Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych, Iwona Wierzba

Autor: Iwona Wierzba
Tytuł: Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych
Wydawnictwo: Albus, StoryBox.pl
Czas trwania: 2 godz. 10 min

Kiedy ludzie zaczęli nosić bieliznę? Dlaczego kobiety przez dłuższy czas nie mogły jej zakładać? Czy temat majtek był wstydliwy? Kto wpadł na pomysł założenia czegoś pod spodnie? Dlaczego majtki uważano za symbol zgorszenia i rozpusty? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z pozycji Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych Iwony Wierzby.

Autorka dała się poznać jako specjalistka od trudnych i ważnych tematów, o których nikt chyba wcześniej nie myślał. Ma na koncie ma historię majtek, antykoncepcji i toalety. Jest dociekliwa, dokładna, szczegółowa, a przy tym jej pozycje nadają się – w większości – dla młodego czytelnika, który jest otwarty i chętny do zdobywania nowej wiedzy.

Tym razem tematem jest bielizna. Autorka opowiada o jej dziejach w sposób chronologiczny, zaczynając od starożytności. Dopiero w ostatnich rozdziałach skupia się na przedstawieniu wiedzy w sposób tematyczny, opowiada o danym zagadnieniu z różnych okresów historii. Przyznam, że zdecydowanie bardziej podoba mi się przedstawienie zagadnienia w sposób chronologiczny, mam wrażenie, że wiedza jest wtedy lepiej uporządkowana i łatwiej prześledzić pewne zmiany.

Oprócz samej historii majtek, mamy też ogromną dawkę wiedzy na temat ludzkości i jej dziejów. Autorka pokazuje ludzką mentalność, zmiany w podejściu do kwestii obyczajności, a także mody i tradycji. To cenna lekcja historii. Styl autorki jest bardzo przyjemny – opisuje tematy z humorem, ukrywa w tekście masę szczegółów, które zapadają w pamięć, nie nudzi i nie robi długi wywodów.

Pozycja ta wydana została także w formie audiobooka. Lektorką jest Joanna Domańska, która czytała też Metrykę nocnika Iwony Wierzby. Przyznaję, że jej głos bardzo mi się podoba i pasuje do pozycji popularnonaukowej. Lektorka odczytuje tekst, podkreślając pewne kwestie, zawieszając głos czy modulując go tak, że niektóre ze zdań nabierają kolorów – są zabawne lub ironiczne, co odpowiada tematowi i stylowi tej pozycji.

Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych to kolejna z ciekawych książek Iwony Wierzby. Autorkę poznałam przez przypadek, ale polubiłam – ma dar do opowiadania zwięźle i ciekawie na tematy, które nie są zbyt często poruszane. Umie przekazać wiedzę, nie nudzi, a w treści ukrywa masę szczegółów, które ubarwiają tematykę i sprawiają, że jest wciągająca i fascynująca. Musicie poznać jej książki!

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

 

8 komentarzy:

 1. Takie przypadkowe spotkania literackie czasem skutkują dłuższą czytelniczą znajomością z danym autorem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwie godziny to stosunkowo krótka lektura, może skuszę się na nią podczas podróży samochodem.

  OdpowiedzUsuń
 3. cenie sobie takie książki, może nawet dzięki dobrej narracji dałabym szanse audiobookom ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słuchałam żadnego audiobooka, ale ten tytuł mnie bardzo zaciekawił. 2 godziny, to nie długo, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka nietuzinkowa, chętnie odsłuchałabym podczas jazdy w trasie, będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się już po samym tytule. Sama będąc nastolatką chętnie czytałam takie książki bo bardzo wiele uczą

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajna ksiazka. Sądzę że sięgnę po nią. Naprawdę zachecilas mnie. To są pozycje które mogę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco, chociaż przyznam, że nie jestem wielbicielką audiobooków, bardzo trudno mi się na nich skupić.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!