Trup w szafie, Dariusz Rekosz

Autor: Dariusz Rekosz
Tytuł: Trup w szafie
Pełen tytuł:
Arsene Lupin – dżentelmen włamywacz. Tom 7. Trup w szafie
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 2 godz. 24 min

Na terenie rezydencji i przylegającego do niej opactwa przed laty podobno ukryto cenne przedmioty. Gdy po nabyciu posiadłości odnajduje je markiz, wie, że musi postarać się o ich zabezpieczenie. Jednak co mu po takich skarbach w banku? Postanawia, że zamówi gablotę, w której wyeksponuje te cenne przedmioty. Jednak nie wie, że wpadły one w oko jeszcze komuś – Arsenowi Lupinowi.

Trup w szafie to siódmy tom serii stworzonej przez Dariusza Rekosza. Książki powstały w oparciu o powieści Maurice’a Leblanca o Arsenie Lupinie. Tym razem znany dżentelmen włamywacz staje się bohaterem kryminałów w wersji dla dzieci.

W tej części akcja rozgrywa się w posiadłości, w której przed laty ukryto skarb. Markizowstwo zatrudnia nowego lokaja, który z początku nie wzbudza ich zaufania. Wcześniej służył bowiem u Lupina, dlatego ciągle patrzą mu na ręce. Jednak mężczyzna w końcu zaczyna przypadać im do gustu. Jak potoczy się sprawa? Czy cenne skarby będą bezpieczne?

Na pierwszy plan wysuwa się markiz jako postać główna. Jednak nie jest on sławnym włamywaczem. Poznaje Lupina dzięki listowi polecającemu, a potem ma jeszcze okazję rozmawiać z nim telefonicznie. Markiz jest prostodusznym, dobrym człowiekiem, który chce pochwalić się swoim znaleziskiem. Nie podejrzewa, że może przez to ściągnąć na siebie kłopoty.

Ten, kto zna już tomy z tej serii, ten wie, że Lupina w treści jest zawsze mało. Tym razem było dość podobnie. Lupin był co prawda w kilku scenach, ale nie podejrzewaliśmy, że to właśnie on. Można było mieć pewne przypuszczenia, ponieważ wiemy, że lubi ukrywać swoją tożsamość i nie jest dla niego problemem wcielenie się w kogoś innego. Mimo wszystko zaskoczeniem był moment, gdy przyznał się do tego, kim jest.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci. W jej ramach powstają adaptacje znanych dzieł literackich. Są tu na przykład powieści Dickensa w formie dla młodych czytelników – z prostszym tekstem, bez tak wielu wątków, z uproszczoną fabułą. W przypadku pozycji o Lupinie książki te są nowymi historiami, w których występuje znany bohater. Jest też objętościowo większa od pozycji wychodzących w serii, a będących pewnego rodzaju streszczeniem powieści znanych autorów.

Książki z tej serii dostępne są też jako audiobooki. Lektorem pozycji o Lupinie jest Maciej Więckowski. Pasuje mi do treści detektywistycznych i kryminalnych (w wersji dziecięcej), potrafi bawić się tekstem. Jego interpretacja nie nudzi. Oddaje emocje, zawiesza głos lub waha się, sprawiając, że bohaterowie ożywają.

Trup w szafie to kolejna ciekawa powieść o Arsenie Lupinie. Są w niej i pościgi z bronią w ręku, bójki, a nawet włamanie i trup, który nagle znika. Dużo się dzieje, a i zaplecze tej historii jest porządnie przygotowane – łącznie z opowieścią przenoszącą nas w czasie do momentu ukrycia w opactwie skarbów. Całość jest ciekawa i wciągająca. Myślę, że to interesująca pozycja dla młodych czytelników, którzy lubią kryminalne historie.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

7 komentarzy:

 1. Przy tej serii zatrzymałam się na pierwszym tomie, bo nie mam dostępu do kolejnych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo się dzieje w tej książce, na pewno wciągnie młodych czytelników jak i starszych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, ale mnie bardzo kusi :) zapiszę sobie na liście :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom serii średnio mi się podobał. Jestem bardzo ciekawa jak odbiorę kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzje Kiti7 maja 2022 09:27

  Jeśli chodzi o tę serię znam tylko pierwszy tom cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj ja jakoś tak nie bardzo lubię takie książki :) Ale jak ktoś lubi to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. astona poznałam tylko w wersji książko-gry, także chyba warto poszerzyć wiedzę na jego temat :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!