Delikatny nóz, Philip Pullman

 

Autor: Philip Pullman
Tytuł: Delikatny nóż
Tytuł oryginalny: The Subtle Knife
Wydawnictwo: MAG, StoryBox.pl
Czas trwania: 10 godz. 56 min

Lyra trafiła do innego świata, Cittagazze, w którym nie ma dorosłych. Na swojej drodze spotyka Willa, który także nie pochodzi z tego świata. Chłopak nie ma dajmona, co dziwi Lyrę. Oboje przed czymś uciekają, co zbliża ich do siebie. Lyra chce się dowiedzieć, czym jest proch, więc Will postanawia, że zabierze ją do swojego świata, gdzie będzie mogła porozmawiać z naukowcami.

Delikatny nóż Philipa Pullmana to drugi tom cyklu Mroczne materie. W tej części poznajemy kolejnego ważnego dla fabuły bohatera, Willa Parry’ego. Chłopak chce dowiedzieć się, co się stało z jego ojcem. Nastolatek przypadkiem odnajduje przejście między światami i trafia do Cittagazze, gdzie poznaje Lyrę.

W drugim tomie Lyra straciła nieco dziecinnej niewinności. W Zorzy północnej, szczególnie na początku, była naiwna, łatwowierna, krnąbrna. Nadal jest zadziorna, ale teraz stara się nieco rozważniej podchodzić do wszystkich spraw. Nie jest tak ufna, Willa traktuje z rezerwą. Dziewczynka rozwinęła swoje zdolności odczytywania Aletheiometru, nauczyła się też wielu nowych rzeczy.

Will natomiast daje się nam poznać jako inteligentny, rozważny młody człowiek. Jest ciekawy, odważny i wysportowany. Dba o matkę, mimo że to ona powinna zajmować się nim. Chce ją chronić. Popełnia też błędy, ale jest świadomy ich konsekwencji. Traktuje Lyrę z sympatią, a jej opowieści o innych światach nie kwituje złośliwym uśmiechem, lecz słucha z uwagą i analizuje.

Fabuła to nie tyle poszukiwanie ojców, jakby się mogło wydawać, lecz przede wszystkim próba dowiedzenia się, czym jest proch. Lyra trafia do Oxfordu w świecie Willa i zaprzyjaźnia się z badaczką, która poszukuje odpowiedzi na pytanie o czarną materię. Równocześnie jednak Lyra i Will wplątują się w kłopoty, gdy na ich drodze pojawia się elegancki mężczyzna. Przyjaciele będą musieli sobie poradzić nie tylko w świecie Willa, lecz także w Cittagazze, gdzie dzieci, bez opieki dorosłych, zaczynają sprawiać problemy.

W książce jest wiele wątków, które budują napięcie i sprawiają, że mamy do czynienia z wielowarstwową i skomplikowaną fabułą. Wydarzenia dzieją się równolegle, nie następują po sobie, lecz współistnieją. By wykonać jedno zadanie, trzeba rozwiązać problem, i tak dalej, więc tworzy się z tego bardzo ciekawa, nadbudowana, ale nieprzegadana historia.

Mam wrażenie, że powieść – poza oczywistymi wątkami religijnymi, do których często się nawiązuje w fabule – jest też filozoficzna. Nie brakuje danych z fizyki i teologii, które mają bardzo ważne znaczenie dla treści. To nie jest typowa fantastyka młodzieżowa, lecz raczej seria dla starszego odbiorcy, mimo że postacie są tak młode.

Oprócz młodych bohaterów obserwujemy też wydarzenia w innych światach i u innych postaci. Dowiadujemy się, co u Lee Scorsby’ego i wiedźm. Mamy też informację o działaniach pani Coutler i nowej znajomej Lyry, czyli Mary Malone. Dzięki temu możemy śledzić różne wątki, a to uzupełnia tę opowieść.

Mroczne materie wydano także jako audiobook. Lektorem Delikatnego noża jest Filip Kosior. Miałam okazję słuchać różnych rzeczy, które czytał, więc byłam przygotowana na ten głęboki głos. Lektor ma świetną cechę – nadaje postaciom emocje, nie boi się czasem zawiesić głosu czy delikatnie go modulować, by coś podkreślić. Dzięki temu nie jest to tylko płasko odczytany tekst, lecz prawdziwe słuchowisko.

Delikatny nóż nie ustępuje w niczym Zorzy północnej. Ta część jest chyba nawet bardziej wciągająca niż pierwszy tom, co jest niezwykłym wyczynem. Mroczne materie to dobrze napisana i wciągająca seria, w której nie brakuje wątków pobocznych. Po wysłuchaniu lub przeczytaniu można też sięgnąć po film lub serial, by zobaczyć, jak wiernie oddano na ekranie tekst Pullmana.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

13 komentarzy:

 1. Ale mi zrobiłaś smaka tą kawą ;) A książki nie znam i nawet nie kojarzę, ale wydaje się być bardzo ciekawa. I nigdy też nie słuchałam Audiobooka, muszę kiedyś spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam, kiedy drugi tom jeszcze lepiej smakuje niż pierwszy, zdarza się to rzadko, ale jak potwierdza ta książka, nie ma rzeczy niemożliwych. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę trylogię w jednym tomie, jakieś 6 lat temu i teraz nie rozróżniam fabuły na podstawie tomów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii, ale moja przyjaciółka próbuje mnie do niej przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno czytałam te książki :) Dzięki, że mi o nich przypominasz, muszę do tego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze pierwszego tomu, ale dobrze, że ten jest jeszcze lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 7. To wielki plus, gdy kolejny tom okazuje się jeszcze lepszy od poprzedniego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji poznać ani tej ksiązki, ani serii, bo zwyczajnie nie sięgam po taki gatunek literatury. A storyboxów nie słucham.

  OdpowiedzUsuń
 9. mnie jakoś zraził serial i odwlekam zapoznanie się z książką, ale widzę, że warto, bo to zupełnie co innego :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej bym do niej nie zaglądneła choć ekranizację mogę obejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię słuchać audiobooków w drodze do pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasem słucham audiobooków, gdy robię coś co mi na to pozwala, czy podczas jazdy, fajny sposób spędzania czasu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!