Wszystkie kolory świata

Tytuł: Wszystkie kolory świata
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 272

Jak to jest być innym? Czy łatwo jest mieć swoje własne zdanie? Jak poradzić sobie z faktem, że dziadek wychodzi z szafy? Czy można dać się poniżać i maltretować? Jak przeciwdziałać wykluczeniu? O tych i innych sprawach piszą autorzy, którzy stworzyli teksty do książki Wszystkie kolory tęczy.

Czterdziestu trzech pisarzy i ilustratorów podjęło się wspólnego zadania. Napisali i zilustrowali teksty, które mają wspierać młodych czytelników. Celem tego wydawnictwa było pokazanie, że bycie innym nie jest niczym złym, jednak często nie jest to dobrze odbierane, nie jest rozumiane przez innych. Trzeba być sobą i nie przejmować się innymi.

Wśród autorów znajdziemy takie nazwiska jak Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Anna Onichimowska czy Joanna Olech. Równie ciekawe są nazwiska rysowników. Za ilustracje odpowiadają między innymi Joanna Rusinek, Emilia Dziubak czy Grażka Lange. Wybór nazwisk nie był przypadkowy – wszyscy autorzy mają doświadczenie w twórczości dla dzieci, dlatego potrafili tak dobrze opowiedzieć trudne historie, że trafiły one do dziecięcej wyobraźni. W każdym opowiadaniu kryje się ważna tematyka, przesłanie. Autorzy nie bali się niełatwych wątków. Wszystko jednak dostosowano do wieku odbiorców.

Najważniejsze jednak, że twórcy pracowali charytatywnie. Zrzekli się swoich honorariów. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Są oczywiście w tym tomie historie mniej i bardziej wciągające, takie, które pozostały w mej pamięci i te, które nie były szczególnie interesujące. Jednak cel wydania jest szczytny, ilustracje piękne, szata graficzna wyjątkowa, a tematyka podjęta w opowiadaniach trudna. Zbiór ten to też ciekawy przykrój przez różne style autorskie i ilustratorskie.

Nie będę was namawiać do lektury tej książki, bo sami pewnie widzicie, że warto. Namówię was jednak do jej kupna. Dzięki temu można wesprzeć szczytny cel, a na dodatek otrzymać wyjątkową pozycję przygotowaną z myślą o dzieciach.

5 komentarzy:

 1. Wszystko co charytatywne nie musi być namawiane. Świetna pozycja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli kupując książkę, można wesprzeć potrzebujących, to jak najbardziej warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej zapoznam się z książką, chętnie też zakupię kilka egzemplarzy, tak aby mieć cenny prezent pod ręką. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka! Dziękuje za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 5. Od roku wszystko gdzie jest tęcza wzbudza mój niepokój. Inność nigdy nie powinna być wytykana, mało empatii w naszych szkołach, a niby mamy erę wykształconych nauczycieli w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!