Mroczniejszy odcień magii, Victoria Schwab

Autor: Victoria Schwab
Tytuł: Mroczniejszy odcień magii
Tytuł oryginalny: A Darker Shade of Magic
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka we współpracy ze Storybox.pl
Liczba stron: 11 godz. 28 min

Kell jest podróżnikiem – dzięki magii może przemieszczać się miedzy Londynami, zanosić wiadomości i załatwiać sprawy. Gdy pewnego dnia nieświadomie szmugluje cenny przedmiot z Czarnego Londynu, zostaje przyłapany. Przemyt jest zakazany, a artefakt ma magiczną moc, która interesuje innych ludzi. Podczas ucieczki Kell trafia do Szarego Londynu, gdzie wpada w ręce złodziejki, Lili. Dziewczyna nie wie, z kim ma do czynienia i jak cenny przedmiot nosi przy sobie podróżny.

Mroczniejszy odcień magii Victorii Schwab to pierwszy tom cyklu Odcienie magii. Trylogię zaklasyfikować można jako fantastykę młodzieżową. Głównymi bohaterami są Kell i Lila, których historie splatają się w pewnym momencie fabuły.

Kell jest antarim. Posiada moc, która pozwala mu przechodzić między światami. Jest posłańcem, a dodatkowo – nielegalnie – funduje sobie dreszczyk emocji, uprawiając przemyt. Jest inteligentny, nie daje się ponieść emocjom. Ma dobre serce. Jest wyjątkowy – włada niezwykłą magią, co nawet w świecie jej pełnym jest czymś szczególnym.

Lila jest złodziejką, która musi dawać sobie radę sama. Jest dobra w swoim fachu, jednak nie jest dostatecznie silna, by poradzić sobie z kilkoma napastnikami, dlatego musi być ostrożna. Gdy poznaje Kella, zaczyna rozumieć, że żyje w świecie, w którym magia jest czymś niezwykłym, ale w innych Londynach jest ona na porządku dziennym.

Fabuła pierwszego tomu dobrze wprowadza czytelnika w świat stworzony przez autorkę. Dowiadujemy się, kim są antari, poznajemy historię Londynów. Nie jest to topornie opowiedziane, część informacji przekazano w narracji, niektóre podczas rozmowy Kella z Lilą, co wypada dość naturalnie. Fabuła nie jest naszpikowana zbyt wieloma wątkami, wręcz przeciwnie – po skończeniu powieści odniosłam wrażenie, że był tam jeden główny wątek, który wybijał się na pierwszy plan, a inne tematy albo były tylko sygnalizowane, albo wcale ich nie było.

W fabule nie brakuje zwrotów akcji. Pojawia się kilka scen, które napędzają tempo wydarzeń, przez co nie jest to płaska opowieść. Nie zabrakło też niebezpieczeństw i scen walki, z udziałem magii – te są naprawdę widowiskowe. Opisano je w sposób plastyczny, pobudzający do działania wyobraźnię.

Mocnym punktem jest stworzony przez autorkę świat. Podobał mi się, był ciekawie skonstruowany i logicznie wyjaśniony. Minusem była historia – brakowało mi trochę wątków pobocznych, odniosłam wrażenie, że to za mało rozbudowana opowieść. Mimo wszystko pierwszy tom mnie zainteresował i choć podejrzewam, jak niektóre rzeczy potoczą się w kolejnych częściach, sięgnę po nie na pewno.

Książkę Mroczniejszy odcień magii wydano również jako audiobook. Lektorką jest Agnieszka Krzysztoń. Przeczytała ona dwie z trzech pozycji w cyklu (drugi tom ma innego lektora). Jej głos świetnie pasuje do opowieści – sprawia, że trudno oderwać się od treści. Dobrze mi się słuchało jej interpretacji.

Mroczniejszy odcień magii to takie wprowadzenie do historii. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie więcej się wydarzy i będzie więcej wątków pobocznych, a historia stanie się bardziej rozbudowana. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryBox.pl

 

11 komentarzy:

 1. Lubię książki Autorki, ale tej serii jeszcze nie miałam przyjemności poznać, wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta seria powinna ci się spodobać. To twój typ fantastyki. ;)

   Usuń
 2. Czytałam pierwszy tom i nawet mile go wspominam. Tylko to było tak dawno temu, że zatarły mi się szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej serii. Mam ją już półce, więc to tylko kwestia czasu, aż ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze tej serii, ale może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka raczej nie w moim klimacie,wolę raczej bardziej realistyczne powieści - a zwłaszcza literaturę faktu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej autorki, ale muszę przyznać, że zaciekawiłaś mnie swoją opinią. Będę musiała nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze fajnie by było mieć taką moc, by przemieszczać się dzięki magii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten cykl bardziej polecę siostrze, bo, z tego co kojarzę, jeszcze go nie czytała.

  OdpowiedzUsuń
 9. wprowadzenie jest bardzo ważne, od niego zależy, czy zaciekawi nas ta historia :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na ogół nie przepadam za fantastyką - ale ta książka wydaje się bardzo ciekawa! Zapisuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!