Nim ogarnę swoje życię, posprzątam twój dom – Sprzątaczka

Alex ucieka z domu wraz z córką. Jej chłopak jest agresywny, dziewczyna boi się, że zniszczy jej życie. Niestety Alex nie wie, co może zrobić w swojej sytuacji. Nie ma pieniędzy, pracy ani domu. Pomoc społeczna oferuje jej zatrzymanie się w ośrodku dla kobiet, jednak dziewczyna szybko musi znaleźć zatrudnienie, by móc wysłać Maddie do przedszkola i uzyskać kolejne dofinansowania dla samotnych, biednych matek.

Sprzątaczka to serial Neflixa. Ma jeden sezon złożony z dziesięciu odcinków. Główną rolę gra Margaret Qualley. Oprócz niej zobaczymy na ekranie Nicka Robinsona, Anikę Noni Rose, Andie MacDowell i Billy’ego Burke’a.

Fabuła serialu pokazuje Alex – młodą, bezrobotną matkę dwuletniej Maddie – która ucieka z domu przed agresywnym partnerem. Dziewczyna nie przemyślała tego ruchu – nie ma ani oszczędności, ani nawet dachu nad głową. Koleje jej losu to ciągłe staczanie się w dół. Dziewczyna znajduje pracę, ale szybko ją traci, ma wypadek, a matka, na którą chciałaby liczyć, jest nierozsądną artystką. Na dodatek Alex musi zmierzyć się z byłym partnerem, który chce jej odebrać córkę.

Alex jest zagubiona. To młoda kobieta, która podjęła odważną i ważną decyzję, jednak nie przemyślała tego, jak uciec z przemocowego związku. Nie jest jej łatwo. Musi szybko dorosnąć. Wypełnia stosy papierów, by otrzymać zniżki na żywność, móc umieścić Maddie w przedszkolu, pracować. Ciągle jednak los rzuca jej kłody pod nogi, a Alex mu tylko pomaga, podejmując nierozsądne decyzje. Można jej jednak wybaczyć ze względu na wiek, brak doświadczenia i przeszłość, która jej nie rozpieszczała.

Alex mierzy się z biedą. To jej najpoważniejszy problem. To, co zarobi, wydaje na podstawowe produkty pozwalające jej przetrwać. Bez pracy nie może zapewnić córce dachu nad głową, ale równocześnie nikt nie chce przyjąć dziecka do przedszkola, a bez tego Alex nie może pracować. Dziewczyna nie chce od nikogo przyjąć pomocy – ojca obwinia o złe relacje z matką z przeszłości, byłego chłopaka o agresję. Chce pomocy matki, a to jedyna osoba, której nie powinna o to prosić.

Widz jednocześnie lituje się nad dziewczyną i żałuje jej, a także złości się na nią. Alex sama jest sobie winna w wielu momentach – ma proste zadanie np. nie spóźnić się do pracy, a zamiast wykonać telefon bądź napisać sms, że ma kłopoty z dotarciem, olewa sprawę. Przejmuje się matką i byłym chłopakiem, a nie myśli o sobie i swojej córce. Oddaje Maddie pod opiekę swojej matki, mimo że wie, że ta jest nierozsądna. Alex sama była dla niej jak matka przez długi czas, a teraz jako dorosła osoba wydaje się, że zapomniała, co przeszła z Paulą.

To, co jest mocną stroną serialu, to pokazanie sytuacji młodej kobiety w obliczu biedy. Alex nie ma dosłownie nic. Nie stać ją na podstawowe rzeczy jak środki higieniczne. Czuje się upokorzona, gdy musi mieszkać w schronisku dla kobiet i dostawać za darmo ubrania. Nie boi się jednak pracy, dlatego zatrudnia się jako sprzątaczka. Nawala często, chcąc ratować nie te osoby, na których powinna się skupiać. Podczas oglądania aż chce się nią potrząsnąć, bo nie można zrozumieć, jak Alex może być tak głupia. Wyciąga do niej rękę kolega z byłej pracy, a dziewczyna mimo że wie, że on na nią leci, to rani go, wykorzystuje i manipuluje. Nie robi tego w wyrachowany sposób, ale widać po niej, że zdaje sobie sprawę z uczuć kolegi, a i tak robi wszystko, by kolejny raz mieć kłopoty.

Sprzątaczka to serial pokazujący bolesną prawdę, coś, o czym nie myślimy na co dzień. Wydaje nam się, że bieda to coś abstrakcyjnego, ot, nie możemy sobie pozwolić na jakieś drobne przyjemności. Tymczasem Alex ma problem nawet z zakupieniem paliwa do samochodu na zawrotną kwotę 5 dolarów, a co dopiero czegoś więcej. Myślimy, że bezdomni to brudni i obdarci nieudacznicy, a serial pokazuje, że są tak różne oblicza tego zjawiska, że nie powinniśmy oceniać niczyjej sytuacji życiowej. Alex w końcu zaczyna wychodzić na prostą, gdy przestaje kombinować i zaczyna przyznawać się do tego, że jest w trudnej sytuacji. Gdy zaczyna dbać o siebie, a nie myśleć o wszystkich innych, jej życie w końcu wraca na odpowiednie tory. Alex nie jest samolubna, nie zmienia się nagle w zimną sukę, ale odrobina zdrowego egoizmu dobrze jej robi.

Sprzątaczka to ciekawy serial, jednak jego oglądanie nie należy do przyjemnych. Alex to bohaterka, którą chciałoby się walnąć w głowę, by coś do niej dotarło, by w końcu zaczęła myśleć o przyszłości, a nie podejmowała decyzje pod wpływem emocji i chwili. Warto obejrzeć, by przekonać się, jak podchodzi się tu do kwestii biedy i jak może ona wyglądać. To też serial o dorastaniu do życia, o radzeniu sobie z przeciwnościami losu.

5 komentarzy:

 1. Ciekawie o tym serialu napisałaś, widać że wzbudza wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie miałam okazji oglądać żadnego serialu, ale mam w planach inne tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodaję serial na listę, ale obecnie chyba nie mam sił na niego.

  OdpowiedzUsuń
 4. W przyszłości nie mówię nie, ale na razie mam inne plany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska27 stycznia 2022 22:00

  W tym momencie się nie skuszę, a w przyszłości jeszcze nie wiem.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!