Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 4. Nakrapiana przepaska
Tytuł oryginalny: The Spreckled Band
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godzina 5 minut

Do Sherlocka Holmesa zgłasza się Helen Stoner, która opowiada o śmierci swojej siostry. Okoliczności tego wydarzenia są niezwykle tajemnicze, a tym bardziej tragiczne, że młoda kobieta miała niedługo wyjść za mąż. Helen, która również planuje ślub, obawia się, że ją także czeka podobny los, dlatego prosi Holmesa i Watsona o pomoc i przyjrzenie się okolicznościom śmierci siostry.

Nakrapiana przepaska jest kolejnym tomem przygód Sherlocka Holmesa autorstwa sir Arthura Conan Doyla. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Fabuła w tej części dotyczy sprawy śmierci jednej z sióstr Stoner. Detektyw zamierza przyjrzeć się posiadłości, w której mieszkają kobiety wraz z ojcem, słucha też historii rodzinnej Helen. Na miejscu okazuje się, że Holmes dostrzega o wiele więcej niż mieszkająca w tym miejscu kobieta.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Jego interpretacja tekstu bardzo mi odpowiadała. Wczuwał się w dialogi, nie odczytywał ich sztucznie, oddawał emocje bohaterów, dzięki czemu nie był to płaski tekst.

Nakrapiania przepaska to sprawnie napisana detektywistyczna opowieść, w której można odszukać geniusz Holmesa. Tym razem zagadka była nieco prostsza niż w poprzednim tomie, ale i tak czekałam w napięciu na jej rozwiązanie. Niczego nie brakowało mi w wydaniu tej powieści – Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać.

8 komentarzy:

 1. Bardzo zaskoczyło mnie jej zakończenie, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czwarta odsłona serii o wyjątkowo inteligentnym detektywie również dostarcza czytelnikowi mnóstwo intrygujących wrażeń. Momentami jest nawet mega mrocznie, na granicy koszmaru, ale nie ma się, co dziwić, przed Holmesem i Watsonem wyjątkowo niebezpieczna i złowróżbna misja. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska23 września 2021 13:46

  Seria cieszy się sporym zainteresowaniem, siostra bardzo miło spędza z nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię Sherlocka Holmesa, ale dawno nie sięgałam po książki z nim w roli głównej. Takich dla dzieci jeszcze nie widziałam,.

  OdpowiedzUsuń
 5. O proszę i są także ksiazeczki dla małych dzieci. Kto nie lubi Sherlocka Holmesa.

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę, że moje dzieciaki byłby zachwycone tą częścią :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że nie każdy jest w stanie skupić się na audiobooku, ja sama kiedyś bardzo lubiłam słuchowiska radiowe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nawet spoko lol

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!