Red, White & Royal Blue, Casey McQuiston

Autor: Casey McQuiston
Tytuł: Red, White & Royal Blue
Tytuł oryginalny: Red, White & Royal Blue
Wydawnictwo: Prószyński
Czas trwania: 8 godz. 59 min

Alex wybiera się na ślub księcia Anglii. Podczas sprzeczki z drugim księciem, Henrym, obaj lądują w torcie, niszcząc weselny wypiek. To powoduje prawdziwy skandal – gazety rozpisują się o wrogim nastawieniu chłopaków, a rodzina Alexa, który jest synem prezydentki USA, zmusza go do medialnej przyjaźni z Henrym. Gdy jednak pierwszy syn Ameryki poznaje bliżej księcia Anglii, okazuje się, że ten nie jest taki najgorszy…

Red, White & Royal Blue autorstwa Casey McQuiston to powieść do starszej młodzieży. Głównym bohaterem jest Alex. To syn pierwszej prezydentki Stanów Zjednoczonych. Chłopak chciałby zrobić w przyszłości karierę polityczną. Narracja w książce jest trzecioosobowa, jednak narrator wczuwa się w sytuacje i nie tylko relacjonuje wydarzenia, lecz także pozwala sobie na przekazywanie emocji i uczuć Alexa.

Fabuła pokazuje rodzące się uczucie między Alexem i Henrym. Z pozoru obaj są z innych światów – nie tylko mieszkają na innych kontynentach, lecz także ich pochodzenie jest różne. Alex to syn pierwszej prezydent Stanów Zjednoczonych – obserwował walkę o władzę, był uczestnikiem spotkań, wieców, przemawiał do tłumów. To czynny uczestnik akcji wyborczej, nie jest tylko obserwatorem poczynań matki. Henry natomiast urodził się w rodzinie królewskiej, w której sztywne zasady kierują jego życiem. Spotkania i wyjścia ma ściśle zaplanowane, musi nawet pilnować tego, w co się ubiera, by strojem nie sugerować niczego.

Tymczasem okazuje się, że bardzo wiele łączy tych bohaterów. Obaj pochodzą z rodzin, które stoją na czele kraju. Obaj obserwują rzeczy, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Muszą też dbać o swój wizerunek, zmagają się z byciem na świeczniku, robieniem za przykład. Ich życia są nieco sztuczne, nie do końca mogą być sobą, co najlepiej widać właśnie w momencie, gdy zaczynają się spotykać.

Wątek romantyczny w tej książce jest dobrze rozwinięty. Uczucie nie wybucha między bohaterami od razu – najpierw za sobą nie przepadają, a Alex nawet nie wie, że podobają mu się zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Początkowy etap związku to namiętność, a czytanie tych scen potrafi zafundować rumieniec. Narracja stara się omijać pewne elementy scen łóżkowych, ale i tak napisano je w taki sposób, że nie można określić ich inaczej niż „gorące”! Potem okazuje się, że to coś więcej niż seks. W grę zaczynają wchodzić uczucia, które Alex odkrywa z dużym zaskoczeniem.

Alex jako główny bohater jest dobrze napisany. To po prostu młody chłopak, który się zakochuje, walczy o swoje uczucie, odkrywa siebie. Ma dylemat, jak powiedzieć bliskim o swoim związku, a na dodatek obwieścić, kto jest jego partnerem. Alex popełnia błędy i to sprawia, że wypada bardzo naturalnie, jest prawdziwy. Podoba mi się, że w książce znajdziemy też maile i wiadomości, które wymienia z księciem, bo pokazują one zupełnie inne oblicze Alexa.

Mam kilka problemów z tą książką. Po pierwsze – nie mogę zrozumieć, kim jest Nora. Czy to przyjaciółka? To czemu jest tak ważna, że nazywają ją, June i Alexa „triem z Białego Domu”? Może wyjaśnienie jej roli gdzieś mi umknęło. Zabrakło mi też większej ilości wątków dotyczących polityki – wiem, że nie to było tu najważniejsze, ale Alex ciągle podkreślał, że jego marzeniem jest kariera polityczna, więc poczułam niedosyt. Zdziwiło mnie też to, że w powieści jest narracja trzecioosobowa, bo historia aż prosiła się o przedstawienie jej w pierwszej osobie. Tym bardziej że narrator i tak nie był bezstronny i obiektywny.

W fabule znajdziemy odniesienia do popkultury, które na pewno zaintrygują czytelników. Nie zabrakło też humoru – szczególnie w dialogach, ale też humoru sytuacyjnego. Ten bardzo mi się podobał i wielokrotnie uśmiechnęłam się pod nosem podczas słuchania. Na plus wychodzi też stworzenie alternatywnej historii – co prawda wspomina się o Obamie jako prezydencie, ale matka Alexa, a także cała rodzina królewska to fikcyjne postacie. Zadanie nie było łatwe, a w osobach brata Henry’ego czy jego babci doszukujemy się mimowolnie podobieństw do Elżbiety II i księcia Williama.

Lektorem audiobooka jest Mateusz Kwiecień. Bardzo przyjemnie słuchało mi się jego interpretacji tekstu. Po pierwsze podziwiam go za odczytanie scen erotycznych z takim zaangażowaniem, lecz jednocześnie bez przesady i sztuczności. Nie miał łatwego zadania, w końcu narrator był trzecioosobowy i teoretycznie powinien opisywać wszystko z mniejszym udziałem emocji, a jednak wyszło inaczej. Podobało mi się też to, że w interpretacji lektora Henry mówił głębszym, spokojniejszym i powolniejszym głosem niż Alex. Wyróżniał się dzięki temu podczas słuchania.

Red, White & Royal Blue to książka, która mi się podobała. Nie była może zbyt odkrywcza – wszystkie „zwroty akcji” były do przewidzenia – ale wątek uczuciowy przypadł mi do gustu. Jeśli więc szukacie powieści dla nieco starszej młodzieży – ze względu na sceny erotyczne – w której pojawia się wątek lgbt, polecam właśnie ten tytuł.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

16 komentarzy:

 1. Sporo dobrego czytałam o tej książce, ale jeszcze nie miałam okazji się z nią zapoznać. Na razie mam w planach inne lektury, więc zobaczę, czy i na tę się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tego tytułu, ale przyznaje szczrze, że obawiam się trochę tych scen erotycznych.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym momencie nie będę mogła się z nią zapoznać, ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że od dawna zamierzam się na ten tytuł, już nawet sobie leży i czeka na stosiku hańby,

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogólnie nie mówię nie, ale na razie nie uda mi się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto polecać dalej takie ciekawe propozycje czytelnicze. Tak też będę robić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wkręciłam się ostatnio w audiobooki ale jeszcze nie słuchałam takiego ze scenami erotycznymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są spoko takie sceny, ale fakt to dużo zależy od lektora.

   Usuń
 8. Nie koniecznie laktura dla mnie, ale na wakacje idealna.

  OdpowiedzUsuń
 9. zaciekawiła mnie ta pozycja i chetnie poznałabym ją blizej

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami w czytelniczym planie dnia trafiają się też takie niezbyt udane lektury.

  OdpowiedzUsuń
 11. Historia wydaje się dość ciekawa. Osobiście jednak sięgam po inny gatunek, więc nie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno spodoba się nieco młodszym czytelnikom!

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie ostatnio zaczęłam słuchać i jestem dopiero na poczatku tej histori!

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie miałam przyjemności wysłuchać żadnego audiobooka ale myślę, że ta propozycja by mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!