Ciężkie czasy, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Ciężkie czasy
Pełen tytuł:
Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 8. Ciężkie czasy
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 38 min

Pan Gradgrind naucza w szkole, że najważniejsze są fakty, nie uczucia, emocje i opinie. Gdy postanawia, że wyrzuci z placówki jedną z uczennic, okazuje się, że ojciec ją porzucił, wyjeżdżając z cyrkiem, w którym pracował. Sissy trafia pod opiekę nauczyciela, zaprzyjaźnia się z jego córką. Ale czy będzie szczęśliwa w miejscu, w którym liczą się jedynie fakty, a nie przyjemności i radość? Czy wszystko ułoży się dobrze?

Ciężkie czasy Charlesa Dickensa to dość nietypowa powieść w dorobku autora. Po pierwsze jest znacznie krótsza od pozostałych. Po drugie akcja nie osadzona jest w Londynie, a w Coketown – fikcyjnym mieście. Obecnie wydanie tej powieści możemy przeczytać i posłuchać dzięki serii Klasyka dla dzieci.

Fabuła śledzi dwa główne wątki. Najpierw poznajemy Sissy i widzimy, jak trafia pod opiekę pana Gradgrinda. Zaprzyjaźnia się z jego córką. Potem narracja przedstawia mężczyznę nazwiskiem Bounderby, który w przyszłości zostanie mężem córki pana Gradgrinda, Loiuse. Następuje przeskok czasowy, a fabuła rozwija się o wątek męża Louise i jej brata. Lepiej poznajemy obu z nich, a także widzimy, jakie mają problemy.

Książka w swojej oryginalnej wersji pokazywała w satyryczny sposób warunki społeczno-ekonomiczne epoki. W wydaniu Klasyki dla dzieci stawia się bardziej na historie bohaterów. Sissy – która wydawało się, że miała być tu główną postacią – schodzi na boczny tor, a pierwsze skrzypce w środku powieści zaczyna grać rodzina pana Gradgrinda. Widzimy rodzeństwo, które wychowywano surowo, a przez to, że nie pozwolono im myśleć o uczuciach i swoich marzeniach, żyją tak, jak chciałby ojciec. W efekcie popełniają masę błędów: Louise wychodzi nieszczęśliwie za mąż, a jej brat ma kłopoty finansowe. Dodatkowo poznajemy postać męża Louise, który kłamie na swój temat, robiąc z siebie ofiarę, by wypaść lepiej w oczach ludzi.

Klasyka dla dzieci to seria wydawnicza, w której wydawane są powieści znanych autorów w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Powieści nie mają zbędnych wątków i przydługich opisów. Są jakby streszczeniem oryginału. Treść pozbawiona jest także trudnych słów i zwrotów. Język nie jest uwspółcześniony za bardzo, jest dostosowany do młodego czytelnika.

Lektorem książek Charlesa Dickensa w Klasyce dla dzieci jest Jacek Dragun. Podoba mi się jego głęboki głos – pasuje mi do treści, którą stworzył autor. Dobrze, że ten sam lektor czyta powieści Dickensa, bo tworzy to pewną spójność.

Ciężkie czasy nie są powieścią smutną, jak na przykład Magazyn osobliwości. Wręcz przeciwnie – dają pewną nadzieję. Pokazują, że można się zmienić, a wpływ innych osób może przynieś pozytywne skutki. Podobała mi się ta książka i dobrze mi się jej słuchało. Zdecydowanie polecam!

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

9 komentarzy:

 1. Oj, muszę przeczytać więcej książek autora

  OdpowiedzUsuń
 2. Wolę czytać niż słuchać, jednak jest to przydatne jak się sprząta i chce się czegoś posłuchać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wolę czytać, ale mojej córce jest to w sumie obojętnie czy czyta, czy słucha. Podsunę jej w wolnej chwili ten tytyuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama chętniej raczej vzytam niż slucham nie przekonalam się jeszcze do audiobooków
  Może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno skuszę się na tę historię, ale raczej w wersji pisanej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie słucham audiobooków, po prostu nie umiem się na nich skupić. Jestem wzrokowcem i podejrzewam, że to jest powodem.

  OdpowiedzUsuń
 7. musiałam wygooglowac sobie Jacka Draguna, faktycznie miło się słucha jego głosu :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię audiobooki, ale coś czuję, że takie słuchanie musiałoby w przypadku moich dzieci dotyczyć tylko np. czasu spędzanego na jakiś pracach manualnych czy plastycznych, by nie kusiło oderwać się do niego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię audiobooki i chcę poznać szerzej twórczość tego autora. Mam dużo na liście z tej serii, ale dla dorosłych też planuję.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!