Opowieść wigilijna, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Opowieść wigilijna
Pełen tytuł:
Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 10. Opowieść wigilijna
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 33 min

Scrooge jest znanym dusigroszem i niezbyt przyjemnym człowiekiem. W wigilię Bożego Narodzenia odwiedza go duch zmarłego przed rokiem przyjaciela i wspólnika. Ostrzega, że zachowanie Scrooge’a nie doprowadzi go do niczego dobrego i zapowiada pojawienie się jeszcze trzech duchów. Czy odmienią one serce sknery?

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to chyba najbardziej znana jego powieść. Wpisuje się w świąteczny klimat, jest też lekturą szkolną. Wydawana wielokrotnie, ekranizowana, rozgrzewa serca dziesiątek czytelników. Obecnie wydanie tej powieści możemy przeczytać i posłuchać dzięki serii Klasyka dla dzieci.

Fabuła prezentuje Scrooge’a jako sknerę, pesymistę i zamkniętego w sobie, zimnego mężczyznę. Potem dostajemy opis jego spotkania z duchami – najpierw dawnego przyjaciela, a potem duchem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Widzimy, jak Scrooge jest postrzegany przez otoczenie, a także dowiadujemy się, że mimo swojego nieprzyjemnego obejścia są ludzie, którzy dobrze mu życzą.

Książka pokazuje, że zawsze jest szansa na zmianę swojego zachowania. Pieniądze i dobra materialne nie gwarantują szczęścia, czego przykładem jest główny bohater. Duchy pokazują mu różne sytuacje, które skłaniają do refleksji i innego spojrzenia na życie. Czasem trzeba terapii szokowej, by podjąć decyzję o zmianie. Scrooge jest przykładem na to, że ciężka praca nad sobą może przynieść pozytywne efekty.

Klasyka dla dzieci to seria wydawnicza, w której wydawane są powieści znanych autorów w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Powieści nie mają zbędnych wątków i przydługich opisów. Są jakby streszczeniem oryginału. Treść pozbawiona jest także trudnych słów i zwrotów. Język nie jest uwspółcześniony za bardzo, jest dostosowany do młodego czytelnika.

Lektorem książek Charlesa Dickensa w Klasyce dla dzieci jest Jacek Dragun. Podoba mi się jego głęboki głos – pasuje mi do treści, którą stworzył autor. Dobrze, że ten sam lektor czyta powieści Dickensa, bo tworzy to pewną spójność.

Opowieść wigilijna to jedna z tych książek, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy z nas kojarzy tę historię. Warto jednak co jakiś czas po nią sięgnąć, by odświeżyć sobie tę opowieść. Wydanie Klasyki dla dzieci sprawdzi się w tym przypadku idealnie.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

6 komentarzy:

 1. Klasyka :) Chętnie posłucham z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 2. To klasyka, bez której święta są niepełne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dłuższego czasu mam w planach powrót do tej książki. I chyba to w końcu właściwy czas, aby do niej wrócić.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zatrzymałam się chyba na drugim tomie, bo na razie nie mam dostępu do kolejnych.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!