Sherlock Holmes. Traktat morski, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Traktat morski
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 7. Traktat morski
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Naval Treaty
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz. 20 min

Do Watsona zgłasza się dawny znajomy, który ma bardzo poważny problem. Podczas kopiowania traktatu o międzynarodowej randze ktoś włamuje się do gabinetu i kradnie oryginał. Mężczyzna jest załamany, a jego ostatnią nadzieją na zachowanie dobrego imienia jest Holmes. Czy Sherlockowi uda się rozwiązać tę tajemniczą sprawę?

Traktat morski Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

W tym tomie sprawa dotyczy znajomego doktora Watsona. Ma też międzynarodową rangę. Jeśli skradziony dokument zostanie ujawniony nieodpowiednim stronom, skutki mogą być fatalne. Podejrzanymi są stróż i jego żona, jednak mają alibi. Sprawa jest tajemnicza, a widmo rozwiązania jej niepewne. Kto jednak jak nie Holmes miałby sobie poradzić z taką zagadką?

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Jego interpretacja tekstu bardzo mi odpowiadała. Wczuwał się w dialogi, nie odczytywał ich sztucznie, oddawał emocje bohaterów, dzięki czemu nie był to płaski tekst. Podoba mi się, że tomy przygód Holmesa czyta ten sam lektor.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

11 komentarzy:

 1. Miło spędzam czas z tymi wydaniami, niezwykle szybko się z nimi zapoznaję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska22 października 2021 09:35

  Tomów jest już tak dużo, że niewątpliwie jest się w czym zaczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Juz pisałam wcześniej, że kryminalne klimaty, nawet w wersji dobrze mi znanej, ale dostosowanej do potrzeb młodych czytelników, zawsze mnie przyciągną, jak je zinterpretowano. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki Twoim recenzjom mam coraz większa ochotę na tę serię, co bardzo dziwne, bo nie przepadam za kryminałami

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna ciekawa pozycja. Fajnie, że takie książki wydawane są również jako audiobooki. Dzięki temu mają okazję dotrzeć do większej ilości osób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie audiobooku z tej serii bym z wielką chęcią odsłuchała. Jestem zaintrygowana fabułą i pomysłem na rozwinięcie całej akcji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mnie cieszy, że ktoś pomyślał o zachęceniu młodszych czytelników do poznawania klasyki literatury.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna część! Czasu by mi zabrakło, aby zapoznac się z każdą z nich. Sherlock kojarzy mi się z moim dzieciństwem i mam do niego sentyment.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna część, z której z pewnością ucieszy się moje corka. Bardzo lubi Sherlocka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe to może być. Nigdy nie słuchałam audiobooków ani słuchowisk, ale jestem ciekawa czy by mi się to podobało.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dużo tych części, myślę że fani będą zadowoleni i chętnie wysłuchają każdej historii

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!