Rozważna i romantyczna, Jane Austen

Autor: Jane Austen

Tytuł: Rozważna i romantyczna

Tytuł oryginalny: Sense and Sensibility

Wydawnictwo: Tandem

 

Elinor i Marianne Dashwood są siostrami, lecz każda z nich ma inne wyobrażenie miłości. Rozsądna, twardo stąpająca po ziemi Elinor nie ulega wybuchom namiętności, pielęgnuje swoje uczucie wewnątrz. Marianne natomiast czuje, że prawdziwa miłość to zakochanie się od pierwszego wejrzenia. Gdy ojciec dziewcząt umiera, wraz z matką i młodszą siostrą muszą przenieść się na wieś. Czy tu uda im się znaleźć miłość?

Rozważna i romantyczna Jane Austen to pierwsza powieść tej autorki. Wielokrotnie wydawana i ekranizowana doczekała się również adaptacji dla dzieci. Wydanie w serii Klasyka dla dzieci to zdecydowanie coś, po co warto sięgnąć.

Powieść została skrócona i dostosowana do współczesnego odbiorcy. Nie jest jednak uwspółcześniona – bohaterowie nie dzwonią do siebie z komórek i nie umawiają na czacie. Treść to coś w stylu streszczenia – bez zbędnych dłużyzn i opisów, które mogą znudzić młodego odbiorcę. Nie zmieniono jednak samej fabuły – nadal możemy obserwować rozterki uczuciowe sióstr Dashwood.

Bohaterowie są dobrze sportretowani, nie zabrakło szczegółów ich charakterów. Młody czytelnik na pewno szybko zorientuje się, jakimi zasadami w życiu kierują się Elinor i Marianne. Mimo że postaci jest całkiem sporo, nie jesteśmy w stanie pomylić nikogo, ponieważ każdy ma indywidualne cechy. To na pewno pomoże dzieciom podczas lektury.

Treść uzupełniają proste ilustracje. Przedstawiają głównie bohaterów, są to jedynie zarysy postaci. Lubię takie uzupełnienie tekstu, to zawsze ciekawy dodatek do treści. W pozycjach dla najmłodszych ilustracje powinny być integralną częścią całości.

Rozważna i romantyczna w wersji Klasyka dla dzieci jest pięknie wydana, lecz przede wszystkim – treść nie odbiega od oryginału. Ta adaptacja przypomina nieco streszczenie, dlatego dla młodych będzie łatwa w przyswojeniu, a dla starszych czytelników może okazać się miłym przypomnieniem znanej powieści.

Pomysł na powstanie tej serii jest ciekawy. Na pewno warto zapoznawać dzieci z klasykami literatury światowej, lecz należy robić to tak, by ich nie zniechęcać. Myślę, że właśnie ta seria sprawi, że rozbudzi się w młodych czytelnikach zainteresowanie powieściami Jane Austen. Polecam zdecydowanie.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tandem.






11 komentarzy:

 1. Bardzo nam się spodobały te serie klasyki dla dzieci, fantastyczny pomysł na promocję dorobku literackiego wśród młodych pasjonatów książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O Jane Austin wiele razy słyszałam, ale chyba nigdy nie czytałam jej książek. Pora to nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie czytałam jeszcze nic z tej serii, ale sama chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria warta uwagi, klasyka w takim wydaniu przyciąga młode czytelniczki. :)

   Usuń
 4. Czytałam tę książkę w wersji oryginalnej, dla dorosłych. Polecam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały pomysł na książki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurczę, nie wiedziałam, że jest też wersja dla dzieci :) Ja mam w planach oryginalny klasyk, ale coś nigdy nie mam na niego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jestem oczarowana tą serią. Myślę, że się skuszę na klasykę w takiej wersji :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od razu przypomina się współczesna wersja Iliady :) Przełożona na prozę i znacznie krótsza, a przy tym nic nie traciła

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, że powstają takie książki, na pewno przybliżą młodym dzieła klasyków :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudna klasyka. Oglądam każdą adaptację filmową 🤗

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!