Mansfield Park, Jane Austen

Autor: Jane Austen
Tytuł: Mansfield Park
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Mansfield Park
Tytuł oryginalny: Mansfield Park
Wydawnictwo: StoryBox.pl
Czas trwania: 43 min

Fanny zostaje wysłana do ciotki, która ma się zająć jej wychowaniem. W ten sposób dziewczyna zostaje wyrwana z domu, w którym żyła w nędzy i nie miała widoków na lepszą przyszłość. W Mansfield Park znajduje szybko pomocną dłoń w postaci kuzyna Edmunda, który w przyszłości chce być pastorem. Jednak spokój nie trwa długo – niedaleko posiadłości zamieszkuje rodzeństwo, które szybko wkracza w życie towarzyskie nowego domu Fanny.

Mansfield Park Jane Austen jest chyba najbardziej dojrzałą i poważną książką Jane Austen – uznaje się ją za najtrudniejszą dla współczesnego czytelnika. Opowiada o losach Fanny, a także pokazuje zepsucie moralne społeczeństwa.

Fanny jest bohaterką cichą i spokojną, wdzięczną za okazane jej dobro. Nie są dla niej ważne ani dobra zabawa, ani nowe stroje. Jest dobra, ciepła i nie jest duszą towarzystwa. W przeciwieństwie do mieszkańców Mansfield Park, nie szuka ciągle możliwości zabawy. W powieści jest niemal widoczna granica, która rozdziela Fanny od innych bohaterów, stawiając ich w opozycji do tej skromnej dziewczyny.

Fabuła opisuje życie Fanny w nowym miejscu. Dziewczyna zmieniła miejsce zamieszkania, jednak nie jest traktowana na równi z innymi domownikami. Nie skarży się jednak, jest wdzięczna losowi za szansę. Oczywiście, jak to u Austen, nie zabrakło wątków miłosnych. Bohaterowie zaprzyjaźniają się, zaczynają czuć do siebie coś więcej i nagle wszystko się zmienia – pojawia się ktoś nowy, a fascynacja tą osobą zaczyna się przeradzać w uczucie.

W powieści widać, jak ważne jest dopasowanie charakterów bohaterów do siebie nawzajem. Początkowa fascynacja zaczyna przeradzać się w męczące towarzystwo, gdy cichy i spokojny bohater zostaje potraktowany niemal przedmiotowo – jako środek do osiągnięcia pewnego celu, bez względu na uczucia. Nawet młody czytelnik, który sięga po wydanie tej powieści w wersji dostosowanej do swojego wieku, zrozumie ten motyw.

Co ciekawe w tej powieści Austen mocniej punktuje też zepsucie moralne społeczeństwa. Bohaterowie – w większości – są próżni, dążą jedynie do zaspokojenia swoich potrzeb. Zabawa jest jedynym, czego potrzebują w życiu. Autorka pokazuje brak szacunku do rodziców czy roli pastora, dając obraz młodych kobiet, traktujących obie te sprawy bez odpowiedniej powagi. Dla nich liczą się prestiż i bogactwo, a nie uczucia.

Mansfield Park to kolejna powieść Austen, która wyszła w serii Klasyka dla dzieci. Książka jest dostosowana do czytelnika w młodym wieku – nie ma tu skomplikowanych zwrotów, a fabuła jest raczej streszczeniem powieści. Adaptacja do wieku czytającego powiodła się – tekst nie stracił na wartości, wciąż punktuje najważniejsze rzeczy, przekaz został zachowany.

Audiobook jest krótki, lecz bardzo przyjemnie się go słucha. Lena Schimscheiner, która jest lektorką tego nagrania, ma przyjemny głos i czyta tekst, nie pozbawiając go emocji. Na plus wychodzi fakt, że wszystkie powieści Jane Austen w serii Klasyka dla dzieci czyta ta sama lektorka.

Mansfield Park jest chyba najciekawszą – według mnie – powieścią autorki. To dojrzała opowieść nie tylko o miłości, lecz też dylematach moralnych i zepsuciu panującym w towarzystwie. Nawet wątki romantyczne są tu bardziej przemyślane i napisane w interesujący sposób. Zdecydowanie warto poznać – a młodym czytelnikom podsunąć właśnie to wydanie.

9 komentarzy:

 1. Nie czytałam jej w całości, tylko właśnie w tym skróconym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobała mi się ta skrócona wersja, może kiedyś skuszę się na całość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie miałam okazji słuchać żadnej książki. To wydanie prezentuje się przepięknie czytając twoją opinie tak mogę stwierdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. muszę po tę klasykę w końcu sięgnąć, jest sporo tytułów, o których nigdy nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska24 września 2021 14:56

  Warto zapoznawać się z klasyką, na początek nawet w takiej skróconej wersji.

  OdpowiedzUsuń
 6. I po ten tom z wielką przyjemnością sięgniemy, lubię zaszczepiać pasję czytania u młodych ludzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś jak mieszkania w UK. Właśnie Mansfield to był miasto w którym mieszkaliśmy prawie 5 lat. Książka jest naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że w każdym wieku warto zapoznać się z klasyką, szczególnie taką, która przy okazji doskonale uczy historii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa czy mój nastoletni syn dałby radę przeczytać tę powieść. Czytając recenzje sama mam na nią ochotę.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!