Trzy wciągające polskie seriale kryminalne

 


Rojst jest miniserialem polskiej produkcji. Reżyserem obrazu jest Jan Holoubek. Pierwszą serię można było oglądać na platformie Showmax, jednak po jej zamknięciu obraz trafił na Netflixa, gdzie zdobył rzeszę fanów. W obsadzie zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika, Andrzeja Seweryna, Zofię Wichłacz, Ireneusza Czopa, Piotra Fronczewskiego, Agnieszkę Żulewską, Tomasza Schimscheinera, Magdalenę Walach czy Wojciecha Machnickiego.

Rojst to serial, który ma interesującą, chociaż nieco zagmatwaną historię, którą trzeba śledzić z uwagą, inaczej mogą nam umknąć ważne rzeczy. Poza głównymi motywami są też wątki w tle, które dobrze uzupełniają opowieść i sprawiają, że nie jest ona płaska. Na przykład dowiadujemy się kilku rzeczy o związku Zarzyckiego i jego żony, ale nie wszystko mówi się widzowi wprost. Twórcy chcą, byśmy się domyślali, zbierali okruchy i strzępy historii i składali ją w całość.

Rojst to bardzo dobrze zrealizowany serial. Przyjemnie się go oglądało, chociaż momentami miałam poczucie nawarstwienia wątków. Na szczęście na koniec wszystkie supełki się rozwiązały i dały odpowiedzi na pytania, które stawiałam sobie podczas seansu. Dobre kino!

 

 


Ultraviolet to polski serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się w Łodzi. Obecnie serial ma dwa sezony, łącznie dwadzieścia dwa odcinki po ok. 45 minut każdy. Wyprodukowała go stacja AXN, ale można go też obejrzeć na Netflixie. W serialu zobaczymy Martę Nieradkiewicz, Sebastiana Fabijańskiego, Magdalenę Czerwińską, Bartłomieja Topę, Michała Żurawskiego, Karolinę i Paulinę Chapko, Viet Anh Do, Marka Kalitę i Agatę Kuleszę.

Klimat serialu jest ciekawy. Ulokowanie akcji w Łodzi, w miejscu jeszcze dość mało widzom opatrzonym, wypada na plus. Sprawy nie są zbyt skomplikowane, ale pojawiają się zwroty akcji. Widać też, że bohaterowie są amatorami, czasem błądzą po omacku, a czasem trafia im się prawdziwa perełka, która pozwala na rozwiązanie sprawy. Jednak ich działania nie są na rękę policji, którą nieco ośmiesza fakt, że to grupa internetowych znajomych potrafi dotrzeć do pewnych informacji, a nie oni.

 


Prokurator jest polskim serialem kryminalnym wyprodukowanym w 2015 roku. Ponowną sławę przyniosło mu udostępnienie na platformie Netflix w 2021 roku. Serial ma jeden sezon, jest zakończony. W dziesięciu odcinkach grają Jacek Koman, Wojciech Zieliński, Magdalena Cielecka i Dorota Kolak, oprócz tego możemy podziwiać na ekranie Janusza Michałowskiego i Cezarego Kosińskiego.

Każdy odcinek to inna sprawa kryminalna, która nie łączy się z poprzednimi. To, co jest wspólne, to życie prywatne prokuratora i policjanta. Serial w 2016 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2016 w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny. Moim zdaniem to zasłużone wyróżnienie. Doskonale zagrany, ciekawy, wciągający serial, a na dodatek w dobrej obsadzie, która nie jest nadal „opatrzona”, co jest ogromną zaletą tego tytułu. Aż żal, że nie ma drugiego sezonu, który pociągnąłby jakoś wątki prywatne Procha i Kielaka. Zakończenie było otwarte, można by pomyśleć nad dopisaniem kolejnych spraw do ich wspólnych przygód.

2 komentarze:

  1. Rojst nie do końca mnie zachwycił, a z Prokuratorem miło spędziłam czas.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina Kwiatkowska23 sierpnia 2021 08:32

    Prokuratora oglądałam dawno temu, ale nadal miło wspominam ten serial.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!