7 rzeczy, które wypożyczysz w bibliotece, a które nie są książką

 Biblioteki mają się nadal bardzo dobrze, mimo że wielu wieściło ich upadek przez pandemię i powszechność dostępu do książek (księgarnie, ebooki). A czy wiecie, że w bibliotece można dostać nie tylko książki? Sprawdźcie, czy w waszej instytucji dostępne są któreś z wymienionych przeze mnie materiałów!

Audiobooki

Owszem, to również książki, tylko na innym nośniku. Mimo wszystko nie wszyscy wiedzą, że audiobooki można za darmo wypożyczyć w bibliotece. Są one dostępne na płytach, które można odtwarzać w domu czy samochodzie. Przekrój przez tytuły jest tak szeroki jak w przypadku książek – znajdzie się coś dla fanów thrillerów, romansów, a nawet poradników!

Filmy

Na DVD czy blue-rayu – możecie wypożyczać je w bibliotekach. Zazwyczaj są to dary od czytelników, które wprowadzono na stan biblioteki, jednak pojawiają się też zakupy płyt, więc można wyszperać wśród tytułów nowości czy nagradzane produkcje. To na pewno alternatywa dla rodziców, którzy mogą zaopatrzyć się w historie uwielbiane przez dzieci i korzystać z ich na okrągło.

Muzyka

Wiele bibliotek oferuje swoim użytkownikom muzykę. Płyty CD można wypożyczyć do domu. Sama znam takie biblioteki, w których oferta muzyki jest bardzo szeroka. Są także instytucje, w których znajdziecie winyle – często nie można ich wypożyczyć, tylko skorzystać na miejscu, ale to już coś!

Czasopisma

Tytułów jest wiele – w zależności od zapotrzebowania i funduszy biblioteki. Są magazyny opiniotwórcze, poradnikowe, tygodniki i dzienniki. W niektórych bibliotekach można z nich skorzystać jedynie na miejscu w czytelni, a w innych są dostępne do wypożyczenia.

Gry planszowe

Coraz więcej bibliotek decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty gier planszowych dostępnych do wypożyczania przez czytelników. Są one dostępne na krótszy okres czasu, a elementy są liczone przez pracowników, by tytuły były pełne, niczego nie brakowało i każdy mógł z nich skorzystać. Muszę przyznać, że to prawdziwy hit.

Gry konsolowe

Są też takie biblioteki, które oferują – często za kaucją – tytuły na Xboxa czy PlayStation. Można je wypożyczać do domu, ograć i zwrócić. Ponieważ jednak gry konsolowe są drogie, niewiele bibliotek się na to decyduje.

Kody do Legimi

Coraz więcej instytucji zawiera współpracę z Legimi, na podstawie której udostępnia swoim czytelnikom kody do aplikacji. Mogą oni w ten sposób legalnie czytać ebooki i słuchać audiobooków. Kody są całkowicie darmowe dla użytkowników, wystarczy mieć kartę biblioteczną.

4 komentarze:

 1. Bardzo oryginalny wpis - nie miałam pojęcia, że w bibliotekach da się wypożyczyć gry na konsolę. :)
  Pozdrawiam,
  recenzjeklaudii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo czeka mnie dłuższy wyjazd, gdzie nie będzie możliwości przywiezienia walizki papierowych książek, zatem taki kod do Legimi bardzo by mi się przydał. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie miałam pojęcia, że można wypożyczyć też gry, to bardzo fajne rozwiązanie, zwłaszcza teraz, kiedy już wszystko w domu się znudziło ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas całkiem niedawno wprowadzono kody do Legimi, super sprawa.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!