Miłość i przyjaźń, Jane Austen

Autor: Jane Austen
Tytuł: Miłość i przyjaźń
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Miłość i przyjaźń
Tytuł oryginalny: Love and Friendship
Wydawnictwo: Tandem / Storybox.pl
Czas trwania: 47 min

Laura poznaje mężczyznę, który omyłkowo trafia pod jej drzwi. Z miejsca się w sobie zakochują i biorą ślub. Edward przeciwstawia się tym samym woli ojca, który chciał, by ten miał inną żonę. Ta romantyczna wizja bardzo podoba się jego nowej małżonce. Małżeństwo zaprzyjaźnia się z inną parą, a Laura i Sophia zostają najlepszymi przyjaciółkami. Jak potoczą się losy tych dwóch par?

Miłość i przyjaźń Jane Austen to chyba jedna z najmniej znanych powieści autorki. Napisana w formie epistolarnej została stworzona przez pisarkę w bardzo młodym wieku. Autorką listów jest Laura – młoda dziewczyna, która przedstawia się w samych superlatywach. Opisuje ona przyjaciółce swoje losy na przestrzeni pewnego czasu.

Bohaterka – Laura – jest typową przedstawicielką powieści romantycznych. Mdleje i wzdycha przy każdej nadarzającej się okazji, jest lekkomyślna i zachowuje się irracjonalnie. Nie wierzy w miłość z rozsądku, jedynie w takie uczucie, które żywi się wbrew wszystkim. Jest za ucieczkami kochanków i cichymi ślubami z nieznajomymi.

Austen napisała tę książkę w bardzo młodym wieku, chcąc zakpić z typowych powieści romantycznych. Parodia wyszła jej naprawdę dobrze. Dowcip, absurd i pogarda biją z niektórych scen w widoczny sposób. Książka ma ciekawą formę listów, które przekazują sytuacje „z pierwszej ręki” – narracja pierwszoosobowa pełna jest naiwności, która razi czytelnika po oczach.

Audiobook w serii Klasyka dla dzieci czyta Lena Schimscheiner. Wszystkie pozycje Austen w tej serii czyta ta sama lektorka, co bardzo dobrze wpływa na jej odbiór. Na początku pozycji wyjaśniono krótko jej formę i okoliczności powstania, a dodatkowo nie zabrakło też zapewnienia młodych czytelników, że powieść jest po prostu dziwna i nie ma się co przejmować, jeśli nie do końca się ją zrozumie.

Miłość i przyjaźń niesamowicie mi się podobała. Nie jestem fanką powieści Austen, ale ta parodia klasycznych romansów wyśmiewa ckliwość, przesadną uczuciowość i wszystko to, co cechowało książki w czasach autorki. Przyjemnie się tego słuchało, a uśmiech nie schodził mi z ust. Zdecydowanie polecam – także dorosłym.

9 komentarzy:

 1. Nie czytałam Jane Austen w dłuższej formie, więc te przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska22 października 2021 09:35

  Fabuły autorki znam tylko z kilku filmów, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. ta seria bardzo spodobała się mojej młodej słuchaczce, nie wszystko do końca rozumie, ale zgrabnie wyłapuje sens kryjący się za przygodami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to coś dla mojej starszej, ostatnio ma fazę na takie tematy, także czas najwyższy się zebrać do tej serii

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie znam jeszcze tego tytuły spod pióra Austen, a czytałam większość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie słucham audiobooków i nie potrafię się do nich przekonać. Pewnie dlatego, że jestem wzrokowcem.

  OdpowiedzUsuń
 7. O tym tytule nigdy wcześniej nie słyszałam. Będę miała go na uwadze. To może być świetny pomysł na prezent na Mikołajki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To może być bardzo dobre. Z ciekawości bym przesłuchała taki jeden utwór, bo nigdy tego nie robiłam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie posłuchałabym tego audiobooka, ale nie wiem czy umiałabym się skupić aby zapamiętać o czym wszystko było

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!