Magazyn osobliwości, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Magazyn osobliwości
Pełny tytuł:
Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 9. Magazyn osobliwości
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 30 min

Nell wraz z dziadkiem mieszkają w sklepie z różnościami nazywanym „Magazyn osobliwości”. Niestety pewnego dnia zostają poproszeni o opuszczenie go, gdy sklep przechodzi w nowe ręce. Dziewczyna postanawia zadbać o dziadka i znaleźć dla nich nowe miejsce do życia. W tym samym czasie znajomy tej dwójki, Kit, również musi pożegnać się z „Magazynem osobliwości” i znaleźć nową pracę. Zostaje także oskarżony o kradzież i musi dowieść swojej niewinności.

Magazyn osobliwości to jedna z powieści Charlesa Dickensa. W formie książkowej została wydana w 1841 roku. Teraz możemy przeczytać ją dzięki nowej aranżacji wydawnictwa Tandem, które stworzyło serię Klasyka dla dzieci. Znajdziemy w niej tytuły znanych pisarzy w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Jest też wersja audio tejże powieści.

W książce śledzimy dwa główne wątki. Jeden z nich dotyczy Nell, która musi znaleźć rozwiązanie swojej trudnej sytuacji. Zostaje wyrzucona z domu wraz z dziadkiem. Teraz dziewczyna ma za zadanie zadbać o siebie i jego. Nie jest to łatwe, a kolejne problemy tylko się nawarstwiają. Drugi wątek dotyczy Kita. Chce on znaleźć pracę, a także odszukać Nell. Zostaje oskarżony o kradzież pieniędzy i musi się bronić przed fałszywymi zarzutami.

Powieści Dickensa mają to do siebie, że są smutne. Bohaterów rzadko spotyka coś dobrego, pozytywnego. Każdy ich czyn naznaczony jest niepowodzeniem i w efekcie cierpieniem. Nie inaczej jest w przypadku tej pozycji. Nell i Kit narażeni są na kontakt z człowiekiem, który z czystej mściwej satysfakcji chce im wyrządzić krzywdę. Kolejne kłopoty już są na horyzoncie. Dodatkowo bardzo smutny jest koniec powieści, która dla jednej z postaci nie kończy się dobrze.

Dickens potrafił odmalować ludzie charaktery, wyciągając z nich na światło dzienne wady i przywary. W jego książkach, w tym w Magazynie osobliwości, znajdziemy ludzi pełnych nienawiści, zawistnych. Walka dobra ze złem jest tu pozorna – nie ma sprawiedliwości, a nawet mały triumf nie przynosi niczego pozytywnego.

Magazyn osobliwości w wersji audio czyta Jacek Dragun. Wszystkie książki Dickensa w Klasyce dla dzieci są czytane przez niego. Lektor ma głęboki głos, który idealnie pasuje mi do smutnych, ciężkich powieści Dickensa. Czasem w jego interpretacji brakowało mi pauz, ale już chyba przyzwyczaiłam się do tego, w jaki sposób czyta książki znanego angielskiego pisarza.

Klasyka dla dzieci to wydania znanych autorów, których treści dostosowane są do młodego odbiorcy. Tekst jest streszczeniem, adaptacją danego tytułu, pomija się niektóre mniej ważne wątki, a całość jest znacznie krótsza niż oryginał. Nie brakuje jednak ważnych tematów, sens jest zachowany. Dzięki temu młody czytelnik może poznać klasykę literatury w dostosowanej do siebie formie – język jest prostszy, nie ma w nim słów trudnych i niezrozumiałych. Dla dorosłych to też ciekawa alternatywa – można przypomnieć sobie znane dzieła, które przedstawione są w niedługi, a rzeczowy sposób.

Magazyn osobliwości poznałam dopiero dzięki temu wydaniu. Audiobook był jak zwykle na wysokim poziomie, a sama historia była smutna i przejmująca. Przyznam, że lubię Dickensa, mimo że jego powieści są często przytłaczające. Lubię to, jak zarysowuje charaktery, jak potrafi stworzyć świat, który wciąga, a równocześnie daje do myślenia. Niemniej chyba nie wrócę do lektury Magazynu osobliwości, bo była ona niczym równia pochyła – ciągle działo się coś złego, przykrego, a finał pozostawił mnie w poczuciu, że nie ma tu ani odrobiny pozytywnych wydarzeń. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

8 komentarzy:

 1. Super ze ci się spodobał i miło Ci się słuchało sama rzadko sięgam po audiobooki
  Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji się zapoznać z tym tomem i chętnie to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie przepadam za audiobookami, zdecydowanie wolę czytac książki.
  Po twórczość Dickensa też rzadko siegam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie audiobooki są fajne, można coś robić i jednocześnie sluchać. Ja gdy sprzątam lubię bardziej słuchać muzyki niż audiobooków - nie mogę się skupić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za audiobookami, być może jest to spowodowane tym, że jestem wzrokowcem. Nie wiem. Nie mogę się skupić na takim słuchaniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dickens ma naprawdę świetny, niby moralizatorski, a jednak chwytający za serce sposób pisania. Nie dziwię się zatem, ze ten audiobook był super.

  OdpowiedzUsuń
 7. jest to jeden z tytułów, który ciągle gdzieś obok mnie krąży, musze się w końcu za niego wziąć, może w formie audiobooka

  OdpowiedzUsuń
 8. W nowym roku mam w planach bardziej skupić się na klasykach, w tym i na tym autorze. Dobrze wiedzieć, że są audiobooki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!