Mała Dorrit, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Mała Dorrit
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 6. Mała Dorrit
Tytuł oryginalny: The Charles Dickens Children's Collection: Little Dorrit
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 34 minuty

Ojciec Amy Dorrit wraz z całą rodziną przebywa w więzieniu – nie spłacił długów i póki tego nie zrobi, nie może wrócić do normalnego życia. Gdy Amy dorasta, w murach więzienia Marshalsea, podejmuje dorywczą pracę, naprawia i ceruje ubrania w domu pani Clennam. Tu zauważa ją jej syn, Artur, który postanawia sprawdzić, gdzie mieszka dziewczyna. Para szybko się zaprzyjaźnia, a potem los Dorrit i jej najbliższych odmienia się.

Mała Dorrit Charlesa Dickensa to powieść wydawana w 1855-1857 roku w odcinkach. Od tego czasu wyszło wiele wznowień historii Amy Dorrit i jej rodziny. Główną bohaterką jest tytułowa córka pana Dorrita, jednak narracja poświęca wiele uwagi także Arturowi, który zaprzyjaźnia się z dziewczyną.

Opowieść o Amy Dorrit to opowieść o losach ludzi w czasach Dickensa. Za niespłacone długi trafiało się do więzienia, gdzie wiodło się prawie normalne życie. Więźniowie mieli żony i dzieci, które wraz z nimi dzieliły cele. Można było także przyjmować gości, a nieskazani – najczęściej bliscy, potomkowie osadzonych – mogli podejmować pracę i prowadzić życie poza murami Marshalsea.

Dickens snuje opowieść o losie ludzi, a także o niesprawiedliwościach, które ich dotykają. Pokazuje burzliwe i nieprzewidywalne dzieje, okrasza je miłością, niezrozumieniem, problemami. Nie koloryzuje, ale często zsyła na swoich bohaterów nieszczęścia. Tym razem jest dokładnie tak samo. Jego powieści zawsze kojarzą mi się z wydarzeniami osnutymi nieszczęściem – nawet gdy bohaterowi zaczyna się powodzić, z tyłu głowy mam przekonanie, że zaraz wszystko się zawali.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Dickensa. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości. Ta adaptacja także językowo jest dostosowana do czytelnika – nie ma tu trudnych słów, które mogą utrudnić odbiór powieści.

Audiobooka Małej Dorrit czyta Jacek Dragun. Początkowo nie mogłam się przyzwyczaić do jego interpretacji tekstu. Wydawało mi się, że czyta on bardzo szybko, przez co sama łapałam zadyszkę podczas słuchania. Jego głos bywał też beznamiętny, co w pozycji skierowanej do dzieci trochę mi nie pasowało.

Mała Dorrit to piękna opowieść, bardzo dobrze oddająca styl Dickensa. Niczego nie brakowało mi w wydaniu tej powieści – Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać.

6 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze, że niczego nie brakowało Ci w tym wydaniu. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego autora czytałam w całości tylko Opowieść wigilijną i chętnie czytam te skrócone wersje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska17 września 2021 10:01

  Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę w przyszłości. Siostra też będzie z niej zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę nadgonić twórczość Dickensa, bo chociaż bardzo lubię jego styl, to mało jego dzieł znam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej serii, ale siostra sukcesywnie zapoznaje się z kolejnymi tytułami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak już raz pisałam. Jest to bardzo dobry pomysł na serię. Twórczość tego autora muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!