Dwunastka i Lodowy Las, Aisling Fowler

Autor: Aisling Fowler
Tytuł: Dwunastka i Lodowy Las
Pełny tytuł: Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Liczba stron: 368

Dwunastka szkoli się, by zostać Łowcą. Jeszcze sporo treningów przed nią, tym bardziej że poza walką musi nauczyć się także panować nad emocjami. Nie jest to łatwe, gdy jeden z kolegów, Piąty, ciągle jej dokucza. Gdy po jednej z kłótni oboje trafiają do celi w ramach nauczki, nie wiedzą, że na ich ośrodek szkoleniowy napadają wrogowie i porywają jedną z adeptek. Dwunastka postanawia wyruszyć Siódemce na pomoc.

Dwunastka i Lodowy Las to pierwszy tom serii Aisling Fowler. Książki skierowane są do młodego czytelnika, a główną bohaterką jest tytułowa Dwunastka. Dziewczyna wyrzekła się swojego imienia, podjęła szkolenie na Łowcę. Jest zdolna, odważna i pracowita, ale to nie wystarczy, by zostać wojownikiem. Równocześnie dziewczyna pała chęcią zemsty na klanie, który odpowiada za śmierć jej bliskich.

Fabuła w znaczniej części skupia się na drodze Dwunastki, która opuszcza bezpieczne mury, by odszukać Siódemkę. Dziewczyna ma sojuszników – którzy stają się nimi przez przypadek – a każdy z nich to silny charakter, dlatego dochodzi czasem do spięć. Wszyscy mają jednak jeden cel – uratować Siódemkę. Po drodze czeka ich wiele przygód i niebezpieczeństw. Będą musieli stoczyć walki, tropić ślady i uciekać przed mrocznymi istotami.

Podróż bohaterów pozwala autorce na pokazanie świata pełnego różnych stworzeń, głównie tych niebezpiecznych. Ale i podczas walki na początku fabuły pojawiają się magiczne stwory, które wprowadzają nas do świata pełnego fantastycznych istot. W książce sporo się dzieje. Nie zabrakło zwrotów akcji i scen, które przyspieszają tempo. Jesteśmy zaskakiwani, mamy wrażenie, że bohaterowie ciągle pakują się w jakieś nowe kłopoty.

Autorka stworzyła ciekawy świat, w którym osadziła fabułę swojej powieści. Poznajemy Łowców, ale dowiadujemy się też, że w tym świecie ludzkość dzieli się na klany. Ze strzępków rozmów i opowieści zaczynamy składać rzeczywistość, w której żyje Dwunastka. Jakby tego było mało, są też retrospekcje, które pokazują życie dziewczyny sprzed treningów na Łowcę. To wszystko razem buduje świat przedstawiony. Nie jest on przytłaczający, ale bogactwo szczegółów jest w nim widoczne. Nie rzuca się czytelnikowi ułamków informacji, lecz wyjaśnia je dokładnie. Na przykład nowe potwory, z którymi mierzą się podczas podróży bohaterowie, są opisywane dzięki fragmentom podręcznika szkoleniowego.

W książce nie zabrakło też wątków pobocznych. Poza ratowaniem Siódemki są też inne tematy, które warto tu wyróżnić. Jednym z nich są uprzedzenia. Dwunastka swoją opinię o klanie jaskiniowców wyrobiła przez jeden atak, nie bierze pod uwagę tego, że nawet w obrębie tej grupy są różne poglądy, postawy, nie jest ona jednolita. Dziewczyna musi zrozumieć, że nie może myśleć stereotypami. Innym ciekawym wątkiem jest motyw przełamywania niechęci i powolne rodzenie się przyjaźni. Dwunastka i jej towarzysze podróży muszą się lepiej poznać, by zrozumieć siebie nawzajem. To nie jest łatwe. W tle ukryto też inne motywy, a niektóre z nich mnie zaskoczyły – jak choćby fakt uczucia między dwojgiem bohaterów.

Powieść napisana jest ładnym, acz prostym językiem – w końcu skierowana jest do młodych czytelników. Moim zdaniem spodoba się dzieciakom w przedziale wiekowym 11-14 lat. Dzieje się w niej sporo, przez co nie można się nudzić. Całości dopełniają ilustracje – klimatyczne i pasujące idealnie do treści.

Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las to debiut literacki, ale w ogóle nie czuć tego podczas czytania. Lektura jest ciekawa, ma porządnie zbudowany świat przedstawiony i jest pełna zaskoczeń. Nic więcej nie trzeba!

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta książka i chętnie skuszę się na jej kontynuację w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się "starym" czytelnikiem, aby sięgać po takie książki. Moja kuzynka mogłaby się nią zainteresowac

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam tak ciekawej pozycji młodzieżowej z nutą fantastyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już dawno nie czytałam dobrej fantasy i mam ochotę po twojej recenzji po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem jakim cudem ten tytuł mi umknął, ale wszystko mówi za tym, że to coś dla mnie. Zapisuję do nabycia.

  OdpowiedzUsuń
 6. To bardzo ciekawa propozycja dla każdego z nas. Lubię takie wciągające książki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!