Sherlock Holmes. Sześć popiersi Napoleona, sir Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Sześć popiersi Napoleona
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 13. Sześć popiersi Napoleona
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Six Napoleons
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 57 min

Ktoś niszczy popiersia Napoleona. O pomoc w rozwiązaniu tej dziwnej i niepokojącej sprawy poproszony zostaje Sherlock Holmes. Do aktów wandalizmu dochodzą też inne zbrodnie – włamania, a także morderstwo. Kto stoi za tą sprawą? Czy Watson i Holmes rozwiążą zagadkę?

Sześć popiersi Napoleona Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

Historia popiersi Napoleona znana jest mi już z serialu BBC. Niemniej dobrze bawiłam się podczas słuchania tej opowieści. Na plus wychodzi jak zawsze wyjaśnienie zagadki które spaja całość i rozwiewa wątpliwości dotyczących szczegółów. Podoba mi się, że Sherlock ciągle zaskakuje swojego przyjaciela, a potem tłumaczy sprawy tak, jakby były najprostsze i najbardziej oczywiste pod słońcem.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Tym razem lektorem jest Maciej Więckowski. Czytał on kilka pierwszych tomów tej serii, więc jego powrót jest zaskoczeniem i miłą niespodzianką. Moim zdaniem potrafi dobrze oddać emocje bohaterów, dialogi są ubarwione odpowiednimi tonacjami głosów, a nie są przerysowane i śmieszne. Na dodatek odczytywane przez niego przypisy – o których wcześniej nie miałam pojęcia – są tak dobrze wtopione w narrację, że nie czuć sztuczności i zatrzymania akcji.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

4 komentarze:

  1. Nie wiem czy poznałam już ten tom i chętnie to nadrobię.

    OdpowiedzUsuń
  2. moje dzieciaki bardzo lubią takie zagadki, ale obawiam się, że są trochę za małe, no cóż najwyżej sama posłucham ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tego typu detektywistyczne historie z przyjemnością poznaję, nawet jeśli kierowane do młodych czytelników. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Miło jest zagłębić się w daną sprawę i rozruszać swoje szare komórki.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!