Dbajmy o naszą planetę, Katie Daynes

Autor: Katie Daynes
Tytuł: Dbajmy o naszą planetę
Pełny tytuł: Dbajmy o naszą planetę. Książka z okienkami
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 16

Ziemia to nasz jedyny dom, nie mamy zastępczej planety, na którą możemy się przenieść, gdy tu coś nie wypali. Warto więc sobie uświadamiać, jak o nią dbać. Tematy ekologiczne powinno się wpajać dzieciom od najmłodszych lat – tak też się dzieje. Lekcje, spotkania na tematy takie jak ochrona środowiska czy odnawialne źródła energii są bardzo popularne. Równie popularne są książki dla najmłodszych. Jedną z pozycji dotyczących zachowań proeko jest książka Katie Daynes Dbajmy o naszą planetę.

Pozycja skierowana jest do dzieci powyżej sześciu lat. To bogato ilustrowane wydawnictwo, które w sposób przystępny prezentuje ważne zagadnienia dotyczące Ziemi. Mamy tu na przykład rozdział dotyczący roślin i zwierząt, a także rolnictwa i pożywienia. Umieszczone w nich informacje pozwalają lepiej poznać naszą planetę. Jednak to nie wszystko – przedstawiono także informacje o tym, co szkodzi Ziemi oraz jak możemy zaprzestać marnowania rzeczy. Na końcu autorka pokusiła się o przygotowanie planu działania dla czytelników, którzy chcieliby pomóc dbać o Ziemię. Na plus wychodzi też fakt, że w każdym z rozdziałów można przeczytać podobne sugestie i – co ważne – dostosowane do możliwości dzieci. Na przykład pokazano, jak zbudować hotel dla owadów – nie jest to trudne, dziecko na pewno sobie poradzi.

Książka ma ciekawą formę. Po pierwsze jest kartonowa, co na początku sugerowało mi, że może być skierowana do jeszcze młodszego odbiorcy. Sądzę jednak, że maluchy nie byłby w stanie zrozumieć niektórych kwestii poruszanych w tej publikacji. Nie oznacza to, że teksty są trudne – wręcz przeciwnie, dostosowano je do młodego odbiorcy. Są krótkie, a ważne i trudne rzeczy wyjaśniono precyzyjnie, lecz bez wchodzenia w zbędne szczegóły. Treść wkomponowana jest w ilustracje, dzięki czemu wygląda bardzo atrakcyjnie i nie nudzi. Możemy odczytać na przykład radę o sadzeniu drzew na rysunku jednego z nich. Dodatkowo książka posiada masę okienek na każdej karcie. Dziecko podczas czytania, odsłania je i dostaje kolejne wiadomości. Wszystko to bardzo ładnie i ciekawie zaprezentowane, a i zabawa jest świetna.

Jestem pod wrażeniem tego wydania. Jest mądre, a przy tym nie nudzi i nie zasypuje czytelnika nadmiarem trudnych informacji. Forma przygotowania tekstu, wplecenia go w ilustracje autorstwa Ilarii Faccioli, sprzyja zabawie i sprawia, że nie tylko lektura tej książki, lecz także zawarte w niej informacje są przyjemne w odbiorze.

Jeśli leży wam na sercu los Ziemi i chcecie podarować dziecku ważną książkę, zdecydowanie powinniście sięgnąć po Dbajmy o naszą planetę. To bardzo ładnie wydana, kolorowa, przyjemna w odkrywaniu i mądra pozycja.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Olesiejuk.


6 komentarzy:

 1. Dobrze, że jest to piękne wydanie i nie zasypuje czytelnika nadmiarem informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska1 listopada 2021 19:26

  Idealnie sprawdzi się w roli prezentu dla kuzynki, dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. staram się wpajać dzieciom takie wartości jak dbanie o planetę, więc chętnie bym sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się tematyką tej książki, sama chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się fajna dla dzieciaków

  OdpowiedzUsuń
 6. Ważna tematyka, dobrze, że powstają takie książki.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!