Zalety gier planszowych

W ostatnich latach sporo gram w planszówki. To dlatego, że moja siostra z narzeczonym je uwielbiają, a że rozgrywka często jest najbardziej ekscytująca, gdy jest więcej graczy, dołączam do zabawy. Kiedyś planszówki kojarzyły mi się z planszą, kostką i pionkiem, jednak od jakiegoś czasu z podziwem obserwuję zupełnie inne typy gier. Pomyślałam, że opowiem wam o tym, za co lubię tę formę rozgrywki. Oto zalety gier plasznowych.

Rozrywka

To chyba najbardziej logiczna rzecz na świecie – gry są po prostu fajne. Fundują zabawę, rozluźniają, odrywają od problemów. To pomysł na wieczór w gronie rodziny czy znajomych. Można wybrać tytuł na piętnastominutową rozgrywkę lub przygotować zabawę na kilka godzin.

Nauka rywalizacji

Szczególnie najmłodsi, lecz czasem też dorośli, powinni nauczyć się zdrowej rywalizacji i zasad gry fair play. Planszówki pomagają w tym zadaniu. Uczą też przegrywania, pokazują, że nie zawsze można być na podium, czasem trzeba pogodzić się z porażką. To cenna nauka, która przyda się w późniejszym życiu, bo nigdy nie można tylko triumfować.

Nauka współpracy

Są takie zabawy, które wymagają pracy w grupie. Trzeba nauczyć się grać do jednej bramki, co dla niektórych bywa czasem trudne. Gry planszowe pokazują, że każdy może zapracować na wygraną grupy, ale to udana komunikacja ze współzawodnikami sprawia, że się wygrywa. Gry uczą pracy w grupie i pokazują, że nie zawsze sukces jednostki jest najważniejszy.

Nauka logicznego myślenia

Podczas rozgrywki trzeba obrać odpowiednią technikę, pamiętać zasady i obserwować innych zawodników, analizować ich ruchy. To wszystko fundują nam gry planszowe. Najmłodsi stopniowo wprowadzani są w te zagadnienia i z każdym kolejnym tytułem można podnosić im poprzeczkę. To uczy logicznego myślenia i pobudza kreatywność, a także myślenia przyczynowo-skutkowego.

Integracja

Gry to także pomysł na zintegrowanie grupy. Wspólna nauka zasad i podział na drużyny może sprawić, że klasa czy paczka znajomych złapie wspólny język i będzie miała nowe, grupowe doświadczenie oraz wspomnienia. Gdy przełamują lody, pozwalają na lepsze poznanie drugiej osoby i dają tematy do rozmów.

9 komentarzy:

 1. Od dziecka uwielbiam planszówki. Cieszę się, zw moja starsza pociecha też lubi w nie grać. Mamy sporo ciekawych propozycji, w które często gramy. A gdy pojawi się coś nowego, też chcemy w to zagrać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię planszówki. Cieszę się, że w ostatnich latach wróciły do łask. Teraz jest ich tyle, że można wybierać w ilości. Choć i tak najlepsze klasyczne. Nie mniej lubię zagrać w coś nowego :) Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. My też bardzo lubimy planszówki - i te dla najmłodszych,i dla nieco starszych :) To świetna forma spędzania czasu z rodziną czy ze znajomymi!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie nie trzeba zalet gier planszowych przedstawiać 😁. Tylko zazwyczaj nie mam towarzyszy do gry, bo nie chcą.

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie niestety nie mogę jeszcze grać całą rodziną, mały jest za mały, ale siedzi obok i często się przygląda, także nie długo zaczniemy zabawę wszyscy razem :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. gdy byłam mała mało graliśmy, czego żałuję. Teraz nadrabiam, chociaż zaczynam od tych gier dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wrażenie, że planszówki nigdy się nie znudzą, zwłaszcza, że taka ich róznorodność, każdy znajdzie coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie to przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z najbliższymi, teraz świat tak pędzie, ze to świetny relaks i dobra zabawa po ciężkim dniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno warto grać w gry planszowe w dobie komputerów, chociażby po to by nawiązać relacje z bliskimi..
  krystynabozenna

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!