Autor: Arthur
Conan Doyle
Tytuł: Sherlock
Holmes. Błękitny karbunkuł
Pełny tytuł: Klasyka
dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 3. Błękitny karbunkuł
Tytuł oryginalny: The Blue
Carbuncle
Wydawnictwo: Tandem /
StoryBox.pl
Czas trwania: 49 minut
John Watson odwiedza swojego przyjaciela, Sherlocka Holmesa, który zdradza mu, że zajął się nową sprawą. Okazuje się, że zniknął słynny klejnot nazywany Błękitnym Karbunkułem. Za jego odnalezienie wyznaczono nagrodę. By uchronić niewinnego człowieka, Holmes postanawia zająć się tą kradzieżą. Jednym z dowodów w sprawie jest… gęś.
Błękitny karbunkuł to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa pióra Arthura Conan Doyle’a. Ponownie narratorem powieści jest John Watson, przyjaciel tytułowego detektywa. Jego pierwszoosobowa narracja nie jest pozbawiona subiektywizmu. Jako relacjonujący sprawdza się on doskonale – skrupulatnie opowiada o poczynaniach Holmesa, a dodatkowo nie bierze wszystkiego za pewnik, prosi o wyjaśnianie niektórych kwestii, dając tym samym czytelnikowi odpowiedzi na ważne pytania.
Tym razem opowieść dotyczy kradzieży znanego klejnotu. Posądzono o nią mężczyznę, który nie ma jednak nic wspólnego ze sprawą. Czy Holmes rozwiąże zagadkę klejnotu? Jak dojdzie do tego, kto jest złodziejem? I jaką rolę w tym wszystkim ma gęś?
Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.
Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Ma przyjemny głos, odpowiednio interpretuje tekst, nie można się znudzić podczas słuchania. Podobało mi się, jak wszedł w rolę Watsona, dobrze się w niej odnalazł.
Błękitny karbunkuł to bardzo sprawnie napisana detektywistyczna opowieść, w której można odszukać geniusz Holmesa. Fabuła jest skomplikowana, ale dobrze wyjaśniona i podsumowana. Niczego nie brakowało mi w wydaniu tej powieści – Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać.
Lubię takie wciągające książki, tę serię czytałam sobie tom za tomem.
OdpowiedzUsuńPrzeczytałam wszystkie dostępne tomy, naprawdę miło można spędzić czas z takimi tekstami.
OdpowiedzUsuńOch! Nie jestem miłośniczką audiobooków jednakże Sherlocka mogę czytać i słuchać. Więc ciesze się, że są takie pozycje dla najmłodszych :)
OdpowiedzUsuńJeszcze nie miałam okazji słuchać żadnego audiobooka, muszę kiedyś tego spróbować a Sherlock wydaje się być naprawdę mega :D
OdpowiedzUsuń