Samotnia, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Samotnia
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 3. Samotnia
Tytuł oryginalny: The Charles Dickens Children's Collection: Bleak House
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 30 minut

Lady Dedlock podczas odczytu testamentu rozpoznaje pismo odręczne pewnego mężczyzny, które wywołuje u niej zaskoczenie. Jej reakcję obserwuje prawnik pan Tulkinghorn, który uwielbia mieć władzę nad innymi ludźmi, znając ich sekrety. Postanawia dowiedzieć się, kto sporządził notatkę i dlaczego lady Dedlock zareagowała w ten sposób na jej widok. Równocześnie w tym samym czasie Esther Summerson trafia pod opiekę pana Jarndyce’a. Młoda kobieta ma jedyną pamiątkę po swojej matce, której nigdy nie poznała. Czy dziewczyna odnajdzie w końcu szczęście?

Samotnia Charlesa Dickensa to pozycja wydana w wersji dla dzieci w ramach serii Klasyka dla dzieci. Relacja trzecioosobowego narratora śledzi dwie historie. Po pierwsze poznajemy Esther, która po śmierci jedynej krewnej trafia pod opiekę pana Jarndyce’a. Po drugie przybliża się nam losy lady Deadlock, której żywa reakcja na pewne odręczne pismo przyniesie jej dużo kłopotów.

Mówi się, że Samotnia to pewnego rodzaju satyra na system sądownictwa w Anglii czasów Dickensa. W wersji dla najmłodszych nacisk położony jest jednak na coś innego – na kwestie społeczne, które są u Dickensa niezwykle ważne. Losy bohaterek – Esther i lady Deadlock – nie są usłane różami, nie ma tu happy endów. Ich życia są w pewien sposób naznaczone smutkiem i nieszczęściem. Tak właśnie pisał Dickens – u niego postacie nigdy nie mogły być w pełni szczęśliwe.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Dickensa. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości. Ta adaptacja także językowo jest dostosowana do czytelnika – nie ma tu trudnych słów, które mogą utrudnić odbiór powieści.

Audiobooka Samotni czyta Jacek Dragun. Tym razem lepiej mi się go słuchało. Pasował mi do opowieści, którą czytał, interpretacja tekstu w jego wykonaniu mi odpowiadała. Ciekawa jestem, jak odbierają ten audiobook najmłodsi, bo to do nich skierowana jest ta historia.

Samotnia to wyjątkowo smutna opowieść, bardzo dobrze oddająca styl Dickensa. Niczego nie brakowało mi w wydaniu tej powieści – Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać.

8 komentarzy:

 1. Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę w przyszłości, gdy będę miała dostęp do abonamentu.

  OdpowiedzUsuń
 2. O zapowiada się naprawdę świetnie, muszę się na nią skusić w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. niby klasyka a nigdy o niej nie słyszałam, w sensie o Samotni, nie o Dickensie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska24 września 2021 14:55

  Miło można spędzić czas z taką pozycją, dobrze, że powstają takie pozycje dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja młoda towarzyszka czytania z pewnością zainteresuje się i tym tomem serii fantastycznie adaptującej dzieła mistrza dla młodych odbiorców. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę że każde dziecko może być zadowolone. Sądzę,że sama chcialabym zasięgnąć do takiej ksiazki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Charles Dickens kojarzy mi się z bardzo smutnymi, pełnymi melancholii powieściami, ale kilka tytułów jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś czytałam książki tego autora, ale w domu nie mam ani jednego egzemplarza. Przypomniałaś mi o nich...

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!