Nicholas Nickleby, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Nicholas Nickleby
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Charles Dickens. Tom 7. Nicholas Nickleby
Wydawnictwo: Tandem / Storybox.pl
Czas trwania: 33 min

Po śmierci ojca Nicholas z siostrą i matką trafiają pod opiekę wuja. Ten chce, by chłopak zaczął pracować i załatwia mu posadę nauczyciela w Dothboys Hall, gdzie uczniowie są traktowani w okropny sposób. Nicholas wie jednak, że nie może sprzeciwić się woli wuja, ponieważ ten obiecał, że będzie dbał o jego siostrę i matkę, jeśli chłopak będzie pracował.

Nicholas Nickleby Charlesa Dickensa to powieść, która wychodziła w odcinkach na przestrzeni 1893-1894 roku. Głównymi bohaterami są tytułowy Nicholas oraz jego siostra Kate. W wersji wydanej w serii Klasyka dla dzieci narracja skupia się na młodym nauczycielu, a o jego siostrze mówi się sporadycznie.

Powieść pokazuje wyzysk dzieci przez dorosłych. To częsty motyw w pozycjach Dickensa – pokazujący ucisk i niesprawiedliwość wobec słabszej jednostki. Nicholas nie potrafi się sprzeciwić woli wuja, bo wie, że inaczej ten przestanie dbać o jego siostrę i matkę. Jednocześnie obserwacja chłopców, którzy przebywają w Dothboys Hall jest dla niego bardzo trudna. Nie są niczego uczeni, są niedożywieni, żyją w okropnych warunkach.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Dickensa. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości. Ta adaptacja także językowo jest dostosowana do czytelnika – nie ma tu trudnych słów, które mogą utrudnić odbiór powieści.

Audiobooka tej powieści czyta Jacek Dragun. Nadal odnoszę wrażenie, że lektor nieco za szybko odczytuje tekst, a jednocześnie jego głos bywa beznamiętny, jakby wyprany z emocji. Czasem mi to pasowało, czasem zabrakło mi nieco jakiegoś podkreślenia fragmentu tekstu. Wydawało mi się też, że czasem zabrakło pauzy – jakby ją wycięto spomiędzy kawałków, które czyta lektor.

Nicholas Nickleby to powieść, którą poznałam dopiero w wersji wydanej w serii Klasyka dla dzieci. Wcześniej nie miałam okazji czytać tej książki. Jest bardzo „dickensowska” – nie brakuje trudnych tematów, a i bohaterowie nie mogą być nigdy w pełni szczęśliwi, zawsze los postawi coś na ich drodze.

 

11 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, chętnie skuszę się na nią w skróconym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze poznawać klasykę także w takim dziecięcym wydaniu, czuję się zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem to nie dla mnie. Zupełnie nie sięgam po książki z takiego gatunku, więc odpada. Mam jednak kogoś, komu może się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce. Muszę zapoznać córkę z twórczością Dickensa jak i tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi interesująco, widzę, że mocno wciągnęłaś się w tą klasykę dla dzieci. Ja niestety odrobinę się na takiej serii sparzyłam (nie na tej konkretnej).

  OdpowiedzUsuń
 6. kusi mnie ta seria, ale nie mogę dla niej znaleźć jakoś czasu, może teraz będę miała chwilę spokoju to się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama bym poznała tę historię, ale córce już nie koniecznie bym ją dała. Mam przypuszczenia, że to nie jest do końca odpowiednie dla małych dzieci

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię książki tego wydawnictwa i często zamawiam je mojemu dziecku. Tych akurat jeszcze nie mamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z przyjemnością zaczytuję się w takich historiach, tę mam jeszcze do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przed nami, ale jak najbardziej się na nią skusimy. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam tę serię i powoli zaczynam ją kompletować dla mojego synka. Jako, że audiobooki bardzo lubimy, chętnie skuszę się i na tę wersję.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!