Sherlock Holmes. Dziedzice z Reigate, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Dziedzice z Reigate
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 6. Dziedzice z Reigate
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Reigate Squires
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 56 minut

Holmes i Watson odpoczywają poza miastem po ostatnich przeżyciach związanych z rozwiązywaniem trudnej zagranicznej sprawy, która doprowadziła detektywa do uszczerbku na zdrowiu. Jednak sielanka nie trwa długo – w okolicy ktoś włamuje się do domu i zabiera z pozoru nic nieznaczące drobiazgi, a potem dokonuje morderstwa w innej posiadłości. O pomoc słynnego detektywa prosi lokalna policja. Mimo sprzeciwów Watsona, Holmes zaczyna interesować się sprawą.

Dziedzice z Reigate Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną. W tym tomie dodatkowo możemy zobaczyć słynnego detektywa, który ma problemy zdrowotne. Cierpi na depresję, jest zmęczony, wyczerpany fizycznie i psychicznie poprzednią sprawą. Zdarzają mu się też ataki, które wywołane są stresem.

Fabuła tego tomu jest związana z wydarzeniami poza Londynem. Na wsi dochodzi do włamania i kradzieży, a także morderstwa. Z pozoru prosta sprawa – ktoś z zewnątrz dokonał obu zbrodni – okazuje się bardziej skomplikowana. Holmes mimo swojego słabego zdrowia angażuje się w śledztwo, rozwiązuje sprawę, a na dodatek uciera nosa lokalnej policji, która przeoczyła kilka ważnych faktów. Dzięki sukcesowi detektyw odżywa.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Jego interpretacja tekstu bardzo mi odpowiadała. Wczuwał się w dialogi, nie odczytywał ich sztucznie, oddawał emocje bohaterów, dzięki czemu nie był to płaski tekst. Podoba mi się, że tomy przygód Holmesa czyta ten sam lektor.

Dziedzice z Reigate to dobra powieść detektywistyczna, w której można odszukać geniusz Holmesa. Może nie była ona tak wciągająca jak poprzednie tomy, jednak zakończenie mnie zaskoczyło. Nowością był też stan psychiczny Holmesa, który zawsze jawił mi się jako mężczyzna w sile wieku. Tym razem jego zdrowie miało wielkie znaczenie także dla prowadzonego śledztwa.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

7 komentarzy:

 1. Czytałam tomy jeden za drugim, bardzo podoba mi się ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miło spędziłam czas z tymi tomami, może powstaną jeszcze kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo lubiłam przygody Sherlocka Holmesa, ale teraz jakoś mniej mnie do niego ciągnie. Chyba się nim "przejadłam".

  OdpowiedzUsuń
 4. sama seria super, ale ta część jakoś mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Żałuję, że kolejne tomy do mnie nie docierają, chętnie bym się w z nimi zapoznała, rozwiązywanie detektywistycznych zagadek z poziomu młodych czytelników też ma swój urok. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już gdzieś widziałam taką pozycje. Albo podobna. Myślę że takie historie są zawsze na topie..

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że ostatnio u Ciebie sporo tych audiobooków z klasyką dla dzieci, to z pewnością fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!