Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila, J.R.R. Tolkien

Autor: J.R.R. Tolkien
Tytuł: Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila
Tytuł oryginalny:
Farmer Giles of Ham. Smith of Wootton Major. The Adventures of Tom Bombadil
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Czas trwania: 3 godz. 38 min


J.R.R. Tolkien to jeden z najbardziej znanych pisarzy fantastyki. Stworzył fenomenalną trylogię Władca Pierścieni, a na koncie ma też inne pozycje, które są warte uwagi. Jedną z nich jest zbiór pod tytułem Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila.

W zbiorze znajdziemy trzy osobne historie, chociaż tak naprawdę Przygody Toma Bombadila to zbiór wierszy poprzedzony krótkim, lecz treściwym wprowadzeniem. Gospodarz Giles z Ham znany jest także jako Rudy Dżil i jego pies. Opowieść ta przedstawia historię prostego człowieka, który przypadkiem odpędza olbrzyma i zyskuje tym miano legendy. Jego kolejne przygody to pasmo sprzyjającego mu szczęścia, które sprawia, że mężczyzna zaczyna zyskiwać sławę. Druga opowieść, czyli Kowal z Przylesia Wielkiego mówi o mężczyźnie, który w dzieciństwie podczas wielkiej uczty znalazł w cieście magiczną gwiazdkę. Pozwoliła mu ona odwiedzać magiczne krainy. Ostatni z tytułów składa się z szesnastu wierszy. Tytuł otrzymał po pierwszym z nich. W tomie znajdziemy łącznie trzy utwory o Tomie Bombadilu.

Zebranie tych trzech krótkich dzieł w jeden tom sprawiło, że czytelnik otrzymał piękne wydanie z tekstami Tolkiena. Wcześniej funkcjonowały one osobno, w różnych wydaniach. Każdy z tytułów pokazuje kunszt Tolkiena w tworzeniu baśniowej fabuły i budowaniu światów od zera. Opowieści i wiersze są oryginalne, nie brakuje w nich magicznych stworzeń i ciekawych postaci, jest też morał. Krótkie utwory wierszowane mają nawet klimat rodem ze Śródziemia.

Książka jest niedługa, dlatego też audiobook ma zaledwie ponad trzy i pół godziny. Lektorem jest Wojciech Masiak, którego głos wyjątkowo pasuje mi do wszelkiego rodzaju fantastyki. Tym razem też się sprawdził w swojej roli – podkreślał emocje postaci, co było świetne, a także czytał z lekkością, co sprawiło, że nie czułam się znużona czy przytłoczona treścią.

Te dwie opowieści i cykl wierszy są inne niż Władca Pierścieni. Nie ma w nich aż tylu wątków, całość jest krótsza i mniej skomplikowana, ale nie jest nudna i miałka. Jest lżejsza w wydźwięku, a jednak nie brakuje tu przygód i zwrotów akcji. Postacie są dobrze zbudowane. Jedyne, co mi przeszkadzało, to fakt, że czasem rymy w wierszach nie były dokładne lub w ogóle niektóre wersy się nie rymowały, co wybijało nieco z rytmu słuchania.

Lubię wracać do twórczości Tolkiena. Przyznaję, że to pisarz, który zachwyca mnie wyobraźnią i kreuje światy skomplikowane, wielowarstwowe, a przy tym wplata w nie wartości, które są uniwersalne i ponadczasowe. Długo nie mogłam się zabrać za wydanie, o którym piszę, ale jestem zachwycona audiobookiem i samą treścią. Jeśli lubicie fantastykę, musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

13 komentarzy:

 1. Ten autor stworzył niesamowite rzeczy ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam Tolkiena, ale film bardzo mi się podobał. Czasami lubię przenieść się do świata baśni, więc chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze twórczości Tolkiena, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety ani nie czytałam ani nie oglądałam ale coś czuję że to nie moje klimaty
  Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 5. Twórczość tego autora jest dla mnie obca, więc trzy tytuły to na pewno super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam autora, jednak chyba nie czytałam żadnej jego książki. Po tę raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Władcę Pierścieni i Hobbita. Książki czytałam będąc jeszcze nastolatką i później jakoś nie po drodze było mi z tym autorem. Może kiedyś skuszę się na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja siostra jest ogromną fanką Tolkiena. W domu ma wszystkie książki tego autora. Osobiście nie lubię tego gatunku, więc to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudownie! Muszę to koniecznie przeczytać. Mam całą trylogię Tolkiena Władca Pierścieni.

  OdpowiedzUsuń
 10. nie jestem wielką fanką Tolkiena, ale takie wydanie nawet mnie kusi!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach te wydanie, a że u mnie audiobooki ostatnio częściej wychodzą na pierwszy plan, to chętnie wysłucham.

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne wydanie. Nie czytałam tych historii spod ręki Tolkiena, więc jestem ciekawa, bo fascynuje mnie jego sposób pisania.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!