Autor: Charles
Dickens
Tytuł: Opowieść
o dwóch miastach
Pełny tytuł: Klasyka
dla dzieci. Charles Dickens. Tom 5. Opowieść o dwóch miastach
Tytuł oryginalny: The Charles
Dickens Children's Collection: A Tale of Two Cities
Wydawnictwo: Tandem /
StoryBox.pl
Czas trwania: 30 minut
Do więzionego w Bastylii doktora Manette’a przybywa Łucja, która okazuje się jego córką. Uwalnia mężczyznę i zabiera go ze sobą do Anglii. Po drodze poznają Charlesa Darnaya, który jest Francuzem. Młody człowiek wpada w oko Łucji, jednak ta ma teraz większe zmartwienia – musi zająć się ojcem, który podupadł na zdrowiu po niesprawiedliwym skazaniu i osadzeniu w więzieniu.
Opowieść o dwóch miastach Charlesa Dickensa jest powieścią historyczną, której akcja rozpoczyna się w 1775 roku i trwa aż do rewolucji francuskiej. Losy dwóch bohaterów – Charlesa Darnaya i Sydneya Cartona – przedstawione są na tle dwóch miast – Paryża i Londynu.
W wersji dla dzieci, którą miałam okazję słuchać, na pierwszy plan wysuwa się jednak wątek Łucji, jej opieki nad ojcem i troski o los przystojnego Francuza, który wpadł jej w oko. Dopiero potem nacisk położony jest na wydarzenia wokół Charlesa. Fabuła pokazuje, jak układa się życie tej dwójki, nie stroni jednak też od przedstawiania sytuacji we Francji.
Rewolucja francuska pokazana w książce opisana jest jako brutalna, jednak nie jest to brutalność na siłę podkreślana. Wydanie to skierowane jest do dzieci, a pamiętając o tym, zdecydowano się nie przybliżać zbyt wielu szczegółów i pominąć drastyczność tego wydarzenia. Opisano motywy ludzi i zryw rewolucyjny, ale powstrzymano się przed wprowadzaniem młodych czytelników i słuchaczy w okropieństwa tego wydarzenia.
W pozycji świetnie przedstawiono los jednostki na tle ważnych wydarzeń historycznych. Podobało mi się, że nie zabrakło tu tła społecznego. Dzięki temu wprowadza się czytelnika do świata, w którym rozgrywa się akcja. Dickens jak zawsze podkreśla niesprawiedliwość, która dotyka jego bohaterów. Postacie, które kreuje, nigdy nie mogą być w pełni szczęśliwe, co jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jego powieści.
Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Dickensa. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości. Ta adaptacja także językowo jest dostosowana do czytelnika – nie ma tu trudnych słów, które mogą utrudnić odbiór powieści.
Audiobooka Opowieści o dwóch miastach czyta Jacek Dragun. Nadal odnoszę wrażenie, że lektor nieco za szybko odczytuje tekst, a jednocześnie jego głos bywa beznamiętny, jakby wyprany z emocji. Czasem mi to pasowało, czasem zabrakło mi nieco jakiegoś podkreślenia fragmentu tekstu. Mimo wszystko przyzwyczaiłam się już do jego tonu i podoba mi się, że jeden lektor czyta całą twórczość autora.
Opowieść o dwóch miastach w wersji dla dzieci to książka, która dobrze punktuje wydarzenia wokół jednostki na tle społecznych przemian i niepokojów. Co prawda pozycja ta jest moim zdaniem wyjątkowo trudna w odbiorze, więc nie wiem, jak poradzą sobie z nią najmłodsi, ale poznanie jej w wersji audio zajmuje tylko pół godziny, więc warto się skusić.
Czytałam chyba tylko dwa tomy z tej serii, gdy nadarzy się okazja nadrobię kolejne.
OdpowiedzUsuńOoo, chętnie bym przeczytała. Zaciekawiła mnie ta książka.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o ten cykl, mam co nadrabiać. Ten tytuł też mam w planach.
OdpowiedzUsuńTego autora czytałam tylko "Opowieść wigilijną", więc mam dużo do nadrobienia.
OdpowiedzUsuńNiestety nie znam ani autora, ani tytułu, ale myślę, że mam komuś, komu mogę podpowiedzieć o tym audiobooku.
OdpowiedzUsuńwstyd się przyznać, ale nie poznałam jeszcze tej historii. Mam ją w planach (tak w okolicach świąt ;-))
OdpowiedzUsuńTa seria w ramach klasyki dla dzieci naprawdę warta jest poznania, pierwowzory nie są łatwe w odbiorze, ale po adaptacji na potrzeby dzieci stają się bardzo ciekawe. :)
UsuńBardzo bym chciała i za ten tom się wziąć, liczę, że będę miała okazję. :)
OdpowiedzUsuńNie miałam okazji na poznanie tej pozycji. Szkoda bo zachecilas mnie swoim postem. Muszę się skusić.
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa tego audiobooka, do tej pory trafiałam wyłącznie na kiepskie interpretacje.
OdpowiedzUsuń