Sherlock Holmes. Wampirzyca z hrabstwa Sussex, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Wampirzyca z hrabstwa Sussex
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 8. Wampirzyca z hrabstwa Sussex
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Sussex Vampire
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 44 min

Do Sherlocka Holmesa zgłasza się załamany mąż, który twierdzi, że przyłapano jego żonę, jak piła krew niemowlaka. Dziecko ma ślad po zębach, a służba podejrzewa, że małżonka jest wampirzycą. Detektyw podchodzi do sprawy bardzo poważnie. Watson natomiast może mieć swój znaczny udział w rozwiązaniu tej zagadki z uwagi na swoją profesję.

Wampirzyca z hrabstwa Sussex Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

Ciekawostką w tym tomie jest fakt, że podejrzewa się młodą kobietę o bycie wampirem. Sherlock nie traktuje tych rewelacji jako bredni, szuka wiadomości na temat wampiryzmu, jednak rozwiązanie sprawy jest bardzo proste. Zaskakująca jak zawsze jest dedukcja detektywa i dochodzenie do rozwiązania.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Jego interpretacja tekstu bardzo mi odpowiadała. Wczuwał się w dialogi, nie odczytywał ich sztucznie, oddawał emocje bohaterów, dzięki czemu nie był to płaski tekst. Podoba mi się, że tomy przygód Holmesa czyta ten sam lektor.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam historie z Sherlockiem Holmesem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przyjemnością zapoznawałam się z tymi krótkimi opowiastkami. Dostarczają mi wiele przyjemności.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!