cel głównie Chiamakę i Devona. Dlaczego się na nich uwziął?

As pik Faridah Àbíké-Íyímídé to debiut literacki, który podbił serca czytelników. Powieść skierowana jest do młodzieży, a bohaterami są nastolatkowie. Narracja pierwszoosobowa wymiennie przedstawia perspektywy Devona i Chiamaki. Początkowo ich historie toczą się osobno, potem wydarzenia sprawiają, że zaczynają ze sobą współdziałać, a wtedy rozdziały czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem, bo dostajemy obraz drugiej osoby widziany oczami konkretnego narratora. Dzięki temu mamy możliwość spojrzenia na Devona i Chiamakę z innej perspektywy, nie tak, jak oni chcą nam to przekazać.

Devon jest utalentowany muzycznie, myśli o studiach artystycznych. Pochodzi z biednej rodziny, ojciec jest w więzieniu, mama pracuje na kilka etatów, by móc zapewnić dzieciom byt. Chłopak musi się mocno starać, by spełnić swoje marzenia i nie rozczarować bliskich. Mieszka w niebezpiecznej dzielnicy, zadaje się z różnymi osobami, a dodatkowo jest czarnoskórym gejem, co w jego przypadku może skończyć się pobiciem przez tych, którzy nie są tolerancyjni. Jest zdeterminowany i mimo że fakty z jego życia są ujawniane, stara się każdego dnia jakoś sobie radzić z szeptami i spojrzeniami innych.

Chiamaka ma plan na życie – chce być popularna w szkole średniej, a potem studiować na prestiżowej uczelni. Realizacja planu przebiega dobrze – wszyscy wiedzą, kim jest, chodzi z chłopakami, którzy mogą przynieść jej rozgłos, a młodsi uczniowie podlizują się jej na każdym kroku. Jest pewna siebie, złośliwa, idzie po trupach do celu, przyjaciół trzyma blisko, ale wrogów jeszcze bliżej, a jej przypadku to ta sama grupa osób. Ta postać nie wzbudziła we mnie sympatii – była niemiła, a popularność i dobre imię liczyły się dla niej najbardziej, nieważne, że mogła kogoś zranić. Wielokrotnie próbowała wyłgać się kłamstwem, a nawet gdy jej życie zaczynało robić się skomplikowane, gdy hejter ujawniał kolejne fakty, przejmowała się głównie opinią publiczną.

Fabuła pokazuje zmagania dwójki uczniów, których obrał sobie za cel anonimowy hejter. Za pomocą smsów ujawnia fakty na temat Devona i Chiamaki – o jego orientacji czy jej problemach z odrzuceniem przez chłopaka. Przez te wiadomości uczniowie odsuwają się od tej dwójki, a ich życie zamienia się w piekło. Zostają sami z problemami, a najgorsze ciągle przed nimi, bowiem na szali wisi ich przyszłość.

W powieści znajdziemy wątek związany z rasizmem. Bohaterowie są jedyni czarnoskórymi uczniami w szkole. Chiamaka zawsze czuje się inna – dla jej popularności to plus, jednak dba o to, by na przykład jej włosy były zawsze wyprostowane, nie wyróżniały się z tłumu. Devon natomiast mieszka w niebezpiecznej dzielnicy, która bywa nieprzyjazna dla inności – oprócz ciemnego koloru skóry jest też gejem, co powoduje, że często obrywa za to, kim jest. Drugim wątkiem jest wątek romantyczny – bohaterowie są nastolatkami, więc zakochują się, flirtują, podejmują złe decyzje. Ten wątek został napisany bardzo ciekawie. Ich związki nie są bowiem idealne, postacie popełniają błędy, ufają złym osobom, źle oceniają sytuacje. To wypada naturalnie i jest przekonujące.

As pik to książka, w której można odnaleźć intrygującą teorię spiskową. Początkowo nie bardzo mi się podobała, ale im więcej o niej myślałam, tym bardziej dochodziłam do wniosku, że jest całkiem prawdopodobna i wcale niedaleka od tego, co może się dziać. Książka porusza ważne tematy – hejtu, plotek, niszczenia przyszłości osób jednym słowem, ale też rasizmu i seksualności oraz poszukiwania swojej drogi życiowej i ustalania, co jest dla nas ważne. Te poważne tematy podano w sposób przystępny dzięki nastoletnim bohaterom, którzy podchodzą do życia na serio, a jednak z racji wieku błądzą i dokonują złych wyborów.

As pik spodoba się fanom młodzieżowych powieści, w których nie brakuje ważnych tematów. To dobry debiut, który w niebanalny sposób podejmuje wątki takie jak rasizm, homoseksualizm, hejt i walka o dobre imię. Dodatkowo pojawia się motyw spisku, a akcja osadzona jest w liceum, co daje pole do stworzenia typowych nastoletnich dram, które nie wypadają tu żenująco.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Must Read.

8 komentarzy:

 1. Brzmi dość interesująco, chociaż osobiście po takie książki zupełnie nie sięgam. Może dam jej szanse?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się zainteresowana tym wydaniem. Na pewno jest się czym zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię, kiedy w książkach porusza się kontrowersyjne tematy. Zapisuję tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa tej powieści, chociaż początkowo nie miałam jej w planach. Myślę, że to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki, w których nie brakuje tajemnic i teorii spiskowych, więc to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że ksiażka porusza tak trudne a zarazem ważne tematy, o których zwyczajnie dużo się nie mówi. Czuję sie zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam tą książkę u Ciebie na Instagramie i bardzo mnie zaciekawiła. To może być fajna pozycja do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuję się zainteresowana tym tytułem. Na pewno jest się czym zachwycić.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!