Tajemnica "Gwiazdy Morza", Magdalena Witkiewicz

Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Tajemnica „Gwiazdy Morza”
Pełny tytuł: Banda z Burej. Tajemnica „Gwiazdy Morza”
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Czas trwania: 2 godz. 31 min

Latem paczka przyjaciół, nazywana Bandą z Burej, ma spędzać czas pod opieką niemal całej społeczności. Zajęć dostarczać im będą bibliotekarki, a posiłki serwować postanawia nowa właścicielka restauracji „Gwiazda Morza”. Państwo Gruszeccy sprowadzili się niedawno do miasteczka i postanowili reaktywować knajpę. Wśród zajęć wakacyjnych jest też stworzenie drzewa genealogicznego. Jurek jest zmartwiony, bo ma tylko mamę i tatę – o reszcie skłóconej rodziny nie wie nic. Czy uda mu się odnaleźć krewnych?

Tajemnica „Gwiazdy Morza” to czwarty tom cyklu dla młodego czytelnika Banda z Burej. Autorką książek jest Magdalena Witkiewicz. Narratorem i głównym bohaterem każdego tomu jest inny członek tytułowej bandy – paczki nastoletnich przyjaciół. Tym razem opowieść snuje Jurek, który dał się czytelnikom poznać jako ten, który ma smarowidła i psikadła na wszystko. Dzięki temu, że mamy różnych narratorów, za każdym razem opowieści nieco się różnią w swoim wydźwięku. Czasem są bardziej żartobliwe, czasem poważniejsze, niekiedy wkrada się do nich nutka romantyzmu. Pierwszoosobowe narracje pozwalają bohaterom na zdradzenie swoich uczuć i myśli, a to sprawia, że książki zyskują.

Jurek to chyba najmniej rozwinięta postać ze wszystkich. Sporo mówi o swojej rodzinie, która jest niewielka, bo przed laty została skłócona. Obszerna relacja o tym, czym zajmuje się jego mama i jak to ojciec tęskni za specjałami kuchni swojej babci, była ciekawa i świetnie zarysowała tło dla tej postaci, ale chyba brakowało mi jego samego. Po lekturze miałam wrażenie, że jedyne, co o nim wiem, to fakt, że martwi się z powodu z małej rodziny.

Książki z serii Banda z Burej są dziecięcą wersją powieści detektywistycznych. Tym razem tajemnica dotyczy nowej rodziny, która pojawia się w miasteczku. Dzieci są podejrzliwe, nie wiedzą, kim są Gruszeccy, którzy twierdzą, że ich przodkowie mieszkali w tym miejscu. Dodatkowo twierdzą, że będą mieli dziecko, a nie widać, by pani Gruszecka była w ciąży. Cała sprawa wydaje się bardzo tajemnicza.

Seria jest interesująca. Każdą część można poznawać osobno, bo są to odrębne historie. Łączą ich co prawda bohaterowie, niektórzy z nich są nowi, pojawiają się w kolejnych tomach, ale autorka zadbała o krótkie przypomnienie tego, kto jest kim. To dobrze, bo nie gubimy się w treści. Poza sprawą detektywistyczną lepiej poznajemy paczkę przyjaciół, a także ich rodziny. Każdy jest inny, co świetnie wypada podczas czytania – można się utożsamiać z różnymi bohaterami.

Tym razem w książce mówi się m.in. o adopcji. To temat trudny i nieczęsto poruszany w pozycjach dla dzieci, więc dobrze, że się pojawia. Poza tym ciekawy jest motyw z drzewem genealogicznym i poszukiwaniem przodków. To rzeczy, które mogą zainteresować młodych czytelników.

Lektorem audiobooka jest Jakub Sasak. Każda część serii czytana jest przez kogoś innego – więc bohaterowie-narratorzy mają swoje indywidualne głosy. To świetny pomysł na realizację tej serii w wersji audio właśnie w ten sposób. Dzięki temu ma się wrażenie, że każdy tom opowiada inny członek paczki przyjaciół.

Tajemnica „Gwiazdy Morza” to kolejna z części Bandy z Burej. Gdyby książki były bardziej tajemnicze, a oczywiste rozwiązania spraw nie nasuwały się czytelnikowi od razu, to byłaby to świetna seria dla dzieci. Mnie trochę to przeszkadzało, ale ja jestem dorosła, nie do mnie kierowano ten cykl. Ten drobny mankament nie przeszkodził mi jednak świetnie się bawić podczas słuchania.

7 komentarzy:

 1. Też czuję się nieco zawiedziona tą serią, ale czytam kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla młodych czytelników, którzy lubią zagadki ta książka będzie fajna. Ja raczej się nie skuszę

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska28 grudnia 2021 20:13

  Miło spędzam czas z tymi lekturami, idealne na szybkie czytanie po ciężkim dniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem przekonana, że to idealny tytuł dla młodszych czytelników, którzy uwielbiają zagadki i tajemnice.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie do końca przypadła mi do gustu, nie była najciekawsza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę że to ciekawa pozycja dla młodszych czytelników. Moje dzieci jednak się na to nie skuszą jak ich znam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja chyba wcześniej nie słyszałam o tej serii. Moja córka lubi takie książki więc muszę jej o tej wspomniec

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!