Sherlock Holmes. Liga rudzielców, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Liga rudzielców
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 5. Liga rudzielców
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Red-Headed League
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 56 minut

Holmes dostaje nową sprawę. Zgłasza się do niego Jabez Wilson, który mówi o tym, jak stracił dobrze płatną i prostą do wykonywania pracę. Sherlock podejrzewa, że nie chodzi tu wcale o posadę, lecz o coś ważniejszego. Po rozmowie z Jabezem i obejrzeniu lombardu, którego właścicielem jest nowy klient, detektyw już wie, z czym ma do czynienia. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę i przyłapać sprawców na gorącym uczynku?

Liga rudzielców Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną.

Tym razem sprawa, którą zajmuje się detektyw, jest wyjątkowo intrygująca. Ktoś włożył masę czasu i energii w przygotowanie swojego planu, a Holmes pragnie dowiedzieć się kto i dlaczego. Tytułowa liga rudzielców to instytucja tajemnicza i trochę dziwna – zajmuje się nie wiadomo czym, a zainteresowanie nią jest ogromne. Holmes podejrzewa, że to tylko przykrywka dla czegoś znacznie większego.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem audiobooka tego wydania jest Maciej Więckowski. Jego interpretacja tekstu bardzo mi odpowiadała. Wczuwał się w dialogi, nie odczytywał ich sztucznie, oddawał emocje bohaterów, dzięki czemu nie był to płaski tekst.

Liga rudzielców to sprawnie napisana detektywistyczna opowieść, w której można odszukać geniusz Holmesa. Byłam pod wrażeniem skomplikowanej intrygi, której świadkami byli bohaterowie. Niczego nie brakowało mi w wydaniu tej powieści – Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać.

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa pozycja, z którą spędziłam chwilę czasu. Lubię ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska22 września 2021 14:47

  Siostra z przyjemnością zaczytuje się w takich historiach, więc tę lekturę też już zna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna opowieść o Sherlocku, moim ulubionym niegdyś detektywem. Może to jakiś znak, że czas wrócić do tych przygód?

  OdpowiedzUsuń
 4. holmes dla dzieci... ja jakoś nigdy nie mogłam się przekonać, ale coś czuję, że moje dzieci polubią tę klasykę

  OdpowiedzUsuń
 5. I kolejny tom, którego jeszcze nie miałam okazji poznać, a z przyjemnością bym to zrobiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo kolejna książeczka. Sądzę,że cała kolekcja może być bardzo fajna na prezent. Ja sama z chęcią chcialabym luknąć w nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na Sherlocka Holmesa chyba nigdy nie jest się zbyt młodym i trudno nie wciągnąć się w jego przygody :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!