Miłość i przyjaźń, Jane Austen

Autor: Jane Austen
Tytuł: Miłość i przyjaźń
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Miłość i przyjaźń
Tytuł oryginalny: Love and Friendship
Wydawnictwo: Tandem / Storybox.pl
Czas trwania: 47 min

Laura poznaje mężczyznę, który omyłkowo trafia pod jej drzwi. Z miejsca się w sobie zakochują i biorą ślub. Edward przeciwstawia się tym samym woli ojca, który chciał, by ten miał inną żonę. Ta romantyczna wizja bardzo podoba się jego nowej małżonce. Małżeństwo zaprzyjaźnia się z inną parą, a Laura i Sophia zostają najlepszymi przyjaciółkami. Jak potoczą się losy tych dwóch par?

Miłość i przyjaźń Jane Austen to chyba jedna z najmniej znanych powieści autorki. Napisana w formie epistolarnej została stworzona przez pisarkę w bardzo młodym wieku. Autorką listów jest Laura – młoda dziewczyna, która przedstawia się w samych superlatywach. Opisuje ona przyjaciółce swoje losy na przestrzeni pewnego czasu.

Bohaterka – Laura – jest typową przedstawicielką powieści romantycznych. Mdleje i wzdycha przy każdej nadarzającej się okazji, jest lekkomyślna i zachowuje się irracjonalnie. Nie wierzy w miłość z rozsądku, jedynie w takie uczucie, które żywi się wbrew wszystkim. Jest za ucieczkami kochanków i cichymi ślubami z nieznajomymi.

Austen napisała tę książkę w bardzo młodym wieku, chcąc zakpić z typowych powieści romantycznych. Parodia wyszła jej naprawdę dobrze. Dowcip, absurd i pogarda biją z niektórych scen w widoczny sposób. Książka ma ciekawą formę listów, które przekazują sytuacje „z pierwszej ręki” – narracja pierwszoosobowa pełna jest naiwności, która razi czytelnika po oczach.

Audiobook w serii Klasyka dla dzieci czyta Lena Schimscheiner. Wszystkie pozycje Austen w tej serii czyta ta sama lektorka, co bardzo dobrze wpływa na jej odbiór. Na początku pozycji wyjaśniono krótko jej formę i okoliczności powstania, a dodatkowo nie zabrakło też zapewnienia młodych czytelników, że powieść jest po prostu dziwna i nie ma się co przejmować, jeśli nie do końca się ją zrozumie.

Miłość i przyjaźń niesamowicie mi się podobała. Nie jestem fanką powieści Austen, ale ta parodia klasycznych romansów wyśmiewa ckliwość, przesadną uczuciowość i wszystko to, co cechowało książki w czasach autorki. Przyjemnie się tego słuchało, a uśmiech nie schodził mi z ust. Zdecydowanie polecam – także dorosłym.

10 komentarzy:

 1. Nie czytałam Jane Austen w dłuższej formie, więc te przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska22 października 2021 09:35

  Fabuły autorki znam tylko z kilku filmów, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. ta seria bardzo spodobała się mojej młodej słuchaczce, nie wszystko do końca rozumie, ale zgrabnie wyłapuje sens kryjący się za przygodami. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to coś dla mojej starszej, ostatnio ma fazę na takie tematy, także czas najwyższy się zebrać do tej serii

  OdpowiedzUsuń
 5. O ile Klasyka dla Dzieci i Sherlock Holmes mnie intryguje, tak miałam okazję czytać dwie książeczki z tej podserii i nie spodobały mi się za bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że nie znam jeszcze tego tytuły spod pióra Austen, a czytałam większość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Osobiście nie słucham audiobooków i nie potrafię się do nich przekonać. Pewnie dlatego, że jestem wzrokowcem.

  OdpowiedzUsuń
 8. O tym tytule nigdy wcześniej nie słyszałam. Będę miała go na uwadze. To może być świetny pomysł na prezent na Mikołajki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To może być bardzo dobre. Z ciekawości bym przesłuchała taki jeden utwór, bo nigdy tego nie robiłam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie posłuchałabym tego audiobooka, ale nie wiem czy umiałabym się skupić aby zapamiętać o czym wszystko było

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!