Opowieść o dwóch miastach, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Opowieść o dwóch miastach
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 5. Opowieść o dwóch miastach
Tytuł oryginalny: The Charles Dickens Children's Collection: A Tale of Two Cities
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 30 minut

Do więzionego w Bastylii doktora Manette’a przybywa Łucja, która okazuje się jego córką. Uwalnia mężczyznę i zabiera go ze sobą do Anglii. Po drodze poznają Charlesa Darnaya, który jest Francuzem. Młody człowiek wpada w oko Łucji, jednak ta ma teraz większe zmartwienia – musi zająć się ojcem, który podupadł na zdrowiu po niesprawiedliwym skazaniu i osadzeniu w więzieniu.

Opowieść o dwóch miastach Charlesa Dickensa jest powieścią historyczną, której akcja rozpoczyna się w 1775 roku i trwa aż do rewolucji francuskiej. Losy dwóch bohaterów – Charlesa Darnaya i Sydneya Cartona – przedstawione są na tle dwóch miast – Paryża i Londynu.

W wersji dla dzieci, którą miałam okazję słuchać, na pierwszy plan wysuwa się jednak wątek Łucji, jej opieki nad ojcem i troski o los przystojnego Francuza, który wpadł jej w oko. Dopiero potem nacisk położony jest na wydarzenia wokół Charlesa. Fabuła pokazuje, jak układa się życie tej dwójki, nie stroni jednak też od przedstawiania sytuacji we Francji.

Rewolucja francuska pokazana w książce opisana jest jako brutalna, jednak nie jest to brutalność na siłę podkreślana. Wydanie to skierowane jest do dzieci, a pamiętając o tym, zdecydowano się nie przybliżać zbyt wielu szczegółów i pominąć drastyczność tego wydarzenia. Opisano motywy ludzi i zryw rewolucyjny, ale powstrzymano się przed wprowadzaniem młodych czytelników i słuchaczy w okropieństwa tego wydarzenia.

W pozycji świetnie przedstawiono los jednostki na tle ważnych wydarzeń historycznych. Podobało mi się, że nie zabrakło tu tła społecznego. Dzięki temu wprowadza się czytelnika do świata, w którym rozgrywa się akcja. Dickens jak zawsze podkreśla niesprawiedliwość, która dotyka jego bohaterów. Postacie, które kreuje, nigdy nie mogą być w pełni szczęśliwe, co jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jego powieści.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Dickensa. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości. Ta adaptacja także językowo jest dostosowana do czytelnika – nie ma tu trudnych słów, które mogą utrudnić odbiór powieści.

Audiobooka Opowieści o dwóch miastach czyta Jacek Dragun. Nadal odnoszę wrażenie, że lektor nieco za szybko odczytuje tekst, a jednocześnie jego głos bywa beznamiętny, jakby wyprany z emocji. Czasem mi to pasowało, czasem zabrakło mi nieco jakiegoś podkreślenia fragmentu tekstu. Mimo wszystko przyzwyczaiłam się już do jego tonu i podoba mi się, że jeden lektor czyta całą twórczość autora.

Opowieść o dwóch miastach w wersji dla dzieci to książka, która dobrze punktuje wydarzenia wokół jednostki na tle społecznych przemian i niepokojów. Co prawda pozycja ta jest moim zdaniem wyjątkowo trudna w odbiorze, więc nie wiem, jak poradzą sobie z nią najmłodsi, ale poznanie jej w wersji audio zajmuje tylko pół godziny, więc warto się skusić.

10 komentarzy:

 1. Czytałam chyba tylko dwa tomy z tej serii, gdy nadarzy się okazja nadrobię kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, chętnie bym przeczytała. Zaciekawiła mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o ten cykl, mam co nadrabiać. Ten tytuł też mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska22 września 2021 14:45

  Tego autora czytałam tylko "Opowieść wigilijną", więc mam dużo do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie znam ani autora, ani tytułu, ale myślę, że mam komuś, komu mogę podpowiedzieć o tym audiobooku.

  OdpowiedzUsuń
 6. wstyd się przyznać, ale nie poznałam jeszcze tej historii. Mam ją w planach (tak w okolicach świąt ;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta seria w ramach klasyki dla dzieci naprawdę warta jest poznania, pierwowzory nie są łatwe w odbiorze, ale po adaptacji na potrzeby dzieci stają się bardzo ciekawe. :)

   Usuń
 7. Bardzo bym chciała i za ten tom się wziąć, liczę, że będę miała okazję. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji na poznanie tej pozycji. Szkoda bo zachecilas mnie swoim postem. Muszę się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo ciekawa tego audiobooka, do tej pory trafiałam wyłącznie na kiepskie interpretacje.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!