Biblia rozstania, Rachel A. Sussman

Autor: Rachel A. Sussman
Tytuł: Biblia rozstania
Pełny tytuł: Biblia rozstania. Jak odzyskać równowagę emocjonalną po rozstaniu
Tytuł oryginalny: The break-up Bible
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 344

Koniec związku nie jest łatwy, niezależnie od tego, jak długo on trwał, ani czy skończył się z naszej winy. Zazwyczaj towarzyszy mu cierpienie oraz przeświadczenie, że już nigdy się z nikim nie zwiążemy. Czy na pewno? Jak poradzić sobie z rozstaniem i uwolnić się od złych myśli radzi Rachel Sussman w książce Biblia rozstania.

Książka jest poradnikiem psychologicznym, który podzielono na trzy części. Każda z nich opisuje inny etap po rozstaniu. Autorka przytacza liczne historie kobiet, dzięki czemu jej pozycja to nie suche fakty, które należy przyswoić. Te zwierzenia sprawiają, że jesteśmy w stanie odnaleźć siebie w sytuacjach innych ludzi i zaczynamy rozumieć, że nie tylko my mierzymy się z trudnym czasem po rozwodzenie czy zerwaniu.

Autorka pokazuje szereg zachowań, które dotyczą kobiet. Opisuje obwinianie się, próby zemszczenia się, złość, rozpacz, a także chęć ponownego związania się z partnerem, którego widzimy jako jedyną możliwość pozostania w związku – niezależnie od tego, że często ta druga osoba nas unieszczęśliwia. Strach przed byciem singlem jest większy niż przed związkiem, w którym nie czujemy się dobrze. Jednak nie jest to tylko książka mająca pokazać błędy kobiet. Celem autorki jest przedstawienie kolejnych etapów radzenia sobie z rozstaniem. Pokazuje, że należy dać sobie przestrzeń na cierpienie, lecz także namawia do zrozumienia przyczyn rozstania i wyciągnięcia z niego wniosków.

Co ciekawe książka skierowana jest bezpośrednio do kobiet. Treść pełna jest przykładów z życia innych dziewczyn, jednak i narracja skupia się na zwracaniu się tylko do pań. Czytając ją, ma się wrażenie, że mówi do nas koleżanka, której rozsądek ma nam pomóc poradzić sobie z rozstaniem. Styl autorki jest naprawdę przyjemny – nie czuć w treści ironii czy wywyższania się, raczej właśnie zrozumienie sytuacji, w której znalazła się osoba sięgająca po tę pozycję.

Biblia rozstania to świetna książka, która może pomóc kobietom pozbierać się po zerwaniu czy rozwodzie. Jest w niej masa cennych rad i wskazówek, a także opisów sytuacji, w których większość z nas się odnajdzie. Dzięki temu ma się poczucie, że autorka wie, o czym pisze, zna nas i rozumie. Polecam tę książkę waszej uwadze.

6 komentarzy:

 1. Rozstanie nie jest łatwe, szczególnie jeśli chodzi o nastolatki. Dobry poradnik..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiem komu sprezentuje tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubie poradnikow,szczegolnie w temacie rozstan. Z tym kazdy radzi sobie inaczej,ale komus pewnie cos takiwgo sie przyda:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za poradnikami, ale w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo rozstań, dlatego to książka bardzo na czasie

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama pofchodze do poradników ostrożnie, jednak ostatnio trafiam na naprawdę dobre pozycje. Temat, który porusza ta publikacja nie jest łatwa, jednak myślę, że możne stać się pomocna dla niektórych osób. Szczególnie tych, które przeżyły bolesne rozstanie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!